O. Hubert Czuma urodził się w 1930 r. w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1955 r. Kształcił się w szkołach jezuickich (m.in. w warszawskim Bobolanum). Ukończył studia teologiczne, po których pracował jako duszpasterz akademicki i prefekt małego seminarium w Łodzi. Od 1961 był przez dwa lata duszpasterzem akademickim w Gdańsku. Następnie przeniósł się do Lublina, gdzie w latach 1963-1971 był duszpasterzem akademickim, a także (od 1968 r.) przełożonym wspólnoty jezuickiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Działał w niejawnej organizacji Ruch. Po jej dekonspiracji został w 1970 tymczasowo aresztowany i przewieziony do więzienia na Rakowieckiej w Warszawie, zwolniono go po ponad sześciu miesiącach, m.in. na skutek zabiegów ze strony prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Po zwolnieniu pracował w Kaliszu i Bydgoszczy. W 1973 został duszpasterzem akademickim w Szczecinie, gdzie przebywał przez pięć lat. Następnie wyjechał do Rzymu, gdzie uczestniczył w rocznym studium duchowości. W latach 1977-1979 był współorganizatorem szczecińskiego ROPCiO i SKS. W 1978 w trakcie posługi w Szczecinie był organizatorem odczytu opozycjonisty Leszka Moczulskiego, na którym obecnych było około półtora tysiąca słuchaczy. W konsekwencji na żądanie władz został przeniesiony do Radomia.
Należał do "Solidarności", po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się organizacją mszy za ojczyznę oraz pomocy osobom represjonowanym i ich rodzinom. W okresie stanu wojennego zainicjował spotkania z ciekawymi postaciami opozycji i artystami scen polskich. Niezłomny propagator i orędownik ks. Romana Kotlarza - legendarnego duszpasterza "Solidarności" zabitego po wydarzenia Czerwca 1976r.
W latach 90. o. Hubert Czuma był redaktorem diecezjalnego tygodnika "Ave". Autor publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kościelnych i świeckich.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 23 września o godz. 12:00 w katedrze Opieki NMP w Radomiu.