Tegoroczne obchody zainauguruje kolejna edycja Półmaratonu Radomskiego Czerwca. 16 czerwca o godz. 9.00 sprzed budynku MOSiR wystartują biegacze i biegaczki, by uczcić 43. rocznicę wydarzeń z czerwca 1976 roku.
25 czerwca o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Przed mszą, o godz. 17.30 odbędzie się koncert Roberta Grudnia „Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976”. Wystąpi także Anna Seniuk oraz Sylwia Strugińska.
Na 26 czerwca zaplanowano warsztaty fotograficzne „Portret radomskiego robotnika z lat 70-tych”, które poprowadzą Lidia Popiel oraz Michał Glinicki w pomieszczeniach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
W piątek, 28 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności” na Placu Jagiellońskim. - Remontowaliśmy ten plac właśnie po to, aby mogły się na nim odbywać duże koncerty plenerowe. Myślę, że koncert z okazji kolejnej rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 będzie idealną inauguracją imprez na wyremontowanym Placu Jagiellońskiego – mówił prezydent Radosław Witkowski. Koncert uświetnią występy zespołów: Lady Pank, Oddział Zamknięty oraz Myslovitz.
29 czerwca o godz. 14.00 na Placu Corazziego odbędzie się tradycyjny piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”. W programie przewidziano m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, wystawy, występy sceniczne, gry planszowe oraz grę miejską.
Obchody zakończy drugi koncert z udziałem radomskiego zespołu JMS Band, a także zespołu Proletaryat. Początek koncertu o godz. 17.00 na Placu Corazziego.
- Serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału we wszystkich wydarzeniach tegorocznych obchodów Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. Bądźmy w tych dniach razem! – zachęca prezydent Radosław Witkowski.
Obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ‘76 dofinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na ten cel marszałek przekaże 100 tys. złotych. – Radomski protest robotniczy to niezwykle ważne w naszej najnowszej historii wydarzenie, o którym należy mówić i przekazywać wiedzę na ten temat kolejnym pokoleniom. Władze miasta w ostatnich latach rzeczywiście bardzo dużo robią dla upamiętnienia wydarzeń z czerwca 1976 roku. Doceniamy te działania i uważamy, że należy je dofinansować – mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.
Organizatorami obchodów są Urząd Miejski w Radomiu, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 oraz NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.
Obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Jest też gotowy specjalny album poświęcony Radomskiemu Protestowi Robotniczemu Czerwiec ’76. – Jest to dwujęzyczne wydawnictwo, przygotowane w bardzo przystępnej formie. Zawiera dużo zdjęć, w dużej części do tej pory niepublikowanych. Album trafi do radomian, ale też do bibliotek i szkół nie tylko w naszym mieście, bo publikacji o Radomskim Czerwcu ’76 na rynku jest mało. Dzięki temu albumowi o wydarzeniach z czerwca 1976 roku Polacy mogą dowiedzieć się więcej – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta.
Tę wyjątkową publikację będzie można wygrać w konkursach na profilu „Zaczęło się w Radomiu” na Facebooku. Przygotowano również specjalne „kartki na publikację” na wzór tych z czasów PRL-u, które będzie można odbierać od wtorku (4 czerwca) w Centrum Informacji Turystycznej, przy ulicy Rwańskiej 16. W sumie będzie ich kilkaset. Będą one uprawniały do odbioru albumu w specjalnym namiocie 29 czerwca podczas pikniku historycznego na Placu Corazziego.