Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Brak zgody radnych na podwyżkę za wywóz śmieci w Radomiu

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-10-30 08:47:00

Nie będzie podwyżki za wywóz śmieci w Radomiu. Radni na 2-dniowej sesji Rady Miejskiej, odrzucili projekt uchwały w tej sprawie, przedstawiony przez prezydenta. - Nie ma naszej zgody na tak wysokie podwyżki dla radomian - mówił przewodniczący klubu radnych PiS, Dariusz Wójcik.

Foto: Biuro Rady Miejskiej w Radomiu

Przypomnijmy, opłaty za odbiór odpadów komunalnych w Radomiu miały wzrosnąć średnio o 120%. Nowe stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Jak tłumaczył wiceprezydent Jerzy Zawodnik, ponad dwukrotnie większa stawka za odpady komunalne, to efekt nowelizacji ustawy rządowej oraz wzrost kosztów pracy.

- Podobnie jak inne samorządy w całym kraju, jesteśmy zmuszeni podnieść stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Planowana zmiana to wynik wzrostu tzw. opłaty marszałkowskiej i innych kosztów, w tym wzrostu cen energii i płacy minimalnej. Nie bez znaczenie jest też to, że my mieszkańcy produkujemy coraz więcej śmieci. Jedno jednak mogę obiecać: radomianie nie zapłacą nawet o złotówkę więcej niż jest to niezbędne dla utrzymania systemu odbioru odpadów - powiedział wiceprezydent Zawodnik.

Obecne stawki za odbiór odpadów zostały ustalone w marcu 2015 roku. Wtedy stawki za odbiór odpadów segregowanych zostały zmniejszone, ponieważ wpływy z opłat od mieszkańców z nawiązką pokrywały koszty odbioru i zagospodarowania śmieci.

- Winny jest drastyczny wzrost kosztów odbioru odpadów. Obecne opłaty nie pokryłyby nawet połowy (...). Od 2015 roku wiele się zmieniło. W 2018 roku miasto dołożyło do gospodarki odpadami z budżetu około 7 milionów złotych. Na tę chwilę nie wiadomo, ile trzeba będzie dopłacić w tym roku. Obecnie z podatku śmieciowego wpływa 21,1 mln zł do kasy Radomia, jednak koszty funkcjonowania systemu mają wynieść blisko 43 miliony złotych - stwierdził zastępca prezydenta Witkowskiego, dodając: - Uważam, że mnie i każdego z państwa stać na to, by zapłacić za swoje śmieci. Oczywiście, moglibyśmy wyrównać różnicę z budżetu miasta, gdyby nie była ona tak wysoka. Czy faktycznie jesteśmy tak bogatą gminą?

W uzasadnieniu projektu uchwały o podwyżkach mogliśmy m.in. przeczytać: "na wzrost opłat wpływają wzrost cen prądu i płacy minimalnej, a także nowe obowiązki nałożone na prowadzących zagospodarowanie odpadów. Sam wywóz śmieci więcej kosztuje miasto, bo od lipca firmy osobno odbierają od nas papier".

Sesja Rady Miejskiej, m.in. w tej sprawie, rozpoczęła się w poniedziałek o godz 9:00, a zakończyła... we wtorek po godz. 22. Ostatecznie, radni nie zgodzili się na podwyżkę. "Za" głosowało pięciu radnych, trzech wstrzymało się od głosu, natomiast "przeciw" było szesnastu radnych.

- Nie godzimy się na tak wysoką podwyżkę (...). My jesteśmy radnymi opozycji, nie koalicji. Pan prezydent ma swoje zaplecze, więc niech z nimi szuka pieniędzy, ale nie w kieszeniach mieszkańców. Nie ma naszej zgody na tak wysokie podwyżki dla radomian. To nie my jesteśmy od przedstawiania panu prezydentowi kwot, które jesteśmy w stanie zaakceptować. Znowu musimy dokładać, aby budżet się zbilansował, tak być nie może... - mówił przewodniczący klubu radnych PiS, Dariusz Wójcik.

Radny powiedział również, że ostatnio dopłaciliśmy do Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga, czy wybudowaliśmy z pieniędzy radomian - korty na Borkach. - Nie mówię, że to jest niepotrzebne, ale są też inne, ważne wydatki i nie godzimy się na podwyżki dla mieszkańców Radomia. Nie będziemy dopłacać kolejnych 22 mln. Mieszkańcy i tak płacą podatki, a teraz płacą również więcej za wodę, także nie róbmy dla nich kolejnych podwyżek. Trzeba to sfinansować z budżetu miasta, czyli podatków, które płacą radomianie, a więc tak czy siak, z ich pieniędzy, ale nie dawać im kolejnych podwyżek - dodał na zakończenie Dariusz Wójcik.

autor: dm

Wasze komentarze (44)

Do mieszkaniec
2019-11-01 09:57:00

Jakie trole jestem prywatną osobą a nie żadnym trolem, skoro tak piszesz to pewnie sam jesteś, wiele się słyszało o farmie troli brejzy w Radomiu jest prezydentem poplecznik peło więc pewnie u nas też tak jest tylko wszystko prasa i internetowe serwisy współpracują z obecnym prezydentem! Interesuję się tematem lotniska, to co piszesz o rzekomym finansowaniu lotniska przez miasto to bzdura!

Do mieszkaniec
2019-11-01 09:57:00

Jakie trole jestem prywatną osobą a nie żadnym trolem, skoro tak piszesz to pewnie sam jesteś, wiele się słyszało o farmie troli brejzy w Radomiu jest prezydentem poplecznik peło więc pewnie u nas też tak jest tylko wszystko prasa i internetowe serwisy współpracują z obecnym prezydentem! Interesuję się tematem lotniska, to co piszesz o rzekomym finansowaniu lotniska przez miasto to bzdura!

Do mieszkaniec
2019-11-01 09:56:00

Jakie trole jestem prywatną osobą a nie żadnym trolem, skoro tak piszesz to pewnie sam jesteś, wiele się słyszało o farmie troli brejzy w Radomiu jest prezydentem poplecznik peło więc pewnie u nas też tak jest tylko wszystko prasa i internetowe serwisy współpracują z obecnym prezydentem! Interesuję się tematem lotniska, to co piszesz o rzekomym finansowaniu lotniska przez miasto to bzdura!

Anty-pisowcy miejcie trochę więcej pokory.
2019-10-31 09:25:00

Uprasza się niedawnych i poprzednich wyborców Witkowskiego i głosującego całego anty-pisu , czyli wyznawców i miłośników opowieści dziwnych treści przedwyborczych , czyli peło , peeselu, eselde , bezpartyjnych , działkowców ze wsi Sołtyków i Sadków , wiosennych , razem ,aby zaprzestali teraz zalewać fora różnymi płaczliwymi ,gorzkimi komentarzami.TERAZ POZOSTAŁO WAM TYLKO ZAGRYŹĆ ZĘBY I PRZYJMOWAĆ WSZYSTKO Z POKORĄ !!!

do do mieszkaniec
2019-10-31 07:43:00

Czytaj ze zrozumieniem: napisałem, że trudno było przeoczyć wiadomości na temat umowy w sprawie refundowania PPL kosztów budowy lotniska przez miasto i o próbie odtajnienia tej umowy przez radnego Woźniaka i że tylko zaślepieni wyborcy tych, którzy nas w to wpakowali, tego nie zarejestrowali, bo się nie interesują, tylko łykają jak pelikany co im ich wybrańcy wcisną. Do tego można było przeczytać, że PPL zatrudniły specy od PR, żeby robić temu projektowi dobrą prasę. Kto wie, może polega to też na tym, że wynajmuje się trolli by pisali na forach, że nie ma takiej umowy, choć każdy może sobie zgooglować artykuły z lokalnej prasy, w których o tym mowa?

luk
2019-10-30 21:02:00

jeszcze parę lat temu płaciłem 7,00 zł od osoby i wszyscy zarabiali, miasto nie dopłacało, teraz 30 zł i miasto dopłaca, więc kuuurwwa o co chodzi , będzie jak we Włoszech mafia śmieciowa.

Do mieszkaniec
2019-10-30 19:12:00

Aha czyli widziałeś dokumenty i wiesz, a potem piszesz że nikt nie widział, daj sobie spokój nie powtarzaj propagandy zwolenników "żeby było jak było" , napisze i 10ty żeby dotarło ;)

do do mieszkaniec
2019-10-30 18:24:00

Wpisz to jeszcze ze sześć razy, a i tak nie zmienisz rzeczywistości. Witkowski podpisał umowę na zwrot kasy PPL za budowę lotniska na gruntach miejskich. Do tego jest to umowa tajna i do końca nie wiadomo ile tej kasy mamy zapłacić, mimo że radny Woźniak wnioskował o upublicznienie tej informacji. Jak widać do elektoratu PiS i PO jakoś nie dociera w co nas pakują ich wybrańcy, choć media o tym informowały. Co prawda półgębkiem, ale trudno było tego nie zauważyć jeśli ktoś się interesuje sprawami miasta. Niestety jak stwierdził tow. Neumann: "na wybory chodzą ludzie którzy się g... interesują."

Do mieszkaniec
2019-10-30 16:10:00

Nieprawda!!! Teraz port lotniczy jest własnością PPL i finansuje przebudowę portu lotniczego

Do mieszkaniec
2019-10-30 16:10:00

Nieprawda!!! Teraz port lotniczy jest własnością PPL i finansuje przebudowę portu lotniczego

Tadek
2019-10-30 15:07:00

Jak to jest? Segregujemy nie dla tego aby RADKOM miał mniej roboty tylko aby odpady z naszych gospodarstw w trosce o ochronę środowiska zostały ponownie przetworzone. Chciałbym wiedzieć ile procentowo odpadów (w postaci plastiku, szkła, metali, papieru oraz "zielonych") RADKOMOWI udało śię sprzedać i jak to wpływa na koszty przedsiębiorstwa. Po to poświęcamy czas i energię aby był tego wymierny efekt.

Ob.
2019-10-30 13:29:00

Szkoda, że nie można podwyżkami wody, ciepła, teraz wywozu śmieci obciążyć tylko tych, którzy głosowali na Witkowskiego. To oni powinni ponosić konsekwencje jego nieróbstwa i niekompetencji oraz aroganvji wobec radomian.

mieszkaniec
2019-10-30 13:14:00

Trzeba tez przypomnieć, że mieszkańcy zapłacą również za wyburzenie i zbudowanie od nowa portu lotniczego na Sadkowie, bo taka jest umowa miasta z PPL. Na to też trzeba kasy. Duuuużo kasy....

Wieść niesie
2019-10-30 12:39:00

Jak info poleciało w miasto, Witek jak były wybory chciał zostawić pustą kase i zostawić PiS owi te pustki, ale pech chciał że wygrał wybory i kasy szuka!

Wieść niesie
2019-10-30 12:39:00

Jak info poleciało w miasto, Witek jak były wybory chciał zostawić pustą kase i zostawić PiS owi te pustki, ale pech chciał że wygrał wybory i kasy szuka!

Wieść niesie
2019-10-30 12:39:00

Jak info poleciało w miasto, Witek jak były wybory chciał zostawić pustą kase i zostawić PiS owi te pustki, ale pech chciał że wygrał wybory i kasy szuka!

Wieść niesie
2019-10-30 12:39:00

Jak info poleciało w miasto, Witek jak były wybory chciał zostawić pustą kase i zostawić PiS owi te pustki, ale pech chciał że wygrał wybory i kasy szuka!

Dobra robota Panie Wójcik
2019-10-30 12:36:00

Brawa, dzięki Wam posłom PiS Witkowski ma blokady na chore pomysły na podwyżki czegokolwiek

Do typa co przedstawia się jako Jarosław