Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Elektrownia zaprasza na cztery wystawy. Warto skorzystać z promocji

cir 2019-11-04 10:31:00

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza do zwiedzania czynnych obecnie  wystaw. Dla zwiedzających grup zorganizowanych przygotowano promocję.

Wystawa Edwarda Dwurnika. Foto: Marcin Kucewicz

Obecnie w Elektrowni można oglądać cztery ekspozycje, takich artystów jak Paweł Susid, Andrzej Krauze,Jerzy Czuraj i Edward Dwurnik. Grupy zorganizowane (minimum 10 osób) mogą obejrzeć ekspozycje z przewodnikiem, usługa bezpłatna, rezerwacja: 48 386 16 60 lub 383 60 77. Bilet grupowy wstępu na wystawy 3 zł/osoba, w piątki wstęp bezpłatny,

Wystawy czynne: wtorek - piątek w godz. 10.00-18.00, sobota - niedziela w godz. 12.00-18.00. Ale uwaga! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom  sympatyków Elektrowni, w listopadowe piątki,  czyli 8, 15, 22 i 29-go zwiedzanie wystaw przedłużono do godziny 20.00

Warto więc wybrać się na oglądanie opisanych poniżej ekspozycji.

Paweł Susid, „Mówię wam, tak wygląda wasze życie”

Wystawa czynna do 19.01.2020 roku

Na wystawie zostały zaprezentowane obrazy z różnych okresów twórczości artysty. Najstarsze pochodzą z lat 80., kiedy to ukształtowała się idea jego sztuki, konsekwentnie kontynuowana do dziś. Paweł Susid najczęściej maluje małoformatowe obrazy-komunikaty o plakatowej, pozornie niedbałej formie, których cechą charakterystyczną są odbite na szablonie słowa lub zdania, komentujące w lapidarny, ironiczny i wieloznaczny sposób otaczającą rzeczywistość. Poruszana przez Susida tematyka jest niezwykle różnorodna: od kwestii politycznych, religijnych i społecznych, poprzez zagadnienia związane ze sztuką aż po błahostki codzienności.

Andrzej Krauze, Walka wycięta skalpelem

Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”. Kuratorka wystawy: Monika Małkowska. Wystawa czynna do 31.12.2019 roku

Wojują ze sobą od zarania ludzkości. Ten pierwszy to sybaryta, syty, nawet przesycony, rozrechotany. Drugiemu daleko do śmiechu, bo i z czego się cieszyć, gdy głodno, chłodno, a wiatr w oczy…

Karnawał i post. Symbol kontrastów w naturze ludzkiej.

Jacek Kaczmarski zgrabnie to ujął: „Dusza moja pragnie postu, ciało – karnawału”.

Jerzy Czuraj, Obrazy z różnych domów. Epilog

Wystawa czynna do 13 grudnia 2019 roku. Kurator: Mariusz Jończy.

Niemal dziesięć lat temu zmarł jeden z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych artystów regionu radomskiego – Jerzy Czuraj. Urodzony w Krakowie, wychowanek krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarz, muzyk, animator, przez lata związany z Suskowolą koło Pionek, Pionkami i Radomiem, przyjaciel „Elektrowni”. Kilka miesięcy po jego odejściu, grupa bliskich mu osób zainicjowała cykl wystaw: „Obrazy z różnych domów”, których celem było zaprezentowanie jego twórczości w miejscach, które zapisały się wyjątkowo w jego życiu.

Edward Dwurnik (1943-2018), Obrazy i rysunki. Prace z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Wystawa czynna do 5 stycznia 2020 roku. Kurator wystawy: Mariusz Jończy.

Wystawa inauguruje cykl ekspozycji prezentujących zbiory sztuki współczesnej w Radomiu. Historia kolekcji sięga lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to miejscowe muzeum zainicjowało program zakupów sztuki współczesnej. Równolegle dzieła współczesnych artystów kolekcjonowały Biuro Wystaw Artystycznych oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1990 roku utworzono Muzeum Sztuki Współczesnej, będące oddziałem Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego. Do zbiorów nowej placówki trafiły eksponaty z Działu Sztuki muzeum powstałe po 1945 roku, a także zestaw prac pochodzących ze zlikwidowanego w 1990 roku BWA oraz pojedyncze dzieła z TPSP. MSzW w okresie 25 lat swojego istnienia podwoiło liczebność kolekcji (około 4 500 eksponatów), rozwijając ją głównie w oparciu o dary.

W zbiorach znajdują się dzieła wybitnych polskich artystów działających w drugiej połowie XX w. i w pierwszych latach nowego tysiąclecia, a także pojedyncze prace artystów zagranicznych. W latach 2017–2018 kolekcja w większości przekazana została w depozyt do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, jej część ponownie włączono do zbiorów Działu Sztuki muzeum. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” tworzy własną kolekcję, która obecnie liczy ponad 600 eksponatów.

Zespół prac Edwarda Dwurnika w radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego należy do najważniejszych i największych w tych zbiorach i obejmuje 21 obrazów i 17 rysunków.

Pełna informacja o wystawach na stronie www.mcswelektrownia.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych