Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Budowa Portu Lotniczego Warszawa-Radom zainaugurowana. Symboliczne łopaty wbite [WIDEO, ZDJĘCIA]

dm 2019-05-07 16:01:00

We wtorek oficjalnie zainaugurowano budowę nowego lotniska na radomskim Sadkowie. W uroczystości wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Ogłoszono też nazwę: Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku oraz wbito pierwsze, symboliczne łopaty.

Radomskie lotnisko na wizualizacjach. Tak będzie wyglądać po przebudowie [ZDJĘCIA]

- Przełamujemy pewną klątwę, rzuconą przez komunistów na miasto w słynnym 1976 roku. Wtedy, po protestach robotniczych, komuniści wydali niepisany wyrok na Radom. Zablokowane zostały inwestycje drogowe, lotnicze, gospodarcze. Wszystkie, które mogły się przyczynić do rozwoju tego pięknego miasta - mówił premier Mateusz Morawiecki, przed wbiciem symbolicznej "pierwszej łopaty" pod budowę nowego terminala. Prace rozpoczynają się bowiem od rozbiórki starego budynku.

Szef rządu dodał, że rozbudowa portu lotniczego to dla mieszkańców Radomia szansa na lepszą pracę i wyższe zarobki oraz uzasadnił, dlaczego to właśnie w naszym mieście zostanie rozbudowane lotnisko, które "odciąży" port na Okęciu: - Tak samo jest w Europie zachodniej. Lotnisko w Radomiu jest lotniskiem pomocniczym dla Okęcia, a w przyszłości będzie nim dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma to wielki sens biznesowy (...). Jest to też sposób na to, by przyciągnąć dodatkowych inwestorów do Radomia i zwiększyć szanse regionu. Po to, by radomianie nie musieli stąd wyjeżdżać do Warszawy czy do Łodzi.

- Tu na razie jest ściernisko, ale niedługo będzie wielki międzynarodowe lotnisko. Potencjalnie drugie największe lotnisko w Polsce. Jest to historyczna chwila, porównywalna z doprowadzeniem do Radomia kolei żelaznej w XIX wieku. Przypomnę, że podobne lotnisko w Katowicach tworzy dodatkowo 40 tys. miejsc pracy. Liczymy na porównywalne korzyści dla ziemi radomskiej - powiedział z kolei Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Głos zabierali również: Marek Suski, szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów; Mikołaj Wild, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP oraz Mariusz Szpikowski, prezes PPL.

W pierwszej fazie po rozbudowie radomskie lotnisko ma obsługiwać przynajmniej 70 połączeń dziennie (3 mln pasażerów rocznie) i działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Koszt budowy to ok. 425 mln zł. Lotnisko ma zostać oddane do użytku pod koniec 2020 roku.

Po uroczystości na Sadkowie, premier Morawiecki udał się do centrum miasta, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem bohaterów Radomskiego Czerwca '76 oraz pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.

Więcej na załączonym powyżej wideo.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych