Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Leszek Ruszczyk: 500+ to już nie to samo. Ludzie chcą waloryzacji

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-10-08 08:10:00

O problemach poruszanych podczas rozmów z wyborcami, podczas debat politycznych, grze wyborczej, tematach poważnych i zastępczych, rozmawiamy z posłem Leszkiem Ruszczykiem, kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu.

Leszek Ruszczyk

Panie Pośle, jesteśmy w najgorętszym okresie kampanii wyborczej. Spotyka się Pan codziennie z wyborcami. Jakie są reakcje ludzi na te spotkania, co mówią o klasie politycznej, o wyborach, czy pójdą w ogóle do urn?

W większości spotykam się z życzliwością ludzi, ale są też i trudne rozmowy. Trudne są zwłaszcza pytania o 8 lat rządów PO. Ja wtedy byłem w samorządzie i miałem szansę na pomoc, na budowanie naszej części Mazowsza, Ziemi Radomskiej i zawsze znajduje jakąś formułę dialogu i znajduje porozumienie z tymi wyborcami. Oczywiście, nie każdy będzie na nas głosował, część ludzi zawsze będzie nas atakować, ale z każdym trzeba rozmawiać. Nie jest łatwo, bo część ludzi opiera swoją wiedzę tylko na przekazie TVP. On nie zawsze jest rzetelny i nie zawsze jest obiektywny, ale generalnie, są to bardzo dobre spotkanie, ponieważ one też wskazują nam kierunki.

No właśnie, na jakie problemy ludzie najczęściej zwracają uwagę?

Najczęściej oczywiście są to tematy dotyczące służby zdrowia, ale też nauczycieli. W tych rozmowach wychodzi, że nauczycielom, nie tylko nie dodano należnych pieniędzy, ale jeszcze odebrano godność. I teraz nauczyciele nie mają motywacji do tego, żeby wkładać w naukę naszych przyszłych pokoleń, serce i swoją pasję. I to by była najgorsza rzecz, gdybyśmy teraz nie zareagowali. Ja w każdej debacie przedstawicielom PiS zadaję pytanie: co zrobią teraz z nauczycielami? Bo im się należy ta podwyżka, a przede wszystkim należy im się zwrócenie godności, bo to od ich podejścia, zaangażowania, zależy nasza przyszłość, całego kraju, co tu dużo mówić, pokolenia naszych dzieci.

Jakie jeszcze problemy ludzie poruszają? Podwyżki cen?

Najbardziej ludzi niepokoją podwyżki cen prądu. Mali przedsiębiorcy, już dostali powiadomienia o podwyżce w granicach 38%. Oczywiście, te podwyżki, w finalnym efekcie przeniosą się na nas wszystkich, na konsumentów. To my będziemy musieli dopłacić do produktu, do usług, te 38% wynikające z podwyżki prądu. Jeśli mowa o drożyźnie, to osoby z którymi rozmawiam, zwracają uwagę, że pieniądze tracą wartość, że 500+ to już nie to samo, co przed rokiem, że nie mówi się o waloryzacji tej kwoty, a ona jest potrzebna

Wspomniał Pan o debatach wyborczych, w których uczestniczy. W tej kampanii są wyjątkowo spokojne.

Całe szczęście, że te debaty przebiegają w takim wzajemnym szacunku. Natomiast dotyczą one głównie naszych lokalnych, radomskich problemów. Pojawia się wciąż, moim zdaniem, dyżurny temat zastępczy, rzucany co cztery lat, czyli nowe województwo ze stolicą w Radomiu. Te propozycje stolicy padają w zależności od tego, gdzie prowadzi pana prezesa Kaczyńskiego. Są już trzy miasta w koszyku stolic, a jeszcze jest parę dni do końca kampanii. Więc jeszcze mogą dojść dwa miasta.

A tak na poważnie, to trzeba by taką debatę przeprowadzić, w oparciu o analizy i rozpatrując wszystkie ryzyka. Bo zakładamy, że to da nam rozwój naszego miasta, a pod tym hasłem wszyscy się podpisują. Tylko musimy znaleźć odpowiedź, czy takie województwo z wydzieleniem Warszawy, to będzie dla nas szansa, czy niekoniecznie...

Większość dochodów Mazowsza pochodzi z Warszawy.

Tak, 83% CIT-u, który Warszawa wytwarza wraz z obwarzankiem, trafia do nas, na tereny poza Warszawskie. Ale niewątpliwie jeden wniosek się wysuwa - debaty, w których uczestniczą radomianie, pokazują, że w ogóle nie prowadzimy dialogu z miastem, z mieszkańcami. I ja obiecałem, że jeżeli zostanę posłem na następną kadencję, wynajmuję największą salę, jaka jest w Radomiu. Wraz ze współpracownikami przygotujemy spotkanie, przygotujemy ekspertyzy fachowców, zaprosimy ich do dyskusji.

Ale zaprosimy też radomian, bo często jest tak, co wychodzi w tych bezpośrednich rozmowach z mieszkańcami, że fenomenalne rozwiązania proponują ludzie, którzy nie uczestniczą w życiu publicznym. Mają jednak przemyślane sprawy i kierując się czystą logiką, doświadczeniem, fachowością w jakiejś branży, pokazują, jak należałoby rozwiązać dany problem. I tego nam brakuje. Takie spotkania otwarte dla wszystkich, robiłbym raz na kwartał. To będzie taka burza mózgów mieszkańców, z wypracowaniem na koniec wniosków do realizacji.

Dużo mówi się w tych dniach o lotnisku. Przed kilkoma dniami ogłoszono przetarg na budowę terminala. Wszystko wskazuje na to, że duże lotnisko w Radomiu staje się realne.

Kibicuję, żeby to lotnisko powstało. I to nie ma znaczenia, która strona będzie to wykonywała. Uważam za pozytywne każde działanie, które nas zbliża do wybudowania tego lotniska. Tylko, co teraz widzę, jest trochę mało poważne. Przesypywanie piachu w kuwecie, konferencje prasowe, kiedy tak naprawdę efektów nie widać. To wszystko wciąż jest tylko obiecywaniem, grą wyborczą. Teraz nikt nie podejmie żadnej decyzji, nie rozstrzygają się żadne przetargi. To takie niepoważne granie lotniskiem w kampanii wyborczej.

Jak Pan oceni inicjatywę radnych klubu PiS, którzy przedstawili swój pomysł na budżet Radomia w 2020 - dla całego miasta i w poszczególnych okręgach? Chcą teraz przedyskutować to z prezydentem.

Uśmiecham się, bo kolejność jest chyba zupełnie odwrotna. To prezydent proponuje budżet, jaki może zrealizować. Zacząłbym od tego, że pieniądze lubią ciszę. Jeżeli państwo radni mają propozycję, mogą je zgłaszać w poprawkach, w uzgodnieniach podczas prac komisji. Warto też propozycje poddać konsultacjom społecznym.

Radni twierdzą, że to są propozycje, z którymi do nich przychodzą mieszkańcy.

Budżet tworzy ten, który bierze odpowiedzialność za jego realizację, czyli prezydent. On zasięga opinii wyborców. Uważam, pomysł radnych PiS za grę wyborczą. W tym okresie nie powinno się o tym mówić. Na to jest czas w chwili konstrukcji budżetu, mogą wtedy nanosić poprawki.

Na koniec zapytam o Pana przewidywania wyborcze. Różne sondaże różnie pokazują, zależy kto je robi. Waszemu ugrupowaniu w naszym okręgu przydzielają od 1 do 3 mandatów. To zależy od tego, kto wejdzie do Sejmu, na ile PiS wygra wyraźnie, ile procent zdobędzie Lewica, czy PSL przekroczy próg wyborczy.

Patrząc na pracę, jaką wkładają nasi kandydaci, wygląda to bardzo dobrze. Będziemy walczyć do ostatniej godziny, będziemy przekonywać naszych mieszkańców, że warto na nas zagłosować, tym bardziej, że za każdym z nas jest jakiś dorobek dla naszej ziemi, Ziemi Radomskiej. Może mnie jest łatwiej o tym mówić, bo ja byłem wicemarszałkiem Mazowsza, ale wierzę, że ta ciężka praca da nam trzy mandaty do Sejmu i jeden mandat do Senatu. Tego życzę, tym którzy pracowali, ale też życzę mieszkańcom Ziemi Radomskiej, bo warto na nas postawić.

Chciałbym jeszcze zaapelować do wszystkich zaangażowanych w kampanię - nie rwijmy banerów, nie usuwajmy reklam naszych przeciwników politycznych. To nie ma żadnego sensu. Tracimy wszyscy przez to, i pieniądze, i energię, i wzajemny szacunek do siebie. My obiecujemy, że szybko posprzątamy nasze reklamy, ja postaram się w ciągu tygodnia posprzątać swoje reklamy. Żeby był już porządek, żebyśmy wrócili do normalności i wzięli się do pracy na rzecz Radomia i Ziemi Radomskiej.

autor: cir

Wasze komentarze (18)

Do Tom
2019-10-10 07:14:00

Może to twój kandydat mnie w to nie mieszaj haha

0
2019-10-09 23:48:00

Co za burak!

mazepa
2019-10-09 21:56:00

Pan Ruszczyk to strasznie ograniczony gość. Kto kogoś takiego może wybrać. On nawet zdania poprawnie nie ułoży.

ola
2019-10-09 19:05:00

Panie RUszczyk gdzie Pan byl jak pracownicy MOPS walczyli o podwyżki na sesji Rady Miejskiej

Tru
2019-10-09 13:19:00

Taaa szukać pracy, nie żartuj. Nowe zajęcia dla exposlów PO będą dużo kosztowały Radomian. Jakoś ich Radzia poupycha po cichu gdzie się da.

USTRONIE
2019-10-09 09:46:00

Panie Ruszczyk, PAPA CZAS DOBIEGNIE 13.10 KOŃCA CZAS WRACAĆ DO RADOMIA I SZUKAĆ PRACY ZA 2,500 ZŁ BRUTTO. ZDJECIE, I TA PUSTA KARTKA, TO PIÓRO KTÓRE NIE PISZE - SMIECH NA SALI JAK TO WSZYSTKO JEST SZTUCZNE

0
2019-10-08 16:12:00

Panie Ruszczyk, my radomianie chcemy obiecanego tramwaju.

Tru
2019-10-08 14:03:00

Panie pośle w ubiegłym tygodniu Schetyna mówił, że nie da 600+ bo nie będzie się licytował z PiS. Już Pan wyszedł z PO czy w tym tygodniu zmiana zdania jak to ZAWSZE jest z PO?

ARMAGEDON PiS-u nadchodzi !
2019-10-08 13:57:00

Wałesa zaprzestał popierać pełowców i przerzucił się peeselowców a oni go pokochali .Zresztą , jako obrotowa partia będzie miała kolejnego przyjaciela i Kukiz 16 też .

do Tom
2019-10-08 12:42:00

Przecież to kandydat na naszego pracownika, a właśnie mamy czas rekrutacji. Jak mamy go nie oceniać? Puknij się w czoło, człowieku.

Do Tom
2019-10-08 12:35:00

Jakiego szacunku ? Oni nie mają szacunku dla ludzi i traktują jak idiotow . Potrzebni jesteśmy tylko podczas wyborów aby oddać głos na delikwenta. Podejrzewam, ze ten człowiek z wąsem nie wie co to waloryzacja.

777
2019-10-08 12:09:00

Dramat! Większym politycznym amatorem Jest tylko Frysztak! Dno.

Tom
2019-10-08 09:55:00

Ludzie szacunku !!! Mniej oceniać i zaczynać od Siebie!!

Sonika
2019-10-08 09:06:00

Czytając tego pana myślę, że każdy kandydat na posła oprócz zaświadczenia o niekaralności powinien przedstawić zaświadczenie od lekarza oraz powinien przejść test na inteligencję.

dell
2019-10-08 08:57:00

Panie Ruszczyk, co Pan zrobiłeś na Radomia podczas ostatniej kadencji? Bo jakoś sobie nie przypominam, no chyba, że "taniec z gwizdami" na jakiejś wiejskiej imprezie (nie obrażając ludzi stamtąd). Jest pan zwykłą marionetką w rękach struzika, szkodnika Radomia.

Marne szanse .
2019-10-08 08:52:00

Niektórzy nauczyciele zatracili się w strajku , więc teraz są już rozliczani przez uczni i też wykształconych rodziców.Co zrobi , jeśli nie załapie się powtórnie do sejmu ?Czy odejdzie bezpowrotnie z polityki ?Za dużo było przez lata u niego pijaru i atakowania Pis-u .Ostatnio Schetyna na wiecu wymienił Kaczyński ponad 20 razy nie mowiąc o wielokrotnej odmianie PIS.TO JEST CHORE .

www
2019-10-08 08:19:00

wymyślił. Weź się człowieku do roboty na swoim a nie na naszym garnuszku, bo tu się nie nadajesz. Potańcówki, wizyty, fotki. Za co Ty człowieku właściwie bierzesz te grube pieniądze?

po
2019-10-08 08:16:00

fachowiec od tramwaju w Radomiu, czy Ty czlowieku wiesz ilu ludzi dzien w dzien dojezdza do warszawy do pracy i w jakich warunkach, zapewne nie, bo masz to mocna w 4 literach, a liczy sie tylko kasa dl aciebie

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej