Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Warszawa wydzielona z Mazowsza? Podział województwa coraz bliżej

Z regionu / 2020-07-23 13:01:00

Jeszcze w lipcu do Sejmu ma wpłynąć ustawa o podziale dotychczasowego województwa mazowieckiego na dwie części: województwo warszawskie i mazowieckie. A na jesieni mają się odbyć wybory władz do tych nowych jednostek terytorialnych.

O tym, że Prawo i Sprawiedliwość kończy pracę nad projektem ustawy dzielącej województwo mazowieckie, napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". W rezultacie miałoby powstać jedno województwo składające się z Warszawy i otaczających ją powiatów (tzw. obwarzanka), a drugie z reszty obecnego województwa mazowieckiego.

Projekt takiej ustawy miałby jeszcze wpłynąć do Sejmu jeszcze w lipcu, a w sierpniu miałoby dość do jej przegłosowania. - Bierzemy pod uwagę, że ustawa odczeka w Senacie 30 dni, więc Sejm zająłby się jego poprawkami na początku września. tak, by w listopadzie mogły się odbyć wybory - przekonuje "DGP" informator z PiS.

Takie rozwiązanie nie jest nowym pomysłem. Zapowiadał je jeszcze prezes tej partii Jarosław Kaczyński podczas kampanii parlamentarnej w 2019 r. Teraz procedura wprowadzenie go w życie znacznie przyspieszyła. - Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021-2027 - informuje czołowy polityk PiS, cytowany przez "DGP".

Istotną różnicą w stosunku do wcześniejszego pomysłu jest to, że obecny projekt nie zakłada okresu przejściowego, jeśli chodzi o zarządzanie nowymi województwami. Wcześniej do czasu kolejnych wyborów samorządowych, marszałkiem nowego województwa warszawskiego miał zostać prezydent Warszawy, zaś rada miejska zostałaby automatycznie przekształcona w sejmik wojewódzki. Obecnie mówi się o tym, że od razu na jesieni odbędą się wybory samorządowe w tych dwóch nowo powstałych województwach.

autor: dm, wp.pl

Wasze komentarze (54)

MadMax
2020-08-03 20:07:00

Konina to największy łapówkarz który kwoty jakie szły pod stołem dla niego pisał na karteczce a później ją palił.

bon
2020-08-02 14:01:00

Witkowski, Frysztak i Wilk. Co macie do powiedzenia na temat. Siedzicie cicho. Pewnie się naśmiewacie z tych co na was głosowali.

Maki
2020-08-02 09:24:00

Łapówkarze z Przestępczej Organizacji wypad.

Peło , peesel , eselde forever.
2020-08-01 13:51:00

Dochód Warszaflki , to 150% średniej unijnej,a RADOMIA 58 %.Nasze miasto dostaje ok.5 % z całej puli przeznaczonej na Mazowsze , które ma ok. 5 750 000 mieszkańców, stolica mająca tylko 1 740 000 , zabiera 90 % z tych środków . RADOM mający 200 000 ludności dostawał przez te długie lata ochłapy.

Teraz wybory
2020-08-01 09:51:00

W związku z wydzieleniem Warszawy w woj. mazowieckiego powinny być nowe wybory, Witkowski na taczki i wypad (wraz z jego przyd...mi) za nieudolność, brak organizacji i niszczenie miasta Radom.

Po co komu
2020-07-31 23:13:00

Po co komu ten PSL ja się pytam

Do ser
2020-07-31 23:10:00

Ta Kalinowska to niech spada z tego stanowiska, nikt jej tam z wyborców nie wybierał dostała się fartem na tą fuchę

PO przeciw miastu Radom
2020-07-30 18:22:00

Czaskoskopodobni jak umysłowy Frysztak i nic nie potrafiący Witkowski z Wolfem nie pozwolą na to. Nabrali wody w usta i czekają pacany na rozwój wypadków

Ultras
2020-07-30 12:51:00

Gdy w Warszawie stawiam klocka jedzą go k... Z Płocka. Samo życie.

gość
2020-07-28 09:00:00

Taka rada dla PiSu - zróbcie to szybko i sprawnie, najwięcej szkody robi to miauczenie PO/PSL i rozdzieranie szat. Macie większość, zróbcie im Knock-out, niech się nie podniosą z tych dech. Ludzie was za to polubią, bo nic tak nie buduje władzy jak skuteczność.

radomianin
2020-07-28 05:00:00

LUDZIE!!!!!!! Szczególnie apeluję do ludzi PO i jej hejterów z miejskich spółek. Teraz nie jest czas na wzajemne kłótnie i przepychanie się!!! Wejdźcie na fora Płocka i jego polityków i tam spożytkujcie swój czas, argumenty czy hejty. Zobaczycie jak tam tworzy się pozytywny wizerunek swojego miasta. Nieszczęściem Radomia był i jest Witkowski bo skłócił ze sobą cała klasę polityczną w mieście. Ale nie czas teraz na dąsy. Trzeba działać tam, w Płocku!!!

Lalek
2020-07-27 23:33:00

No i prezio znowu robi sobie jaja z naszego miasta. Przypomnijcie sobie jak podpisywał kontrakt dla Radomia i co z niego zrealizował.

end of PO&PSL
2020-07-27 20:55:00

A co ci od Rafalali nabrali wody w usta?

ser
2020-07-27 20:53:00

Frysztak i Kalinowska są przeciw miastu bo bredzą podobnie jak ten doktor Duszczyk , że to gorzej dla miasta. Pan Duszczyk to broni Struzika posady

yello
2020-07-27 20:51:00

PO, PSL i Lewica są przeciwni. Tzn są przeciw miastu Radom. A teraz niech radomianie na nich głosują.

Niemiec
2020-07-27 08:42:00

Jeżeli Radom będzie stolicą a Radomskie województwem, to TAK. Nie dla PISOWSKICH miernot i ich stołkłow.

kwitek
2020-07-26 09:06:00

uprasza się aby wszelkie ścierwa z Przestępczej Organizacji nic nie przeszkadzały.

olo
2020-07-25 16:22:00

ty, Leon! Co ty robisz przedruk oficjalnych wiadomości z Gazety Wyb.? Rajkowski i Struzik ( i to w tej kolejności) do utylizacji!!!!. Ja wiem, że teraz już nie będzie miał kto przywieżć światełek odblaskowych (prezentu od marszałkissimusa struzika dla zdychającego Radomia) ale trudno!!! Może wyślą koleją, bo bez tego przecież nie przeżyjemy. Rajkowski! nie przyjeżdżaj więcej do tego miasta. Jesteś ostatnim, który mógłby się uważać za jego reprezentanta!

KONIEC rządów peło , eselde , peesel w terenie blisko.
2020-07-25 14:09:00

Dobrze było by , aby Struzik ,Rajkowski it. zaprzestali w tej sytuacji dzielenia środków.Niech podzielą już te nędzne resztki następcy....Przypominam , że Warszafka osiągnęła ponad 150 % przeciętnego dochodu w U.E., więc kasy bedzie tam brakować już na wszystko ww tym na inwestycje takie jak budowa metra .... i ceny pójdą w górę takie jak podatki , bilety komunikacji miejskiej , woda itd.

leon
2020-07-25 09:15:00

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) ocenił w czwartek, że pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych. Struzik zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.

 1 2 3 >