Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Podwójne ubezpieczenie OC? Jak nie dać się podwójnym opłatom? Sprawdź, czy nie trafisz do rejestru dłużników!

Materiał partnera 2019-10-04 08:08:00

Zazwyczaj wszyscy ostrzegają kierowców, że nie należy jeździć bez wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC, ponieważ grożą za to wysokie kary i odpowiadamy wtedy całym majątkiem za ewentualne koszty naprawy pojazdów, które uszkodzimy. Możemy też płacić przez wiele lat wysokie renty osobom poszkodowanym wypadku lub kolizji, refundować rehabilitację i zmianę zawodu. To często astronomiczne kwoty, których płacenie może obciążyć nas do końca życia.

Ubezpieczenie OC - koniecznie pamiętaj!

Obecnie również większośc kierowców już wie, że wszyscy ubezpieczyciele mają dokładnie taki sam zakres opieki w ramach OC. Jest to określone w ustawie, więc nie musimy poddawać zakresu tej polisy szczególnej analizie. Co to oznacza w praktyce? Tylko tyle, że w przypadku tej obowiązkowej polisy możemy pozwolić sobie na wyszukiwanie najtańszych ofert. Mówimy tu oczywiście o sytuacji, gdy kupujemy OC osobno, a nie w pakiecie kilku polis.

Jeśli decydujemy się na zakup na przykład OC oraz AC, należy szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Każdy zakład ubezpieczeniowy inaczej określa zakres, w ramach którego likwiduje szkody. Jeżeli zapisy w umowie nie są dla nas jasne lub mamy jakiekolwiek wątpliwości - pytajmy. Nie warto przekonać się na własnej skórze, że jakieś szkody nie obejmuje nasze ubezpieczenie. Wracając do OC, jeżeli chcemy kupić polisę tanio i szybko skorzystajmy z https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Mubi pozwala na zupełnie darmowe wyszukanie ubezpieczenia dla naszego samochodu. Możemy z łatwością w jednym miejscu porównać oferty kilkunastu ubezpieczycieli, przyjrzeć się aktualnym promocjom oraz zniżom. Jeśli nie mamy możliwości zapłacenia za OC jednorazowo, możemy rozłożyć płatność na raty. Za zakupy zapłacimy on-line, dzięki temu możemy wykupić polisę bez wychodzenia z domu!

Kiedy może zdarzyć się, że będziemy mieć podwójne OC?

Zazwyczaj dzieje się tak przez nieuwagę lub zapominalstwo. Właściciel pojazdu zapomina wypowiedzieć umowę OC i zawiera kolejną w nowym zakładzie ubezpieczeniowym. Kierowca powinien złożyć wypowiedzenie umowy najpóźniej w ostatnim dniu jej obowiązywania. Bywają też takie sytuacje, gdy list z wypowiedzeniem nie trafia do ubezpieczalni. Pamiętajmy, aby nadając ważne przesyłki pocztą zadbać o potwierdzenie przyjęcia paczki czy listu. Takie potwierdzenia należy zachować, ponieważ stanowią poświadczenie wysłanej przez nas korespondencji. Nierzadko właściciel auta wypowiadający umowę zapomina o podpisie. Chwila nieuwagi może skutkować sporymi wydatkami. 

Kolejnym przypadkiem, gdy wpadniemy w pułapkę podwójnego OC jest zakup pojazdu. Jeśli ubezpieczymy samochód po zakupie sami i zapomnimy wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela - płacimy podwójnie za polisę.

Co jednak, jeśli okaże się, że mamy dwa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Od kiedy liczymy wypowiedzenie umowy w przypadku polisy?

Podwójne ubezpieczenie OC – jak się ustrzec zbędnych kosztów? Nie martw się, to proste, choć wymaga kilku czynności. Zawsze musimy zapłacić za okres od zakupu do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia samochodu. Pamiętajmy też, że taka umowa rozwiązuje się dokładnie z dniem jej wypowiedzenia. Nie ma żadnych tygodniowych czy miesięcznych okresów obowiązujących przy jej zakończeniu. Nie zależy to od dobrej woli zakładu ubezpieczeniowego, jest to jasno określone w ustawie. 

Jeżeli wypowiadamy umowę składając wypowiedzenie u agenta lub bezpośrednio w ubezpieczalni, jest ona wypowiedziana w dniu doręczenia. W przypadku Poczty Polskiej, która jest operatorem pocztowym w rozumieniu ustawy, liczy się data stempla pocztowego. Jeżeli skorzystamy z innego operatora, choćby kuriera, czyli innego niż wyznaczony ustawą, to nie będzie nas obejmowała klauzula stempla pocztowego i za datę wypowiedzenia umowy uznany będzie dzień faktycznego doręczenia pisma. Jest to sprawa o tyle istotna, że warunkuje dzień, od którego należałoby rozpocząć kolejną polisę OC.

Zmiana przepisów o podwójnym OC

Kierowców z wieloletnim stażem może część z powyższych informacji bardzo zaskoczyć. Dlaczego? Choćby dlatego, że 11 lutego 2013 roku w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych zniesiono podwójne OC, w tym znaczeniu, że przy przejęciu pojazdu płacimy tylko za czas, w którym obowiązywało - czyli towarzystwo ubezpieczeniowe nie otrzymało naszego wypowiedzenia. Znaczącym ułatwieniem, związanym z powyższymi zmianami, jest też możliwość złożenia wypowiedzenia umowy agentowi ubezpieczeniowemu.

Wypowiedzieć możemy oczywiście tylko tę umowę, która prolongowała nam się z automatu. Rzecznik Ubezpieczonych stoi również na stanowisku, że okresy tego ubezpieczenia nie muszą pokrywać się idealnie, wystarczy, że “zahaczają” o siebie.

Jest możliwość, że nie zapłacisz dodatkowo za podwójne OC

Ustawodawca przewidział tylko jedną sytuację, w której nieostrożny właściciel ma dwa ubezpieczenia OC i nie zapłaci podwójnie. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych w punkcie 28a paragraf 3. czytamy: W sytuacji, gdy doszło do zawarcia kilku umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w odniesieniu do tego samego pojazdu mechanicznego, z tym samym okresem ubezpieczenia z jednym zakładem ubezpieczeń, wówczas temu zakładowi ubezpieczeń należy się składka ubezpieczeniowa z tytułu jednej umowy ubezpieczenia. 

Jeśli zdarzy nam się taka szczęśliwa, mimo wszystko, sytuacja to nie będziemy musieli zapłacić ubezpieczycielowi. Wystarczy, że obie polisy zostały zakupione w tym samym zakładzie ubezpieczeniowym. Warto wiedzieć, że to rozwiązanie reguluje sama ustawa i nie musimy zdawać się na łaskę firmy. Mają oni obowiązek przyjąć rozwiązanie przewidziane prawem i nie mogą zmusić właściciela pojazdu do płacenia obu ubezpieczeń.

Kiedy trafisz do rejestru dłużników?

Niestety, jeżeli zapłacisz tylko za jedno ubezpieczenie OC i nie wypowiesz prolongowanej polisy, zakład ubezpieczeniowy wezwie ciebie do opłacenia składki. Jeśli tego nie zrobisz, przekaże tę wierzytelność firmie windykacyjnej. Ta wpisze ciebie na listę dłużników i możesz mieć spore problemy, nie tylko z kredytem na samochód czy mieszkanie, ale choćby z wzięciem na raty suszarki do włosów.

Co z kolejnym rokiem ubezpieczenia?

Jeżeli korzystasz z ubezpieczenia zawartego przez poprzedniego właściciela pojazdu, pamiętaj, że w tym szczególnym wypadku umowa nie przedłuży się na kolejny rok. Sprawdź dokładnie do kiedy obowiązuje i przygotuj się do wyboru oraz zakupu OC. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych