Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Nadzwyczajna sesja RM: Budowa RCS zostanie dokończona! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-09-11 17:00:00, aktualizacja: 2019-09-12 18:35:00

25. nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się w środę, a zakończyła w czwartek. Ostatecznie radni zgodzili się na dokończenie budowy Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga, tj. hali widowiskowo-sportowej i stadionu dla Radomiaka.

Są pieniądze na dokończenie budowy RCS, remont boiska przy Rapackiego i wymianę oświetlenia na stadionie przy ul. Narutowicza. Nie ma natomiast funduszy na budowę kompleksu przy Łokietka. Głosowanie odbyło się w czwartek...

17:03 Przewodnicząca Bogusz otworzyła dzisiejsze obrady.

17:06 Na mównicy Radosław Witkowski, jako wnioskodawca. Prezydent Radomia mówi o historii dot. budowy RCS przy ul. Struga.

17:07 Przypomnijmy, że do budowy Radomskiego Centrum Sportu trzeba dołożyć dokładnie 46,6 mln zł.

17:08 Chodzi tu o około 30 mln zł na dokończenie budowy Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga, tj. hali widowiskowo-sportowej i stadionu piłkarskiego oraz trzy inne inwestycje, a więc:

- wymianę oświetlenia stadionu lekkoatletyczno–piłkarskiego przy ul. Narutowicza 9,
- budowę boisk treningowych do piłki nożnej,
- przebudowę boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Rapackiego.

17:09 Pełne objaśnienie dzisiejszego projektu uchwał - tutaj.

17:10 Rozstrzygnięto przetarg na dokończenie budowy Radomskiego Centrum Sportu! [WIDEO]

17:11 Więcej o dzisiejszej sesji, pisaliśmy TUTAJ.

17:12 Budowę kompleksu piłkarskich boisk treningowych, planują władze miasta. Cztery pełnowymiarowe boiska miałyby powstać na Michałowie, przy ulicy Łokietka. O tym więcej pisaliśmy w tym miejscu.

17:13 Prezydent Witkowski m.in. powiedział: - Ponad wszelkimi podziałami, musimy zrobić wszystko, aby dokończyć budowę Radomskiego Centrum Sportu. Mamy alternatywę, albo wspólnie to zrobimy, albo w najbliższym czasie spotkamy się na sesji, aby uzyskać pieniądze na rozbiórkę terenu budowy przy ul. Struga.

17:15 Według przeprowadzonej inwentaryzacji, hala jest skończona w 85 proc., a stadion w 53 proc. W przetargu uwzględniono też budowę układu komunikacyjnego wokół RCS.

17:16 Obecnie na mównicy skarbnik miasta, Sławomir Szlachetka, który mówi o szczegółach finansowych dot. projektu uchwały.

17:20 Czas na dyskusję radnych.

17:23 Kazimierz Woźniak: Boisko przy ul. Rapackiego jest w tak fatalnym stanie i jest tak eksploatowane, do godz. 22, że trzeba zrobić jego remont jak najszybciej. Mam też pytanie, czy przetarg obejmuje budowę dróg dojazdowych do RCS, jak i, czy miasto rezygnuje z boisk przy stadionie przy ul. Struga (tzw. doły - przyp. red.).

17:47 Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych PiS: Wydaję mi się, że jesteśmy traktowani, jako radni, trochę niepoważnie. Wykonawcy zostali wyrzuceni z budowy, albo zeszli. Mamy nowy przetarg... Zależy nam na tym, żeby proces inwestycyjny został zrealizowany jak najszybciej. Zaczyna się więc cała fala błędów, popełnionych przez władze MOSiR. Nie jest to wina, ani władz MOSiR, ani prezydenta Witkowskiego, ani Dariusza Wójcika. A to dlatego, że nikt z nas, nie zna się na tego typu procesach inwestycyjnych.

Skanowanie 3D? Nie wiem, kto doradził, robienia takiej inwentaryzacji. To była bardzo zła decyzja... Sama inwentaryzacja została przeprowadzona błędnie. Ponadto specyfika istotnych warunków zamówienia - kto to przygotowywał? Mam do tego wiele zastrzeżeń. Gwarancję firma Erekta daje na 5 lat, ale na co? Na to, co zostało już zrobione, nie daje już gwarancji. Nie mamy też gwarancji na te urządzenia, które zostały już zakupione i czekają na montaż.

Ta inwestycja to jedna wielka dziura bez dna, do której będziemy tylko dokładać. Byłem w łączniku pomiędzy stadionem a halą i widziałem chociażby zalane ściany. Na pewno firma wystąpi w tej kwestii o dodatkowe środki. Na co więc będziemy mieli gwarancję? Na te 25%, które zostały do dokończenia hali? To kolejny błąd...

Nie chodzi o to, że politycznie się poprzepychamy, jesteśmy w sytuacji przyszłej, niepewnej, bo nie wiemy, ile to będzie nas wszystkich, radomian, kosztowało, bo w SIWZ jest zapisane, że ta kwota może wzrosnąć o 70%. Mamy kota w worku, bo nie mamy dobrze przeprowadzonej inwentaryzacji. Na dodatek, na co nam oświetlenie przy Narutowicza? Nie jest to potrzebne, na pewno, nie na tym etapie. Lepiej pojechać do PZPN, porozmawiać i powiedzieć, że za rok będziemy mieli nowy obiekt, a te 2,5 mln zł przekazać np. na sport młodzieżowy.

Nam tylko chodzi o to, aby publiczne pieniądze rozdawać z rozsądkiem, my obecnie tego nie robimy. Podchodzimy do tego nieumiejętnie, zróbmy tak, aby nasze miasto zapłaciło za to, jak najmniej. Nie posiadamy też dokumentacji na ten obiekt.

My zrobimy po dyskusji przerwę, ustalimy wówczas, jaką decyzję podejmiemy. Złożymy też zawiadomienie do prokuratury o nadzór na tą inwestycją. Nie robimy tego przeciwko prezesowi MOSiR, tylko przeciwko procesowi inwestycyjnemu, bo ja na takie wydawanie publicznych pieniędzy, nie godzę się, gdyż jest to nieuczciwe.

17:55 Radny Podlewski m.in. zapytał się, dlaczego ciągle mówimy o zakończeniu budowy I etapu stadionu, a nie o całym obiekcie dla Radomiaka; kiedy powstaną boiska przy ul. Łokietka oraz jakie przepisy licencyjne PZPN nakazują budowę boisk treningowych innych niż obecne od ul. Zbrowskiego?

18:05 Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych KO: Dziś stoimy przed bardzo prostym wyborem i decyzją, czy chcemy razem dokończyć budowę RCS, odstawiając na bok wszelką politykę, wszelkie podziały polityczne, czy tak naprawdę tego nie chcemy; czy chcemy w przyszłym roku ukończenia tej inwestycji i świętowania sukcesu, czy zostawiamy to, jak jest i za chwilę pewnie będziemy musieli spotkać się, aby zdobyć pieniądze na rozbiórkę.

Dziś musimy wypić piwo, które ktoś naważył, czytaj firma, która wcześniej budowała RCS. Wszyscy weźmy odpowiedzialność za to, co dalej stanie się z RCS. Tę inwestycję musimy dokończyć, ta inwestycja musi powstać.

Co do dodatkowych zadań, to nie wyobrażam sobie, że nie wyrazicie Państwo zgody na remont boisku przy ul. Narutowicza, czy budowę boisk na Michałowie. To prosty temat. Inaczej będziemy musieli spojrzeć w oczy młodych piłkarzy i ich rodziców...

18:05 20 minut przerwy.

18:42 Przerwa się przedłużyła, ale właśnie obrady zostały wznowione.

18:52 Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji: SIWZ został zrealizowany w oparciu o konkretne przedmiary dokonane przez osoby, które posiadały aktualnie największą wiedzę w tym temacie, a więc inspektorzy budowlani. Oni dokonali przedmiary, ilości niezrealizowanych prac. Dlaczego skan 3D? Jest to innowacyjna metoda, ale ona miała dokonać tego, że przedmiary zostały wykonane szybciej i jednocześnie ona miała stanowić formę pomocniczą. Nie była to ostateczna i jedyna forma potwierdzenia tych przedmiarów. Dodatkowo pracownicy spółki MOSiR sprawdzali i robili również we własnym zakresie zestawienia materiałów.

18:55 Teraz na mównicy główna księgowa MOSiR.

18:57 Kolejne osoby odpowiadają na szczegółowe pytania radnych PiS. Obecnie głos ma prezes MOSiR, Grzegorza Janduła.

18:58 Na pytania dot. finansów odpowiada skarbnik miasta.

19:11 Konrad Frysztak: Drogi i parkingi wokół RCS... w tym przetargu jest ujęty układ komunikacyjny, obejmujący połączenie ulic Struga, Zbrowskiego i 11 Listopada. Mamy prawomocne zezwolenie, jest to ujęte w tym przetargu. Jeśli chodzi o tereny przy Zbrowskiego, nikt nie wie i nie potrafi powiedzieć, kiedy będzie ostateczne prawomocne stwierdzenie, czyj jest ten teren. Sprawa toczy się od 2014 roku. Nie rezygnujemy z walki o te tereny, gdyż uważamy, że to się należy i jest to własnością gminy miasta Radomia (...). MOSiR jest w posiadaniu dokumentacji dot. budowy RCS... Boiska "dolne" nie będą wyłączone z użytkowania.

19:13 Przypomnijmy, że sesję można oglądać na żywo w internecie - tutaj.

19:27 Prezydent Witkowski: Jeśli chodzi o drugi etap budowy stadionu. SIWZ zawiera takie możliwości, że możemy takie zadanie rozszerzyć. Oczywiście, taka inwestycja, to kwestia pieniędzy. To na pewno nie będzie tanie. Dziś koncentrujemy się na RCS w tym wariancie, na który został już rozstrzygnięty przetarg. Na tym stadionie, już po budowie I etapu, będzie można rozegrać mecz m.in. 4 rundy el. LE. Dziś koncentrujemy się oczywiście na tym obiekcie, bo on w zupełności wystarczy na występy Radomiaka w Ekstraklasie. Nie zamykam się na projekt, żeby rozszerzyć tę inwestycję, ale ważna jest kwestia pieniędzy. Jeżeli fundusze się pojawią, to jesteśmy zainteresowani realizacji tego obiektu i będę pierwszy, który powie, że tak... (...). Rozmawialiśmy z PZPN. Używałem tych samych argumentów, co pan Wójcik, bo uważam je za racjonalne, ale PZPN stoi na stanowisku, że w rundzie wiosennej, aby Radomiak grał przy Narutowicza, musi zostać tam poprawione oświetlenie (...).

19:34 Dariusz Wójcik: Nie chcąc wrzucać czegoś do budżetu w trzy dni i nie będąc właścicielem terenów, proszę, aby skarbnik zdjął te wszystkie trzy dodatkowe punkty. Ws. oświetlenia, na następnej sesji podejmiemy uchwałę. Mamy ważniejsze sprawy w naszym mieście, niż budowanie oświetlenia na rok, nie stać nas na to. Nie stać też nas na to, aby robić remont na Rapackiego i budowę boisk przy Łokietka. To jest ważne, oczywiście, ale nie stać nas na to. Usiądźmy, przedyskutujmy, a nie tak szybko. Wrócimy do tego na spokojnie (...). Uwierzcie, jeszcze dołożymy do tej inwestycji (RCS) +/- 20 mln zł... My, jako PiS, zgadzamy się tylko i wyłącznie na dokończenie tej inwestycji - hali i stadionu przy Struga.

19:38 Konrad Frysztak: Dziś trzeba "bubla" przy ul. Narutowicza naprawić. Ciężko radnym PiS przyznać, bo wasz prezydent tę inwestycję nadzorował i budował, że podczas oddawania do użytku tego obiektu, nie spełniał on wymogów licencyjnych. Trzeba zapewnić więc stadionowi, żeby był wykorzystywany chociaż do wymogów I ligi piłki nożnej.

19:43 Mateusz Tyczyński: Jest to unikatowy moment. Nie róbcie tego przeciwko swojemu środowisku i nie głosujcie przeciw (kilku radnych PiS - przyp. red.). Żeby piłka w Radomiu się rozwijała, taki kompleks boisk jest potrzebny. Jeśli dziś tego nie zrobimy, nie zrobimy tego przez lata. Teraz mamy okazję to zrobić z uwagi na emisję obligacji rozłożoną na kilka lat, a dającą efekt już teraz.

19:46 Prezydent Witkowski: Dziś mamy promesę z banku, który jest gotowy zwiększyć wartość emisji, którą wyemituje MOSiR. Pojawia się unikalna szansa uzupełnienia infrastruktury sportowej w Radomiu. Pieniądz obligacji rozłożony na lata, tani, nie musimy go szukać.

19:47 Kolejna przerwa...

20:38 Ta przerwa miała trwać 15 minut...

20:46 Obrady wreszcie zostały wznowione.

20:50 Dariusz Wójcik: Po naszych długich dyskusjach, nie ma możliwości, aby to nie zostało zrealizowane (RCS), ale zaskoczyły nas trzy inne inwestycje. Wyrazimy zgodę na oświetlenie przy Narutowicza oraz remont boiska przy Rapackiego, natomiast te 12 mln zł na kompleks sportowy przy ul. Łokietka... na to, na ten moment, nie ma naszej zgody. Zostały to przygotowane na kolanie, na czas kampanii wyborczej. To jest potrzebne, oczywiście, ale wszyscy też wiemy, że nas, miasta, na dziś na to nie stać. Sport jest bardzo ważny, ale są też ważne, ważniejsze dziedziny, jak zdrowie. Jak się znajdą oszczędności, wrócimy do tego tematu, na spokojnie.

20:53 - Jeśli można, proszę niektórych, aby nie mówili teraz na konferencjach, że to wina PiS, że coś nie powstało w mieście - dodał z uśmiechem Dariusz Wójcik.

20:55 Radosław Witkowski: Mam wniosek, proszę o przerwę do jutra. To jest zmiana w WPF-ie, więc jest to kwestia uzgodnień z instytucją finansową, która wspiera ten projekt. Nie róbmy tego na kolanie.

20:57 Została zarządzona przerwa, do jutra - do godz. 18.


Czwartek, 12 września:

18:03 Obrady po ponad 21 godzinach zostały wznowione... W sali USC pojawili się kibice Radomiaka.

18:03 Na mównicy prezydent Radosław Witkowski.

18:09 Prezydent Witkowski: Jestem przygotowany. Autopoprawkę składam zgodnie z tym, co wczoraj ustaliliśmy, a więc bez boisk przy ul. Łokietka. Chciałbym jednak, raz jeszcze zaapelować do wszystkich, żebyśmy raz jeszcze to przemyśleli. Mamy bowiem promesę z banku na całą kwotę. Możemy całą tę kwotę wpisać do WPF-u. Nie jest tak, że od razu rozpocznie tę inwestycję. Możemy się umówić, to jest moje zobowiązanie, że, aby te fundusze zostały uruchomione, na przełomie marca/kwietnia przyszłego roku, państwo musieliby przyjąć kierunkową uchwałę, bez której, nie rozpoczniemy inwestycji przy Łokietka. Dziś możemy zagwarantować sobie pieniądze, przede wszystkim tanie, do których nie wrócimy w najbliższym czasie, bo nie ma takich możliwości, abyśmy podwyższali kwoty emisji obligacji za pół roku. Dziś możemy kierunkowo wyznaczyć zabezpieczenie środków na tę inwestycję, ale o samym fakcie możemy wspólnie zadecydować w przyszłym rok. Takie zobowiązanie biorę na siebie. Natomiast dziś, teraz, zgodnie z naszą obietnicą, składam autopoprawkę, aczkolwiek apeluję, o inwestycji na Łokieta zdecydujmy w marcu, kwietniu 2020 roku.

18:10 Przerwa...

18:22 Obrady zostały wznowione.

18:26 Dariusz Wójcik: Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pana prezydenta i radomskiego społeczeństwa, zgodzimy się, uchwalimy to, na co wczoraj się umówiliśmy, tj. m.in. dokończeniu budowy RCS przy ul. Struga, bo nie wyobrażamy sobie, aby nie zostało to dokończone. Nie wyrażamy jednak zgody, na tym etapie, na budowę nowych boisk przy ul. Łokietka. Pierwszą naszą potrzebą jest dokończenie RCS, ale też wybudowanie dodatkowych trybun na stadionie dla piłkarzy Radomiaka. Stadion z prawdziwego zdarzenia powinien mieć cztery trybuny i pieniądze te powinny być przeznaczone na cztery trybuny. Boiska są ważne, ale nie najważniejsze. Wstrzymamy się przy tym projekcie uchwały, żeby prezydent mógł dokończyć i wziąć pełną odpowiedzialność na koszty, które jeszcze będą potrzebne do dokończenia tej inwestycji. Jeśli zaś chodzi o boiska przy ul. Łokietka, na pewno wrócimy do tego tematu, ale zdrowie i sprzęt dla szpitala jest dla nas najważniejsze.

18:28 Głosowanie: 9 radnych "za", 1 radny (Mirosław Rejczak) przeciw, 12 radnych wstrzymało się od głosu.

18:30 Radosław Witkowski: Dziękuję wszystkim radnym, którzy poparli tę uchwałę, którzy chcą dokończyć RCS. Bierzemy za tę inwestycję pełną odpowiedzialność.

18:33 Kinga Bogusz: Zależy nam na dokończeniu RCS, na najlepszych warunkach, dlatego, dopóki budowa RCS, nie zostanie dokończona, nie zostaną wybudowane wszystkie cztery trybuny dla Radomiaka, nie chcemy innych, sportowych inwestycji w naszym mieście. Skupmy się na tym, bo nie wiemy, ile jeszcze pieniędzy dołożymy.

18:34 Dawid Zwierzyk, prezes stowarzyszenia kibiców "Tylko Radomiak": Dziękuję za to głosowanie. Czekamy na ten stadion bardzo długi czas i to jest najwyższy czas, aby wreszcie go dokończyć.

18:35 Obrady zostały zakończone. Dziękujemy za uwagę.

autor: Damian Markowski

Wasze komentarze (117)

0
2019-09-11 20:26:00

Pisowskie barany kościołów sobie dobudujcie. Ja ***** co za ludzie w yym mieście żyją? Wstyd żeby 200 tys miasto nie miało hali i stadionu z prawdziwego zdarzenia. Oby tylko na złość bo ten z tej a tamten z innej partii. Odłóżcie te swoje wojenki partyjne na pózniej

Do
2019-09-11 20:21:00

Odpowiedzi na poziomie podstawówki - szkoda dyskusji. Zero rozmów, tylko wszechwiedzący

997
2019-09-11 20:21:00

Ta sesja to nerem wielki bełkot propagandowy prezydenta niczego moeszkańcy się nie dowiedzieli

123
2019-09-11 20:18:00

Wybudować tam pomnik Radka Nieporadka ;)

Do 123
2019-09-11 20:15:00

Lepiej zburzyć posprzątać i zrobić targowisko

123
2019-09-11 20:13:00

Tak dokładnie nie dajmy sie szantazowac Witkowskiemu ze na siłe trzeba to skończyć! Nie za takie pieniądze to wyjdzie dwa razy drozej!!!!

Do
2019-09-11 20:12:00

Pokażcie wreszcie takiego prezydenta co nie będzie robił długów wszyscy są źli.

Do123
2019-09-11 20:10:00

Jasne piękny widok, Jeżdżę po całej Polsce w miastach takich jak nasze maja hale stadiony a my? Huk z tym zostawić niech będzie to miejsce picia taniego wina i mazania ścian farbą. Przy każdej okazji jest tylko biadolenie.

123
2019-09-11 20:08:00

Witkowski doprowadzi Radom do bankructwa zaciąga długi i nie kończy w terminie inwestycji

do 123
2019-09-11 20:06:00

Hociaż jeden mądry. Jest nas więc wiecej którzy uważamy, że nie należy kończyć budowy

123
2019-09-11 20:02:00

Nie za moje pieniądze! Głosowanie kolejnych milionów to wyrzucanie w błoto i tak tej hali nie skońcżą za te pieniądze

Do
2019-09-11 19:59:00

Już jedną hale mieliśmy na Struga. Przez wiele pięknych lat zarastała krzakami. Nie można pozwolić by scenariusz się powtórzył. Z każdą inwestycją idzie ryzyko, a kto nie ryzykuje ten nie ma. Wszystkim radnym powiedziałbym żeby zagłosowali za dofinansowaniem tej inwestycji i aby się ona zakończyła. Politykę niech uprawiają w Warszawie a tu wszyscy powinnismy być za tym by Radom stawał się coraz ładniejszym i fajniejszym miastem. Skończmy z tym ? bo ja wiem lepiej? .

Kiotio
2019-09-11 19:56:00

Te Q z Przestępczej Organizacji to wyjątkowe nienażarte kanalie. 20% doli do ich kieszeni.

mec
2019-09-11 19:55:00

A ja kocham pis i to właśnie za to, że nie chce wydawać pieniędzy na halę, stadion, boiska itd.

;)
2019-09-11 19:50:00

No i PiS znów zostanie wydymany przez Radka :)

0
2019-09-11 19:50:00

Chryste jak ja nienawidzę tych szkodników z pisu. Boże czemu pozwalasz tej zarazie chodzić po tej ziemi i jeszcze się na siebie powoływać

0
2019-09-11 19:49:00

Wójcik ale z Ciebie Broniarz nie ma co. Przecież to oświetlenie zostało by na Broni

997
2019-09-11 19:45:00

Komentarz zablokowany.

Wr
2019-09-11 19:42:00

Panie Frysztak to po panu trzeba wszystko poprawiać

XD
2019-09-11 19:38:00

Kosztowniak wybudował bubla na N9 a teraz pis nie chce aby tego bubla naprawili jaka kpina

 < 1 2 3 4 5 >  ostatnia

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej