Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Radomska oczyszczalnia jedną z najnowocześniejszych w Polsce

cir 2019-08-18 13:13:00

Od modernizacji radomskiej oczyszczalni ścieków w Lesiowie minęło kilka lat, lecz to nie zmienia faktu, że wciąż należy do najnowocześniejszych w kraju. Ponadto nadal jest unowocześniana, a na swoje potrzeby produkuje energię elektryczną i cieplną.

Oczyszczalnia ścieków w Lesiowie. Foto: Wojciech Stan

Ostatnią modernizację oczyszczalni ukończono w 2015 r. - Skupiliśmy się wówczas na podniesieniu efektywności energetycznej, a także technologicznej w procesach przetwarzania osadów ściekowych. Węzeł zagęszczania oraz odwadniania został doposażony w nowoczesne, niezależne linie do obróbki osadów. Jako w jednej z ostatnich dużych oczyszczalni - 360 tys. RLM dobudowaliśmy węzeł fermentacji metanowej oraz węzeł energetyczno-cieplny - informuje dyrektor Oczyszczalni Ścieków w Radomiu, Zbigniew Głogowski.

Sam pomysł wykorzystania energetycznego oczyszczalni, nie jest ani nowy, ani nowatorski. Znany jest od dziesięcioleci i z powodzeniem stosowany w oczyszczalniach zmniejszając koszty zużywanej energii elektrycznej. Jak to się odbywa w radomskim obiekcie? - Z nowowybudowanej instalacji uzyskuje się biogaz w ilości ok. 5000 m.sz./dobę. Taka ilość biogazu pozwala wytworzyć w kogeneratorze ok. 500 kWh energii elektrycznej oraz ok. 550 kWh energii cieplnej. Zarówno energia elektryczna jak i cieplna, wykorzystywane są na potrzeby własne oczyszczalni, znacząco obniżając koszty eksploatacyjne.

- Obecnie, po modernizacji w 2015 roku, mamy kompletną oczyszczalnię zaprojektowaną na nasze możliwości i potrzeby, pracującą w oparciu o najnowsze technologie i urządzenia. Pomimo tego jesteśmy w trakcie planowania nowych inwestycji, których celem jest osiąganie coraz lepszych efektów pracy oczyszczalni oraz optymalizacja energetyczna procesów - mówi dyrektor Głogowski. Jak wyjaśnia, planowane są budowy instalacji hydrolizy termicznej i dodatkowego piaskownika, montaż regulatorów napływu na osadnikach wtórnych, powstanie osadowego poletka operacyjnego, hermetyzacja niektórych obiektów technologicznych.

- Wszystkie elementy kolejnej rozbudowy naszej oczyszczalni są wkomponowane w istniejący układ technologiczny. Celem poszczególnych punktów modernizacji jest wspomaganie pracy istniejących obiektów dla polepszenia pracy oczyszczalni lub optymalizacja procesu prowadząca do obniżenia kosztów eksploatacji - wyjaśnia Zbigniew Głogowski.

Dyrektor zwraca uwagę, że ważnym efektem modernizacji jest także poprawa wizerunku oczyszczalni ścieków. - Nowe, ciekawie zaprojektowane, estetyczne budynki i obiekty techniczne, uporządkowany i zagospodarowany teren, ograniczenie do minimum uciążliwości zapachowej. To wszystko pozwala na prowadzenie programu edukacyjnego. W czasie wycieczek przybliżana jest młodzieży szkolnej problematyka gospodarki wodno-ściekowej w naszym mieście i praktyczne znaczenie słowa ekologia - informuje.

Zdaniem naszego rozmówcy, wszystkie te aspekty powodują, że oczyszczalnia jest postrzegana społecznie jako nowoczesne proekologiczne przedsiębiorstwo pracujące w oparciu o najnowsze technologie i rozwiązania techniczne dla polepszenia jakości życia w regionie. Mało już kto pamięta, że oczyszczalnia powstała niespełna 30 lat temu, a wcześniej ścieki przemysłowe z naszych domów, nieoczyszczone trafiały do rzek.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych