Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Budowa Portu Lotniczego Warszawa-Radom zainaugurowana. Symboliczne łopaty wbite [WIDEO, ZDJĘCIA]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-05-07 14:00:00, aktualizacja: 2019-05-07 16:01:00

We wtorek oficjalnie zainaugurowano budowę nowego lotniska na radomskim Sadkowie. W uroczystości wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Ogłoszono też nazwę: Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku oraz wbito pierwsze, symboliczne łopaty.

Radomskie lotnisko na wizualizacjach. Tak będzie wyglądać po przebudowie [ZDJĘCIA]

- Przełamujemy pewną klątwę, rzuconą przez komunistów na miasto w słynnym 1976 roku. Wtedy, po protestach robotniczych, komuniści wydali niepisany wyrok na Radom. Zablokowane zostały inwestycje drogowe, lotnicze, gospodarcze. Wszystkie, które mogły się przyczynić do rozwoju tego pięknego miasta - mówił premier Mateusz Morawiecki, przed wbiciem symbolicznej "pierwszej łopaty" pod budowę nowego terminala. Prace rozpoczynają się bowiem od rozbiórki starego budynku.

Szef rządu dodał, że rozbudowa portu lotniczego to dla mieszkańców Radomia szansa na lepszą pracę i wyższe zarobki oraz uzasadnił, dlaczego to właśnie w naszym mieście zostanie rozbudowane lotnisko, które "odciąży" port na Okęciu: - Tak samo jest w Europie zachodniej. Lotnisko w Radomiu jest lotniskiem pomocniczym dla Okęcia, a w przyszłości będzie nim dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma to wielki sens biznesowy (...). Jest to też sposób na to, by przyciągnąć dodatkowych inwestorów do Radomia i zwiększyć szanse regionu. Po to, by radomianie nie musieli stąd wyjeżdżać do Warszawy czy do Łodzi.

- Tu na razie jest ściernisko, ale niedługo będzie wielki międzynarodowe lotnisko. Potencjalnie drugie największe lotnisko w Polsce. Jest to historyczna chwila, porównywalna z doprowadzeniem do Radomia kolei żelaznej w XIX wieku. Przypomnę, że podobne lotnisko w Katowicach tworzy dodatkowo 40 tys. miejsc pracy. Liczymy na porównywalne korzyści dla ziemi radomskiej - powiedział z kolei Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Głos zabierali również: Marek Suski, szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów; Mikołaj Wild, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP oraz Mariusz Szpikowski, prezes PPL.

W pierwszej fazie po rozbudowie radomskie lotnisko ma obsługiwać przynajmniej 70 połączeń dziennie (3 mln pasażerów rocznie) i działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Koszt budowy to ok. 425 mln zł. Lotnisko ma zostać oddane do użytku pod koniec 2020 roku.

Po uroczystości na Sadkowie, premier Morawiecki udał się do centrum miasta, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem bohaterów Radomskiego Czerwca '76 oraz pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.

Więcej na załączonym powyżej wideo.

autor: dm

Wasze komentarze (49)

0
2019-05-12 21:01:00

Ku..wa przecież Radom mógłby wypłynąć ale na litość Boską nie lotniskiem...inwestycje.... produkcja z tego zawsze słynął Radom RWT, Radoskór, Zakłady metalowe, ZREMB.... To lotnisko nasz pogrąży w spirali długów ... Kosztowniak zaczął zadłużać miasto i tak to się ma do dziś... Czy ktoś wie ile milionów kosztowało Radom to lotnisko do dziś??? Ponad miliard .... Co można było by zbudować zainwestować... Kto buduje port lotniczy w mieście które nie jest enklawą businessu, rozwoju, produkcji... Jesteśmy miastem konsumpcyjnym lotnisko tak ale musimy być prężnym miastem produkcyjnym lub turystycznie atrakcyjnym narazie tego brak... A to wszystko to przedwyborcza kiełbasa!!!!!!!!

Chichot
2019-05-11 16:43:00

Ja tam siedze i chichocze, bo jade na tym samym co bielan i s-ka, zagryzajac wyborcza kaszanka heheheh

123
2019-05-08 13:04:00

Towarzysze i dzieci towarzyszy, działaczy PZPR, UB, ZOMO, KGB. Zajmujący dzisiaj licznie wysokie stanowiska w Urzędzie Miejskim Radom oraz podległych Spółkach i Jednostkach. Zamilczcie wreszcie, przecież ktoś musi zarobić pieniądze dla Miasta które potem wy kradniecie!!!

krk
2019-05-08 12:35:00

Teraz czekamy na przeniesienie paru urzędów z Warszawy. Radom potrzebuje dobrze płatnych stanowisk. Tylko tak dalej Pis. Trzeba likwidować te postkomunistyczną patologie w kraju.

Do towarzyszy z POKO
2019-05-08 12:25:00

Oj boli, boli a będzie bolało bardziej, już wkrótce.

ataman
2019-05-08 12:23:00

brawo pis! niech już wchodzą na budowę maszyny!

jesień
2019-05-08 12:09:00

Jeden lewacki osioł judzi na tym forum. Won ćwoku

alex
2019-05-08 11:28:00

Psy szczekają,karawana idzie dalej.Tak trzymać

Ale jaja
2019-05-08 10:44:00

Suski łopatologie studiuje . Będzie robił doktorat u Rydzyka

Szwejk
2019-05-08 10:41:00

P I E R W S Z A ŁOPATA W PLECY MIASTU RADOM ZOSTAŁA WBITA. TAJNY PAKT POMIĘDZY PISEM A PISEM ZOSTAŁ NA NOWOGRODZKIEJ ZAWARTY. KIEDY ROZBIÓR NOWEGO LOTNISKA

Deweloper
2019-05-08 10:37:00

CHWAŁA BOHATEROM PRACY. ALE SIĘ QWA KACZORY NAPRACOWAŁY. KTO ICH WPUŚCIŁ NA TĄ BUDOWĘ . BEZ KAMIZELKI I BEZ KASKU. DO PRZERZUCANIA PIASKU TO SIĘ SIPY UŻYWA. JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO I PIASKU NA SAHARZE ZABRAKNIE

Radomski awiator latawców
2019-05-08 09:56:00

Nie wiem o co tyle hałasu, przecież Okęcie będzie lotniskiem TYLKO PRZESIADKOWYM więc chcąc nie chcąc każdy kto będzie latał będzie latał z Radomia, czy to z Kielc, Lublina i czy mu się to podoba czy nie. Jeśli rząd trzyma na tym rękę to zrobią wszystko, żeby to lotnisko było opłacalne bo inaczej wyjdą na durni. Warszawiaki sie usrały że wsiada w autobus i jedzie na lotnisko a w naprawde wielu stolicach europejskich lotniska są oddalone od centrum. Pozdrawiam wszystkich!

Kazik
2019-05-08 08:47:00

jestem z Kielc. Rozszyfrowałeś mnie. Jest jeszcze Stacho z Lublina i Maniek z Łodzi. Ich też to uwiera!

axa
2019-05-08 08:30:00

@Kazik! skąd ty c h.j u jesteś?

kolo
2019-05-08 08:27:00

bydlaki z Kielc, Lublina i Łodzi zaczęli swój hejt w temacie. Pozamykajcie swoje szczekaczki, bo i tak już jesteście przegrani. KońRad-y.

Kazik
2019-05-08 08:12:00

Według mnie nie mają na co pieniędzy wydawać. Są porty lotnicze w Polsce co obsługują ponad milion pasażerów rocznie i przynoszą straty !!! Po pierwsze nie jestem pewien czy z biznesowego punktu to nie są pieniądze wyrzucone w błoto (nie lepiej je od razu przeznaczyć na CPK ? ), za pieniadze co do tej pory wpompowano w lotnisko była by już jedna linia tramwajowa w Radomiu. Po drugie hałas bedzie w okolicy lotniska od startów i lądowań i wzrośnie zanieczyszczenie spalinami lotniczymi w okolicy lotniska, szybko minie entuzjazm i zaczną się narzekania, że lotnisko zakłóca spokój, hałasują samoloty itp. Po trzecie do dwóch godzin podrózy od Radomia znajdują się 3 lotniska: Warszawa, Łódź i Lublin (te ostatnie dwa przynoszą straty). Po czwarte ile tańsze będa musiały byc bilety lotnicze, żeby pasażer z Warszawy tłukł się pociągiem do/z Radomia (każdy będzie wolał zapłacić za bilet i lecieć z Warszawy). Po piąte przewoźnicy lotniczy nie chcą się przenosić do Radomia i prędzej zmniejszą ilośc lotów niż będa wykonywali deficytowe loty do/z Radomia, bo wtedy pewnie obłożenie samolotów spadnie o 70%.

U
2019-05-08 07:01:00

- Powiedz mi, po co jest ten mis? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

Czesław
2019-05-07 23:43:00

Zdjęcie pierwsze:właściwi ludzie na właściwym miejscu.

Robert
2019-05-07 23:40:00

Ludzie czy wy zdajecie sobie sprawę jaki to hałas? Przecież to cholernie blisko do centrum. Górę pieniędzy to dopiero będą mogli mieszkańcy ugrać na odszkodowaniach. Patrz sprawy Okęcia.

XDDDDDDDD
2019-05-07 21:53:00

to Warszawa w nazwie to taki żart tak?

 1 2 3 >