Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Edmund Holinko: ''Tajemniczy pacjent'' gwarantem jakości leczenia

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-11-07 07:29:00

Siedem placówek medycznych na terenie całego Radomia - takim dorobkiem może pochwalić się Polmedic. Niedawno we współpracy z PZU firma otworzyła swą najnowszą poradnię przy ul. Granicznej 24 - Centrum Medyczne PZU Zdrowie Polmedic. O nowej placówce, standardach obsługi pacjentów i planach na przyszłość, rozmawiamy z Edmundem Holinko, prezesem zarządu Polmedic Sp. z o.o.

Edmund Holinko

Trzeba przyznać, że nowa placówka już od progu robi wrażenie. To chyba najnowocześniejsza tego typu przychodnia w mieście.

Graniczna 24 jest faktycznie najnowocześniejsza spośród tych, które posiadamy. Pozostałe nie odbiegają zbytnio standardem od tego obiektu, ale oczywiście ten jest nowy, „pachnie” świeżością. 

Budynek powstał z myślą o placówce medycznej, całkowicie według naszych założeń. Byliśmy autorami całej koncepcji i pomysłu na Centrum Medyczne PZU Zdrowie Polmedic. Oczywiście wszystko odbyło się we współpracy z konstruktorami, architektami, ale cała myśl przewodnia jest nasza, naszych pracowników.

Wszystko wygląda na przemyślane logistycznie, zrobione z myślą o wygodzie pacjentów, a pewnie też i pracowników.

Tak, cała koncepcja, aranżacja, układ gabinetów, to wszystko było tworzone pod naszym kierunkiem, przez specjalistów. Budowa trwała około 2 lat. Od samego początku porozumieliśmy się z inwestorem, który dla naszej potrzeby, zrealizował tę inwestycję według naszego pomysłu. Już przed oficjalnym otwarciem pracowaliśmy w tej placówce przez kilka tygodni. Mamy więc pierwsze doświadczenia, zbieramy opinie, szczególnie pacjentów i są one przychylne. Powiedziałbym, że nawet bardzo dobre. 

Pacjentom podobają się wnętrza. Jest dużo przestrzeni, mamy trzy recepcje, więc nie ma tłoku.

Jak rozumiem, trzy recepcje pozwalają szybko i bez kolejek skierować pacjentów do poszczególnych gabinetów. 

Dzięki tym trzem recepcjom łatwiej, i przede wszystkim szybciej, możemy obsłużyć pacjentów. Bardzo sobie chwalą to rozwiązanie, jak również i same gabinety. Mają one dużą powierzchnię, są przestronne i przyjazne dla oka. Od początku były tworzone do celów leczniczych, są dobrze wyposażone, naświetlone, jest dużo okien. Pacjenci w każdym gabinecie mają zapewniony komfort i wygodę. 

Proszę o kilka słów na temat sprzętu medycznego. Zwiedzając poradnię łatwo zauważyć, że wszystko jest nowe i nowoczesne.

W tym roku bardzo dużo zainwestowaliśmy w sprzęt medyczny i diagnostyczny. Mamy tutaj całą gamę aparatów USG, RTG, densytometr. Jest również wiele drobniejszych urządzeń, przede wszystkim do diagnostyki, do obsługi pacjenta. Ale nie tylko tę placówkę wyposażaliśmy w nowy sprzęt. Zadbaliśmy również o pozostałe.

Odnośnie pozostałych - kiedy na otwarciu mówił Pan, że to już siódma placówka Polmedic w Radomiu, byłem nieco zaskoczony ich liczbą w naszym mieście. Firmę znałem, ale nie miałem świadomości, że macie już aż tyle poradni w Radomiu. 

Tak, a zaczynaliśmy w 2001 r. pod nazwą Polmed. Początki firmy to poradnia rehabilitacji przy ul. Zientarskiego. Obok starostwa, przy ul. Domagalskiego (obecnie Mazowieckiego) była przychodnia specjalistyczna i zaraz obok Zespół Lekarzy Rodzinnych. Potem otwieraliśmy kolejne poradnie: rehabilitacji przy ul. Okulickiego 76 i Zespół Lekarzy Rodzinnych, również przy tej ulicy. 

W roku 2013 powstał Zespół Poradni Specjalistycznych przy ul. Osiedlowej 9, następnie Zespół Lekarzy Rodzinnych pod tym samym adresem. Ta lokalizacja oferuje kompleksowe usługi: lekarze rodzinni, poradnie specjalistyczne, rehabilitacja i Szpital Jednego Dnia z blokiem operacyjnym. Ponadto mamy Zespół Lekarzy Rodzinnych przy ul. Toruńskiej 1 - jedyny POZ z Radomiu zlokalizowany w centrum handlowym.

Będąc tam często klientem, zauważyłem, ża ta placówka dobrze się przyjęła, popularne są np. Dni Zdrowia tam organizowane, gdy klienci marketu mogą skorzystać za darmo z przeróżnych, specjalistycznych porad.

Cyklicznie organizujemy takie spotkania, eventy dla pacjentów. Nasi specjaliści robią im proste badania diagnostyczne, żeby zainteresować ich naszą ofertą. A jest ona dodatkowo rozszerzona o medycynę pracy, która mieści się przy ul. 1905 Roku 20. Jest tam kilka przychodni, ale my zajmujemy większość powierzchni tego budynku (piętra: I, II, III). Dodam również, że obsługujemy pod względem radiologicznym Mazowiecki Szpital Specjalistyczny przy ul. Aleksandrowicza 5 (Józefów).

Słyszałem, żeby aby było was lepiej widać, zamierzacie ujednolicić wygląd placówek, przeprowadzić rebranding.

Tak, właśnie teraz trwają remonty placówek. Wszędzie będziemy występowali pod jednolitym logo PZU Zdrowie i pod pełną nazwą Centrum Medyczne PZU Zdrowie Polmedic. Tak jak ta najnowsza placówka przy Granicznej 24. 

W tej chwili trwają prace w POZ 4 i Zespole Poradni Specjalistycznych przy Osiedlowej 9. Do końca roku już wszystkie nasze placówki będą posiadały ujednolicone logo i kolorystykę charakterystyczną dla PZU Zdrowie.

Spojrzałem na listę lekarzy, którzy są na tablicy informacyjnej nowej placówki przy ul. Granicznej 24. Robi wrażenie - nie tylko duża liczba specjalistów z różnych dziedzin, ale też znane nazwiska lekarzy.

Staramy się stwarzać jak najlepsze warunki, i nie mówię tu o warunkach ekonomicznych, które - wiadomo muszą być spełnione na odpowiednim poziomie, ale również o warunkach i atmosferze pracy. Staramy się wyposażać przychodnie w jak najlepszy sprzęt, żeby lekarz miał możliwości stawiania odpowiedniej diagnozy na podstawie przeprowadzenia konkretnych badań. 

W przychodni przy ul. Granicznej 24 zatrudniamy ponad 60 lekarzy specjalistów, ponad 20 osób personelu pielęgniarskiego, 6 techników RTG i ponad 12 rejestratorek medycznych. To jest dosyć dużo personelu, a mamy jeszcze administrację firmy, która również znajduje się w tym obiekcie.

Podpiwniczenie na całej powierzchni budynku wykorzystujemy na centralne archiwum dokumentacji medycznej, ale też - co najważniejsze - na centralną serwerownię, która obsługuje wszystkie nasze placówki na terenie miasta. W tej chwili wszystkie poradnie mamy połączone światłowodami. Wszystkie archiwa informatyczne znajdują się w tym obiekcie.

Proszę powiedzieć, co takiej firmie jak Polmedic daje alians z tak silnym graczem na rynku ubezpieczeniowym, jakim jest PZU? Czy to była przemyślana decyzja, jak do tego doszliście?

PZU było w pewnym momencie zainteresowane rozwojem na terenie całego kraju placówek PZU Zdrowie, właśnie w miastach wielkości Radomia. PZU chciało mieć placówki własne, ale obsługiwane przez podmioty zewnętrzne. W takich przypadkach pojawia się jednak problem, na który wskazywało PZU, że nie za bardzo miało wpływ na kontrolę jakości usług dla pacjentów. W placówkach własnych, takich jakie my tworzymy, w całej Polsce wprowadzane są jednakowe standardy obsługi pacjenta. To są duże wymagania, jakość obsługi musi być na bardzo wysokim poziomie. 

Zaznaczę, że oprócz tego, że realizujemy bardzo konkretne procedury, które są wprowadzane centralnie, to mamy również kontrole „tajemniczego pacjenta”, który niezależnie sprawdza, jak pacjent jest przyjmowany na każdym etapie wizyty - od rejestracji po samą konsultację oraz ewentualny powrót do recepcji. To jest obiektywny wskaźnik, bez niego bardzo ciężko byłoby określić, jak pacjent jest obsługiwany, jeśli się nie jest przy tym obecnym. Wizyta tajemniczego pacjenta to bardzo dobry sposób na stałe podnoszenie jakość obsługi. Jesteśmy z tej metody bardzo zadowoleni, bo pacjenci mogą mieć pewność, że w każdej naszej placówce spotkają się z jednakowo wysokim poziomem obsługi.

Jak zostać waszym pacjentem?

Bardzo łatwo, w dwojaki sposób. Przede wszystkim najwięcej pacjentów pojawia się u nas, aby zapisać się do lekarza rodzinnego. Mamy cztery placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Radomiu i jesteśmy jedynym podmiotem medycznym w mieście, który ma taką sieć tego typu placówek. Udogodnieniem jest to, że pacjent może pojawić się w dowolnej z tych poradni i będzie przyjęty przez lekarza, który ma dostęp do jego dokumentacji, nawet jeśli wcześniej był w innej lokalizacji. To skutek tego, że prowadzimy elektroniczną dokumentację medyczną. 

Oprócz tego mamy pakiety opieki medycznej w formie abonamentów. Są to pakiety oferowane przez PZU Zdrowe lub nasze wewnętrzne, w ramach których świadczenia są realizowane na terenie naszych radomskich placówek Polmedic. Są to pakiety komercyjne. 

Pakiety IPOM (oferowane przez nasze Centrum) pozwalają na szybki dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu (w ciągu doby od zgłoszenia) oraz do konsultacji specjalistycznych (w ciągu 10 dni roboczych). 

Jak wielu pacjentów może przyjąć nowa placówka przy ul. Granicznej 24?

W tej chwili przyjmujemy tutaj prawie 1/4 wszystkich naszych pacjentów w skali miesiąca, czyli około 8 tys. osób, a we wszystkich placówkach w Radomiu przyjmujemy około 40 tys. miesięcznie. Można powiedzieć, ze miesięcznie obsługujemy 1/5 miasta. Mamy jeszcze możliwości rozwojowe. Na ul. Granicznej możemy przyjmować 12, nawet do 15 tys. pacjentów, a we wszystkich pozostałych placówkach łącznie, jesteśmy przygotowani na to, żeby obsługiwać 60-70 tys. pacjentów miesięcznie. Do tego właśnie dążymy.

Czyli dla takiej liczby pacjentów nie jest wymagane otwarcie kolejnej przychodni?

Na razie nie, ale też myślimy o tym w przyszłości. Bo co prawda rejony miasta są symetrycznie obłożone naszymi poradniami, ale są i takie punkty, gdzie przydałoby się zaistnieć i taką możliwość rozważymy. Póki co wystarczające są zasoby naszych siedmiu placówek i do nich zapraszamy pacjentów.

autor: Marek Wiatrak

Wasze komentarze (1)

Tajemniczy Don Pedro
2019-11-07 11:24:00

Godziwa płaca i nie trzeba inwigilacji.

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej