Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Członkowie ''Solidarności'' strajkują ramię w ramię z nauczycielami ZNP

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-04-08 14:22:00, aktualizacja: 2019-04-08 15:45:00

- My się tu nie dzielimy na tych z "Solidarności" i na tych z ZNP. Wszystkim nam chodzi o to samo i nikt nas nie podzieli - mówią zgodnie nauczyciele PSP nr 6 w Radomiu. Tak jak w innych szkołach, tu także członkowie "Solidarności", mimo apeli władz związkowych, przyłączyli się do strajku szkolnego. - Jest to ich indywidualna decyzja, ja żadnych konsekwencji wyciągać nie będę - mówi Adam Słomka, szef oświatowej "Solidarności" w Radomiu.

Około południa w poniedziałek odwiedziliśmy PSP nr 6, by podsumować pierwszy dzień strajku. Na około 1300 uczniów uczęszczających do tej szkoły, przyszło tylko dwoje.

- Na godz. 11:30 do strajku przystąpiło 97 nauczycieli na 160 zatrudnionych, ale zaczyna się właśnie druga zmiana, więc zaraz przybędą następni. Część jest też na zwolnieniach lekarskich. W referendum za strajkiem opowiedziało się 98,22% rady pedagogicznej - informuje Wioletta Mazurek, dyrektor PSP nr 6.

Przy wejściu do szkoły, gdzie na listę strajkujących wpisują się kolejni, przybywający zgodnie z planem lekcji, nauczyciele, powieszono informację, że członkowie "Solidarności" popierają strajk. Co ciekawe, nikt ze strajkujących nie chce się wypowiadać pod nazwiskiem. - My się tu nie dzielimy na tych z "Solidarności i na tych z ZNP. Wszystkim nam chodzi o to samo i nikt nas nie podzieli - powiedziała nam zgodnie grupka nauczycieli, która właśnie wpisała się na listę strajkujących.

- Zgodnie z artykułem 55. naszego statutu, struktury niższego szczebla, muszą się podporządkować decyzjom wyższych władz. Nasi członkowie przyłączają się jednak do strajku ZNP. Mają takie, a nie inne przekonania, uważają, że za mało zostało wynegocjowane przez nasz związek, chcą więcej i przyłączają się do protestu. Jest to ich indywidualna decyzja, ja żadnych konsekwencji wyciągać nie będę - mówi Adam Słomka, przewodniczący Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty i Wychowanie "Solidarność" Ziemia Radomska.

Raport ze strajku nauczycieli w Radomiu

- Popieram strajk, ale sama jako dyrektor nie mogę strajkować. Zrobię natomiast wszystko, by uczniowie i rodzice jak najmniej odczuli skutki tej sytuacji - deklaruje dyrektor Wioletta Mazurek. Jak wyjaśnia, cały czas czynne są dwie świetlice. - Czekamy na dzieci, którym rodzice nie zapewnią innej opieki. Jednak przede wszystkim przygotowujemy się do egzaminów końcowych. Kombinujemy, zmieniamy składy komisji egzaminacyjnych, tak by te egzaminy się odbyły. Pomoc zaoferowali nawet rodzice, którzy są nauczycielami i mają uprawienia do zasiadania w komisjach. Emeryci nam odmówili, solidaryzując się ze strajkującymi, ale wszystko wskazuje, że komisje uda nam się utworzyć - powiedziała dyrektor Mazurek.

Wiceprezydent Semik podał dane dot. strajku nauczycieli. Ilu nauczycieli strajkuje, ilu uczniów przyszło do szkoły? [WIDEO]

Strajk szkolny rozpoczęty! Nauczyciele strajkują bez względu na przynależność związkową

autor: mawi

Wasze komentarze (25)

c2h5oh
2019-04-11 08:08:00

do roboty próżniaki i więcej odpowiedzialności!!!

@moher
2019-04-10 12:43:00

gościu!!! Uważaj żebyś się żółcią własną nie udławił. To by była paskudna śmierć i niechlubna. A poza tym widzę, że paru PLATfusów jest tu na etacie recenzentów u PO-paprańców. Np. taki Balach! No, po prostu bomba intelektualna, gejzer przenikliwej analizy.

gość
2019-04-10 09:49:00

Ja bym zaproponował, żeby zaczeli strajk głodowy....

Bartek
2019-04-10 09:29:00

Pogonić to całe Towarzystwo w cholerę. Sprywatyzować szkoły. I skończy sie problem a zacznie prawdziwa nauka bo teraz co to ci nauczyciele prezentyuja to jedna wielka tęczowa rodzina. To jest jedyny rząd który dotrzymuje obietnic ale nauczyciele niech-ca czekac w kolejce jak wszyscy

Logik
2019-04-09 09:50:00

Jeden skutek tego strajku już widać. Nauczyciele zostali podzieleni na tych lepszych, strajkujących i tych gorszych nie strajkujących. Ostateczne efekty będą takie, że żadanych pieniędzy w takiej kwocie na jaką podpuścił ich pan Broniarz nie dostaną, atmosfera w środowisku będzie fatalna a w oczach społeczeństwa będą wyglądali dużo gorzej niż dotychczas, że nie wspomnieć już o efektach wychowawczych wobec swoich uczniów.

moher
2019-04-09 09:05:00

do@figa, nie oglądaj tvpis, tam podają skutecznośc strajku na tym poziomi. A rzeczywiście wygląda to na ponad 80% i nie wciskaj ludziom kitu. A wasz Proksa to taka sprzedajna ku...., niby chciał dobrze a wyszło jak zwykle. Zwykła ustawka pis-pis a ludziom "baba bez uśmiechu" szydło próbuje wcisnąć swoją narrację. Strajk popieram, w szczególności kiedy świnie i krowy są do nauczycieli porównywane. Mam nadzieję, że tym świniom przy korycie pokażemy gdzie ich chlew podczas wyborów.

xxx
2019-04-09 08:41:00

Członkowie "S" wielki wstyd. Co Wy właściwie sobą reprezentujecie. Jakie wartości chcecie przekazywać młodzieży i dzieciom.I Wy macie czelność rościć sobie do tego prawo.

xxx
2019-04-09 08:40:00

Członkowie "S" wielki wstyd. Co Wy właściwie sobą reprezentujecie. Jakie wartości chcecie przekazywać młodzieży i dzieciom.I Wy macie czelność rościć sobie do tego prawo.

figa
2019-04-09 08:36:00

Broniarz, działacz SLD w trąbę ładuje nauczycieli totalnie. Wystawił ich, a Dyrektorzy Szkół oficjalnie w strajku nie uczestniczą. Za chwilę nikt nie będzie bronił nauczycieli. I jeszcze nikt im nie zapłaci. Wielka przekręt z dziećmi. Skuteczność strajku 47%. BRAWO

Rodzic
2019-04-08 23:59:00

To spytaj MEN czemu tak przeladowany jest program? Nauczyciele sa tylko jego wykonawca. Popieram strajk.

Rodzic
2019-04-08 23:50:00

Zamiast podwyżek powinno być dofinansowanie do korepetycji, na które muszą chodzić dzieciaki po szkole!

Obiektywny
2019-04-08 23:34:00

Lekarz nie zostawiłby pacjenta, a nauczyciel ucznia w tak ważnym momencie jakim jest egzamin gimnazjalny??? Brak słów, zachowanie poniżej wszelkiej krytyki!

Obiektywny
2019-04-08 23:32:00

Za to co zrobili uczniom stracili w moich oczach szacunek. Nie można wykorzystywać dzieciaków do politycznych rozgrywek, tak jak zrobił to Schetyna z Broniarzem. Zawód nauczyciela z założenia kojarzony był ze szlachetną misją.... Po tej akcji nikomu już tak nie będzie się kojarzył.. Ideał sięgnął bruku!

Stach Balach
2019-04-08 22:32:00

Agaty, Jolki, Małgorzaty, Renie trzymam kciuki - dość poniewierania nauczycieli! Skoro rozdają na lewo i prawo nasze pieniądze, to czemu nie dać nauczycielom za ich ciężką pracę? Te 180 milionów wydane na bzdurne lotnisko byłoby dobrą premią dla nich i jeszcze pewnie sporo ulic można by było wyasfaltować, ale nieudacznicy woleli wyrzucić pieniądze w błoto. Co na to Ziobro i jego prokuratura!

Lelejeko
2019-04-08 21:36:00

Komentarz zablokowany.

Rodzic
2019-04-08 21:33:00

Komentarz zablokowany.

Budzik
2019-04-08 20:36:00

Komentarz zablokowany.

buziol
2019-04-08 20:27:00

radomska Solidarnosc juz dawno przesiakla PO. Slomka Maszkiewicz Cebula to ludzie PO. RadWit umiejetnie ich zagospodarowal oczywiscie za nasze pieniadze ktorych Kosztowniak wiecznie zalowal bo "nie ma podstaw prawnych". A jak myslisz Kosztel po ch... RadWit pozakladal tyle stowarzyszen i poustawial wszedzie ludzi z PO?

Kalikst
2019-04-08 18:51:00

Kwestia podwyżk jest do dyskusji ale ZNP chyba od początku szedł na zwarcie bo można było przyjąć początkowo mniej drastyczne formy protestu. Trudno uwierzyć że poza finansami nie ma tu celów politycznych zważywszy na wcześniejszą aktywność Pana Broniarza. Dzieci nikogo nie obchodzą choć wszystko podobno dla ich dobra.

h2o
2019-04-08 16:44:00

Pieniądze nie śmierdzą, tak myślą nauczyciele. Ale twarz ma się jedną. Oni teraz tę twarz tracą coraz bardziej. Więcej stracą niz zyskają na tej politycznie sterowanej hucpie. Szkoda dzieci najbardziej.

 1 2 >