Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Senator pisze do CBA. Czy złamano prawo przy prywatyzacji Fabryki Łączników?

ts 2012-02-16 13:19:00

Senator Wojciech Skurkiewicz złożył do CBA pismo z prośbą o zbadanie czy nie doszło do naruszenia prawa oraz złamania przepisów antykorupcyjnych przy sprzedaży przez Ministerstwo Skarbu Państwa Fabryki Łączników S.A. w Radomiu m.in. poprzez obniżenie wartości w latach 2008 – 2010 oraz czy nabywca nie działał na szkodę firmy doprowadzając ją do upadłości.
 

Oto pełna treść pisma, które senator Skurkieiwcz skierował do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego:

       Paweł Wojtunik
       Centralne Biuro Antykorupcyjne

Szanowny Panie

W sierpniu 2010 roku procesowi prywatyzacji została poddana Fabryka Łączników S.A. w Radomiu. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 85 procent akcji  za kwotę 1 milion 428 tysięcy złotych firmie Ferro Masz Invest, która została zarejestrowana w KRS 09.07.2010 r., czyli miesiąc przed prywatyzacją Fabryki Łączników. Muszę w tym miejscu nadmienić, że kapitał zakładowy firmy Ferro Masz Invest wynosi 5 tysięcy złotych. Wiele wątpliwości natury prawnej budzi również działanie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Fabryki Łączników w ostatnim okresie przed prywatyzacją, czyli w latach 2008 – 2010. Z informacji przekazanych w Sejmie przez podsekretarza stanu w MSP Adama Leszkiewicza wynika, że wartość kapitałów własnych Fabryki Łączników  w roku 2008 wynosiła 5 mln 300 tys.

W połowie 2010 r. kapitał własny miał już wartość ujemną i wynosił minus 2 mln zł. Wynika z tego, że  w okresie od 01.01.2009 r. do 30.06.2010 r. wartość firmy została obniżona o blisko 7 milionów 300 tysięcy złotych. Wiele kontrowersji wzbudza również fakt, że Fabryka Łączników została sprzedana za kwotę 1 milion 428 tysięcy złotych, pomimo, że dysponowała majątkiem znacznej wartości: w tym 12 ha gruntów w strefie przemysłowej, hale produkcyjne, budynek biurowy. Wyroby zgromadzone w magazynach oraz materiały niezbędne do bieżącej produkcji były znacznej wartości. Według pracowników, wartość towarów zgromadzonych w magazynach przekraczała 6 milionów złotych, natomiast wartość pozostałych materiałów niezbędnych do bieżącej produkcji kolejne 4 miliony złotych.

Niestety, prywatyzacja Fabryki Łączników S.A. w Radomiu zakończyła się fiaskiem, gdyż  14.02.2012 r. Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Siedlcach ogłosił upadłość firmy, wyznaczając syndyka masy upadłościowej. Załoga Fabryki Łączników decyzję Sądu przyjęła ze zdumieniem, tym bardziej, że według ich relacji, syndykiem została osoba powiązana z firmą Ferro Masz.

Zwracam się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia, czy nie doszło do naruszenia prawa oraz złamania przepisów antykorupcyjnych przy sprzedaży przez Ministerstwo Skarbu Państwa Fabryki Łączników S.A. w Radomiu m.in. poprzez obniżenie wartości w latach 2008 – 2010 oraz czy nabywca nie działał na szkodę firmy doprowadzając ją do upadłości.

 

 

 

Wojciech Skurkiewicz
Senator RP

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych