2 571 000 dolarów - taki kredyt zaciągnął Radom w 1925 r. w amerykańskim towarzystwie Ulen & Company. Z tych pieniędzy powstały: miejskie wodociągi i kanalizacja, gazownia, rzeźnia, fabryka nawozu, baraki dla bezdomnych, łaźnia. Pożyczka pomogła też dokończyć budowę nowoczesnej szkoły i targowiska, uregulować rzekę Mleczną i była wówczas jedyną szansą na stworzenie w Radomiu niezbędnej infrastruktury. Niektóre z powstałych obiektów nadal nam służą.
Z pożyczki skorzystało również kilka innych miast w Polsce, np. Częstochowa i Piotrków Trybunalski. Kryzys lat 30. i wysokie oprocentowanie sprawiły, że miasta miały trudności ze zwrotem pożyczki. Z pomocą gminom przyszedł polski rząd.
Uliczka Tradycji to największy w Radomiu i tej części Mazowsz festyn historyczny. Poprzez muzykę, taniec, śpiew, wystawy, prelekcje, pokazy filmowe i teatralne przenosimy się w lata 20. i 30. XX wieku, gdy Radom był prężnie rozwijającym się wielokulturowym miastem. Co roku festyn ma inny temat przewodni, a Resursa Obywatelska, która jest organizatorem wydarzenia, opowiada określoną historię z tamtych lat.
Program - tutaj.