Polsko-czeskie podium w Przysusze. Za nami świetny turniej

dm 2019-07-15 08:08:00

Wielka polsko-czeska feta zakończyła Superpuchar Polski kobiet i mężczyzn Lewiatan Mazovia Beach Ball Przysucha 2019. Na sam koniec uroczystej ceremonii medalowej na podium znalazły się cztery pary z Polski oraz dwa duety z Czech. To do siatkarek z tego kraju - pary Kubickova/Kvapilova trafiło trofeum w turnieju kobiet. Wśród siatkarzy najlepszy okazał się duet Brożyniak/Janiak, który w finale pokonał czeską dwójkę Dzavoronok/Hadrava.

Dwa pierwsze niedzielne spotkania wyłoniły pary, które dołączyły do Lecha i Dzikowicza oraz Kądzioły i Ociepskiego w półfinałach Superpucharu Polski Lewiatan Mazovia Beach Ball Przysucha 2019. Czesi Dzavoronok/Hadrava swoje spotkanie wygrali bardzo pewnie, natomiast duet Brożyniak/Janiak musiał długo walczyć o zwycięstwo. Trzysetowe starcie z parą Lewicki/Maziarek zakończyło się dopiero po 57 minutach walki, co oznaczało, że pierwszy półfinał został rozegrany z małym opóźnieniem, gdyż duet Brożyniak/Janiak musiał mieć przerwę między meczami.

Mimo że duet Lech/Dzikowicz dopiero rozpoczynał rywalizację i w pełni wypoczęty przystąpił do meczu, Brożyniak i Janiak kontynuowali udaną passę. Szybko przejęli inicjatywę w partii pierwszej i pewnie w niej triumfowali. W kolejnej przeciwnicy postawili się już dużo bardziej, ale końcówka należała do Bożyniaka i Janiaka, a akcja tego drugiego zakończyła cały mecz.

W drugim półfinale zmierzyły się pary Kądzioła/Ociepski i Dzavoronok/Hadrava. Czesi próbowali od razu przejąć inicjatywę, grali skuteczniej, ale rywale, m.in. dzięki zagrywce Kądzioły, starali się utrzymywać kontakt punktowy. Czeska dwójka skutecznie jednak uciekała i w końcówce seta pierwszego Polakom nie udało się dogonić wyniku. W drugiej partii Dzvoronok i Hadrava grali fenomenalnie w ataku, ich przewaga była już wyraźna i mecz zakończył się awansem Czechów.

Pierwsze o medale zagrały pary Legieta/Kaczmarek i Zackiewicz/Zdon, a po dwusetowym starciu brąz wywalczyły Izabela Zackiewicz i Aleksandra Zdon. To one zdominowały boisko w pierwszej partii, dzięki wielu sprytnym akcjom i mądrzej grze na siatce tej drugiej. Rywalki postawiły się znacznie bardziej w kolejnym secie, jednak od jego połowy ponownie skuteczniej grały Zackiewicz i Zdon, a końcówka należała już zupełnie do nich.

W starciu o najniższy stopień podium w turnieju mężczyzn para Kądzioła/Ociepski od początku prowadziła grę swoim tempem, a dobra grą w bloku Kądzioły i kontrami Ociepskiego budowała przewagę. Duet Lech/Dzikowicz dotrzymywał im kroku do połowy pierwszego seta, następnie przewaga tej drugiej pary była dużo wyraźniejsza. Sytuacja zmieniła się w kolejnej partii, a Lech i Dzikowicz otworzyli ją prowadzeniem 5:0. Nie zdołali go jednak utrzymać, przeciwnicy grali świetnie w obronie oraz w polu zagrywki, a końcówka była pokazem siły jednego zawodnika - Michała Kądzioły i to on ze swoim partnerem mogli cieszyć się z trzeciego miejsca na podium.

Starcie finałowe w turnieju kobiet miało dwa oblicza - w pierwszej partii Czeszki wyraźnie przeważały na boisku i choć Saad i Strąg nie grały źle i miały nawet miały kilka dość spektakularnych akcji, to polska para nie była w stanie nawiązać walki. W drugim secie było już inaczej, a polskie siatkarki prezentowały się na światowym poziomie i sprawiły wiele problemów przeciwniczkom. Genialnie w obronie spisywała się Saad, na siatce swoje wywalczyła Strąg, co pozwoliło im prowadzić nawet w końcówce. Ostatnie akcje należały jednak do ogranych siatkarek z Czech i to do nich trafił Superpuchar Polski.

Drugie trofeum nie trafiło już w ręce świetnie spisujących się w turnieju Czechów. Skuteczny opór w finale postawili im Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak. Polska dwójka zrewanżowała się im za porażkę 1:2 w pierwszej rundzie, a samo spotkanie mogło zadowolić najbardziej wybrednych fanów siatkówki plażowej. Brożyniak i Janiak grali koncertowo, świetnie w bloku i w polu zagrywki. Rywale nie ustępowali im za dużo, jednak nie mieli takiego wsparcia, jak Polacy. Ci, niesieni dopingiem wypełniających trybuny po brzegi kibiców, zagrali genialnie w końcówkach i stanęli na najwyższym stopniu podium.

Wyniki Superpucharu Polski kobiet i mężczyzn Lewiatan Mazovia Beach Ball Przysucha 2019