Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Podpisano pierwsze umowy ws. dofinansowania przewozów autobusowych w regionie

dm, portalsamorządowy.pl 2019-08-29 11:37:00

Dwie pierwsze w regionie radomskim umowy w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych podpisał w Radomiu wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Będą one obowiązywały do końca roku.

- Mieszkańcy zyskają nowe połącznia. Będą mogli łatwiej dojechać do miejsc, które z różnych przyczyn są dla nich ważne - czy to uczelnia, praca, lekarz, urząd czy poczta - powiedział wicewojewoda.

Obecny na konferencji prasowej szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski podkreślił, że wiele samorządów podjęło trud odtworzenia tras autobusowych na swoich terenach.

- To początek realizacji programu. Liczymy na to, że w przyszłości odtworzonych połączeń będzie więcej, ponieważ środki na ten cel są wystarczające - zapewnił.

Wicewojewoda poinformował, że limit pieniędzy na ten rok dla woj. mazowieckiego wynosi 19,7 mln zł, natomiast wniosków, które napłynęły, jest na około 2,6 mln zł.

- Jest spory zapas, ale program dopiero startuje i będzie się rozkręcał. Jesteśmy dobrej myśli, że na kolejny rok wniosków tych wpłynie znacznie więcej - powiedział wicewojewoda.

Starosta powiatu przysuskiego Marian Niemirski zauważył, że projekt odtwarzania połączeń autobusowych jest szczególnie ważny dla osób, które zostały wykluczone komunikacyjnie.

- Projekt skierowany jest do osób, które nie mają własnych środków komunikacyjnych i mieszkają w rozproszonych terenach, gdzie komunikacja dla przewoźników prywatnych i PKS była nierentowna i zlikwidowano połączenia autobusowe - powiedział.

W ramach pierwszego naboru do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych samorządy z całego woj. mazowieckiego złożyły łącznie 40 wniosków. Dotyczyły one 240 lokalnych połączeń o łącznej długości niemal 7,5 tys. kilometrów.

Z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dotyczy ono linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej weszła w życie 18 lipca tego roku.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych