Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Zbliża się Kameralne Lato

dm, UM Radom 2019-07-02 15:37:00

W najbliższy weekend rozpocznie się 12. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato”. W programie są konkursy filmowe prezentujące najnowsze osiągnięcia młodego kina, wydarzenia plenerowe, koncerty, spotkania z filmowcami, programy edukacji filmowej, warsztaty oraz szereg wydarzeń mających na celu skuteczne upowszechnianie wartościowej kultury filmowej.

- Bardzo się cieszę, że Radom znów będzie gospodarzem tego ważnego wydarzenia, które promuje Radom i radomska kulturę, a jednocześnie otwiera nowe możliwości przed młodymi twórcami marzącymi o wielkiej międzynarodowej karierze. Radom to doskonałe miejsce na start. Mam nadzieję, że uczestnicy Kameralnego Lata, kiedy już zostaną wielkimi filmowcami, będą wspominać, że początki ich karier są związane z naszym miastem. To będzie nam dawało bardzo dużo satysfakcji - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono program tegorocznej imprezy, został podpisany list intencyjny pomiędzy Gminą Miasta Radomia, a Stowarzyszeniem Filmforum, dotyczący strategii rozwoju festiwalu. Zgodnie z jego zapisami, miasto będzie wspierało organizację Ogólnopolskich Spotkań przez kolejne trzy lata. W przyszłym roku miałaby na ten cel zostać przeznaczona kwota 100 tysięcy złotych. - Ostateczna decyzja będzie oczywiście należała do Rady Miejskiej, ale doceniając promocyjny wymiar tego wydarzenia, będę radnym rekomendował wprowadzenie takiego zapisu w budżecie miasta - powiedział podpisując list prezydent Radosław Witkowski.

- Wsparcie samorządu bardzo często decyduje o randze danego przedsięwzięcia. To daje szansę na wejście do elitarnego grona najważniejszych, ogólnopolskich wydarzeń, a tym samym na jeszcze większą promocję - ocenia Maciej Dominiak ze Stowarzyszenia Filmforum.

W tym roku na organizację festiwalu miasto przeznaczyło 40 tysięcy złotych oraz dodatkowo 7 tysięcy na nagrodę główną.

Festiwal rozpocznie się 6 lipca paradą zabytkowych pojazdów z udziałem gości specjalnych w odkrytych samochodach. Rozpocznie ona piknik filmowy, który przez cały weekend będzie się odbywał w centrum miasta. Będzie to okazja do tego, by poznać kulturę krajów partnerskich współpracujących z festiwalem. W planie jest m.in. prezentacja kuchni włoskiej, warsztaty artystyczne przedstawiające kulturę Niemiec, dzień dedykowany kulturze amerykańskiej czy warsztaty kaligrafii japońskiej.

Jednym z najważniejszych punktów w programie Kameralnego Lata jest konkurs filmowy. W tym roku do konkursu głównego zgłoszono prawie 200 filmów, spośród których jurorzy wybrali 23 produkcje, w tym 10 filmów fabularnych, 8 krótkich form dokumentalnych i 5 animacji. Zdobywca Grand Prix otrzyma nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Radomia i statuetkę Złotego Łucznika. Wśród członków jury jest wieloletnia ambasadorka Kameralnego Lata Anna Mucha.

– Czekam na film, który mnie wzruszy, poruszy i nie pozostawi obojętną. Chciałabym zapamiętać obraz i to się bardzo często zdarza. Z tego festiwalu wyjeżdżam zwykle z listą tytułów i nazwisk, na które warto zwrócić uwagę. I często te moje wybory się sprawdzają. Na profesjonalnych planach filmowych spotykam osoby, które albo były naszymi wychowankami, albo laureatami nagród przyznawanych podczas Kameralnego Lata - mówi Anna Mucha.

Podczas Ogólnopolskich Spotkań Filmowych zostanie też przyznana nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a wyróżnienie za film o szczególnych walorach społecznych przyzna współorganizator festiwalu – Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. W Konkursie Filmów Odrzutowych tradycyjnie nagrodę główną przyzna publiczność.

Od pierwszej edycji istotnym elementem Kameralnego Lata są warsztaty filmowe, realizowane pod okiem profesjonalistów. Podczas warsztatów młodzi ludzie przechodzą pełną drogę od scenariusza do gotowego filmu, zaprezentowanego publiczności na uroczystej gali. Tegoroczne warsztaty dają szansę osobom posiadającym już pierwsze doświadczenia w tworzeniu filmów na rozwijanie tej pasji poprzez zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności oraz wymianę doświadczeń z osobami o podobnych zainteresowaniach pochodzących z Francji, Włoch i Niemiec.

Grupy warsztatowe kompleksowo stworzą własne krótkometrażowe produkcje. Podczas warsztatów powstaną reklamy społeczne poruszające palące zagadnienia współczesnego świata takie jak: zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu i zażywania substancji psychoaktywnych; bezpieczeństwo na drodze; przemoc w rodzinie: agresja i przemoc rówieśnicza oraz cyberzagrożenia i uzależnienia cyfrowe.

W programie Kameralnego Lata są też wykłady i szkolenia przeznaczone także dla szerokiej publiczności, dające okazję spotkania się z uznanymi przedstawicielami branży filmowej. Na Placu Konstytucji będą się też odbywały plenerowe pokazy filmowe. Dominować będzie kino o tematyce społecznej, a tematem przewodnim będzie 100-lecie polskiej Policji.

Kameralne Lato potrwa do 13 lipca. Więcej informacji na: https://kameralnelato.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych