Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Prace na Borkach w końcu rozpoczęte!

Radom on-line / 2020-09-03 15:49:00

Wreszcie rozpoczęły się prace przy modernizacji zalewu na radomskich Borkach. Latem przyszłego roku ma to być atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku - usłyszeliśmy na czwartkowej konferencji prasowej.

- Mamy świadomość, że ta inwestycja jest opóźniona, ale chcę przypomnieć, że Wodociągi Miejskie już wiosną 2018 roku wystąpiły o wydanie decyzji środowiskowej i czekały na nią aż półtora roku. Dopiero wtedy spółka mogła pozyskać pozwolenie wodno-prawne, pozwolenie na budowę i ogłosić przetarg. Zgodnie z treścią decyzji środowiskowej, prace mogły ruszyć 1 września i tak dokładnie się stało. Wykonawca jest już na placu budowy i ma ją zakończyć do 28 lutego. Później rozpocznie się napełnianie zbiornika wodą. Chcemy zalew oddać do użytku na rozpoczęcie przyszłorocznych wakacji - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z projektem, prace obejmą m.in. przebudowę stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego, a także odmulenie koryta rzeki i oczyszczenie dna zalewu. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym na przykład montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów.

- Nie skupiamy się więc wyłącznie na samym oczyszczeniu zalewu, ale także chcemy zapobiec jego zanieczyszczaniu w przyszłości. Zmieni się też cała infrastruktura rekreacyjna. Powstaną nowe pomosty, chodniki, ścieżki rowerowe oraz będą zamontowane urządzenia, dzięki którym będzie można uprawiać wakeboarding - wylicza prezydent.

Prace związane z modernizacją zalewu na Borkach wykonuje Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, który wygrał przetarg oferując cenę 5 mln 880 tys. złotych.

Przypomnijmy, że to jedna z inwestycji realizowanych w ramach programu LIFE. Trwają też prace związane z przywróceniem Mlecznej naturalnego biegu, powstaje polder zalewowy na Cerekwiance, a w zeszłym tygodniu Wodociągi Miejskie ogłosiły też przetarg na budowę 2-hektarowego zbiornika na osiedlu Nad Potokiem.

autor: dm

Wasze komentarze (18)

RADOM to PIS.
2020-09-08 17:33:00

frysztak.TY stary bziku.Szyja ci na zdjęciu,z trawy wystaje.Nie chowaj się.A czego tam szukamy? Ropy?Z kolegami,nie chcesz się podzielić? Wiem.Wykupiłeś DZIAŁKI PO cichu i za ... 30 lat,chcesz się sam kąpać.Nie ładnie.I wstyd przed wspólnikami.

REFERENDUM.
2020-09-06 22:24:00

Komentarz zablokowany.

kolo
2020-09-05 17:53:00

ciekawe w jaki sposób odpowie (a powinien) debil, który już dwa lata temu kazał spuścić wodę z zalewu. Mieszkańcy Borek od 2018 spacerują wokół śmierdzącego jak Wisła za Czajką dołu bez przeznaczenia. Pan prezydent oczywiście nic o tym nie wie natomiast chwali się jak to doprowadził do "niezwłocznego" rozpoczęcia prac..........kluczowej........pierdu pierdu. Panie Witkowski. Dałeś się pan wystawić KońRad-owi jak uczniak. Tamten bryluje po różnych stacjach telewizyjnych a pan tłumaczysz się z każdej kupy, którą po sobie zostawił!

kolo
2020-09-05 17:47:00

ciekawe w jaki sposób odpowie (a powinien) debil, który już dwa lata temu kazał spuścić wodę z zalewu. Mieszkańcy Borek od 2018 spacerują wokół śmierdzącego jak Wisła za Czajką dołu bez przeznaczenia. Pan prezydent oczywiście nic o tym nie wie natomiast chwali się jak to doprowadził do "niezwłocznego" rozpoczęcia prac..........kluczowej........pierdu pierdu. Panie Witkowski. Dałeś się pan wystawić KońRad-owi jak uczniak. Tamten bryluje po różnych stacjach telewizyjnych a pan tłumaczysz się z każdej kupy, którą po sobie zostawił!

Referendum.
2020-09-05 17:44:00

Czy Frysztak już siedzi?

yello
2020-09-05 17:43:00

Za jakieś 10 lat to może i się skończy ta inwestycja o ile tacy durnie jak ten pod spodem nie wybiorą ignoranta Witkowskiego znowu na prezydenta

0
2020-09-04 16:13:00

PiS nie chce zalewu.

ppp
2020-09-04 08:49:00

popieram potrzebny jest basen otwarty

0
2020-09-04 07:36:00

Ciekawe jak zmusili ministra środowiska do wydania wreszcie tych pozwoleń? Wystraszył sie prokuratury albo może to ziobrysta i zaczęli sobie nawzaje, dokuczać?

Olek
2020-09-03 23:39:00

No to czekamy teraz na kolejne aneksy wykonania.

REFERENDUM.
2020-09-03 22:08:00

witkowski.Zapomniałeś o koparce.To od razu,zakop ten bajzel.I wstydu oszczędź.

leśnik
2020-09-03 21:31:00

zaraz okaże się, że osiedliły się tam chronione gatunki ptaków i będą mieć okres lęgowy, natura 2000 i po zalewie, będzie pierwsza w Polsce puszcza śródmiejska :)

RADOM to PIS.
2020-09-03 18:47:00

A MŚ w sistkówce plażowej,w styczniu 2030.

RADOM to PIS.
2020-09-03 18:43:00

A MŚ w sistkówce plażowej,w styczniu 2030.

Hahahaha
2020-09-03 18:38:00

Pewnie woda gdzieś zniknie

komedia z ciemnogrodu PO
2020-09-03 18:06:00

Znając Witkowskiego koniec plac możliwy za ok 10lat o ile oczywiście PIS im nie przeszkodzi.

www
2020-09-03 17:47:00

Przy okazji obok niech wybudują kompleks basenów otwartych z możliwością rozłożenia kocyka.

Radek i Konradek
2020-09-03 17:12:00

Znając życie to dziurawy zalew zrobią.