Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Instytut Miejski będzie nosił nazwę Anny Walentynowicz?

Miasto, Samorząd, Polityka / 2020-02-27 11:50:00, aktualizacja: 2020-02-27 16:13:00

Powstający przy radomskim Rynku Instytut Miejski, ma mieć patrona. Czy zostanie nim Anna Walentynowicz, zdecydują na poniedziałkowej sesji radni. Z nazwy ma jednak zostać usunięta "Kamienica Deskurów".

O sprawie poinformował nas Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych PiS. W środę, na komisji kultury, pozytywnie zaopiniowany został wniosek prezydenta o utworzeniu samorządowej instytucji kultury pod nazwą Instytut Miejski "Kamienica Deskurów" i nadania jej statutu, z jednym wyjątkiem... Z nazwy ma zostać usunięta Kamienica Deskurów, a instytucja ma mieć patrona w postaci Anny Walentynowicz. Taki wniosek złożył przewodniczący Wójcik, a głosami radnych PiS, został on przyjęty.

- W imieniu radnych PiS, złożyłem taki wniosek i został on pozytywnie zaopiniowany. Uzasadnienie? Naszą marką jest Czerwiec '76, czyli walka o demokrację, wolną Polskę. Anna Walentynowicz jak najbardziej wpisuje się w te wszystkie działania. Będzie ona wartością dodaną. Podniesie rangę tej instytucji - wyjaśnia radny.

Na sugestię radnych Koalicji Obywatelskiej, że byłoby wielu lepszych kandydatów, którzy przede wszystkim pochodzą z Radomia, jak i że będzie to instytucja kultury (chociażby Robert Utkowski stwierdził, że nie praktykuje się, żeby instytucje kulturalne otrzymywały patronów ze świata polityki), przewodniczący Wójcik odpowiada: - Zgadza się, ale będą tam wydarzenia edukacyjno-historyczne. Myślę więc, że lepszego patrona na dziś nie ma. Dużo osób, które nie pochodzą z Radomia, są u nas w mieście patronami ulic, instytucji, itp.

Ostateczna decyzja należy do radnych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na poniedziałkowej sesji.

autor: dm

Wasze komentarze (31)

Dariusz radomski koronawirus.
2020-03-01 08:05:00

nazwać: Kamienica Mariana Kryształowego Banasia

Lomax
2020-02-29 20:49:00

Komentarz zablokowany.

komisja
2020-02-29 06:01:00

Komentarz zablokowany.

mieszkaniec
2020-02-28 22:08:00

Jednym z elementów promocji miasta jest nadawanie patronatów nad instytucjami miejskimi osobom wybitnym związanym z miastem.W Radomiu są takie postacie, np. prof.Kołakowski czy jeden z największych kompozytorów swojej epoki w Europie Mikołaj z Radomia.Pani Anna Walentynowicz przy całym szacunku dla niej taką osobą nie jest.

lucjan
2020-02-28 11:10:00

skrajny de bilizm ale cóż można się spodziewać po pis

pis odejdź jak najszybciej
2020-02-28 08:53:00

już mamy dość bezczelnego rozpychania się twojej głupoty i zakłamywania historii, przeniescie też gdzieś pomnik kaczyńskich bo oni nie mają nic wspólnego z Radomiem i nie chcemy ich tu

p
2020-02-28 07:04:00

@Kama: Ulica już jest od czterech lat, no i ulica wystarczy :)

Propozycjonista
2020-02-27 23:44:00

A plac wiecznej budowy RCS (bo hali i stadionu nie będzie) należy nazwać im. wielkiego budowniczego Radosława Witkowskiego.

Kama
2020-02-27 22:21:00

Co za absurd.Kamienice Deskurow znają wszyscy po co zmieniać nazwę.Mozna jakaś ulice nazwać Im.Pani Walentynowicz.Radni nie przesadzajcie i na sile nas nie uszczęśliwiające.

ego
2020-02-27 22:06:00

Instytut Miejski? Naprawdę potrzebna jest nam kolejna instytucja miejska dla zapewnienia pracy znajomym królika? Nie lepiej przenieść w to miejsce kilka instytucji, galerii, stowarzyszeń, etc. (wynajem za preferencyjną stawkę) plus kawiarnie, restauracje, plus antykwariat, księgarnia. Wtedy będzie tętnić życiem. A tak - kolejna nudna miejska instytucja kultury... Jak nazwa, to tylko "Kamienica Deskurów". Panie przewodniczący DW - odpuść pan...

Ccc
2020-02-27 21:49:00

CBA na hale.

As
2020-02-27 21:36:00

Kto rozliczy Witkowskiego z te budowę. Drożej jak w przetargu i kilka lat dłużej . Cyrk a nie wladza

Q
2020-02-27 21:34:00

Dzieci radomskiej SB maja teraz problem

Ewa.J
2020-02-27 20:53:00

Szalony pomysł zamotanych umysłów ! Karykatura lokalnego patriotyzmu , brak szacunku dla przeszłości miasta , pokaz bezdennej głupoty i politycznego zacietrzewienia . Kolejny słuszny powód aby z Radomia znowu kpiono.....

Radomianin
2020-02-27 16:26:00

Takie plotki to może rozsiewać jakiś "radomski szkodnik" zwany także "koronawirusem radomskim".

Lewak24.pl
2020-02-27 16:17:00

KODziarze będą zadowoleni gdy patronem zostanie Juszczyszyn albo Tuleya

0
2020-02-27 15:22:00

Jeśli dobrze pamiętam, to Anna Walentynowicz jest już patronką ulicy - obwodnicy południowej. Jeśli już kamienica Deskurów miałaby mieć jakiegoś patrona to raczej nie kogoś ze sfery polityki lecz może kultury. Raczej nie przemyślany pomysł pana Wójcika.

A
2020-02-27 14:51:00

Dodajcie też A.Wal....... i Andrzeja Sobieraja to ja za bo i swojsko i i narodowo- patriotycznie !A że z kulturą nijak to się ma -może i Wójcika dopisać ?

A
2020-02-27 14:50:00

Dodajcie też A.Wal....... i Andrzeja Sobieraja to ja za bo i swojsko i i narodowo- patriotycznie !A że z kulturą nijak to się ma -może i Wójcika dopisać ?

BBiff
2020-02-27 14:01:00

Wojcika przycmilo na dobre. Walentynowicz??? A jaki ona ma zwiazek z kultura, i Radomiem? Ti niby instytut miejski ma byc.

 1 2 >