Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Porównujemy wodę z radomskich kranów ze sklepową. Lepsza karnówka!

cir 2019-04-04 09:33:00

Woda źródlana z butelek PET dostępna w sklepach nie wytrzymuje porównania z wodą z radomskich kranów. Po co więc przepłacać? Pijmy kranówkę!

Sprawdź, kranówka lepsza wody źródlanej. Kliknij, żeby powiększyć

Prowadzone na co dzień badania potwierdzają, że woda w radomskich kranach należy do najlepszych w kraju. – Można ją śmiało pić zamiast wody butelkowej - przekonują specjaliści z Laboratorium Badawczego Wodociągów Miejskich. Na dowód pokazują tabelę z porównaniem wyników badań wody z radomskich kranów i źródlanej z butelki. I dodają: - Litr „kranówki” kosztuje tylko 1 grosz.

- Podczas produkcji i dystrybucji wody stosujemy nowoczesne technologie, dzięki temu nasza woda ,,prosto z kranu’’ jest zdrowa, smaczna i bezpieczna – zapewnia Izabela Dasiewicz-Szparaga, główny specjalista ds. Laboratorium Badawczego w Wodociągach Miejskich. 

Jak mówi, w laboratorium pracują wysokiej klasy specjaliści. Jakość naszej wody sprawdzana jest w Sekcji Wody, która ma akredytację Polskiego Centrum Akredytacji i zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomiu. 

Wyniki badań pokazują, że woda w radomskich kranach zawiera szereg substancji mineralnych, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez, których średnich wartości są wyższe niż w wodach źródlanych, które kupujemy w sklepach. - Woda, która płynie w naszych kranach jest czerpana z ujęć ze studni głębinowych o podłożu wapienno-kredowym – informuje nasza rozmówczyni.

W sześciu na siedem ujęć mamy wodę średnio twardą, a w jednym twardą. - Średnio twarda woda może być uciążliwa dla sprzętów gospodarstwa domowego, ale ilość magnezu czy wapnia jaką zawiera, może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie – tłumaczy Izabela Dasiewicz-Szparaga.

Jakość wody z poszczególnych ujęć w Radomiu jest sprawdzana w laboratorium zarówno pod kątem fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznym. Badania fizykochemiczne obejmują oznaczenia zawartości manganu, azotanów, azotynów, żelaza ogólnego, jonu amonowego, sumarycznej zawartości wapnia i magnezu (twardość ogólna) oraz pH,  przewodność elektryczna właściwa, mętność. Pod względem mikrobiologicznym badania dotyczą obecności bakterii grupy coli, Escherichia coli i enterokoków kałowych. 

- Brak obecności tych wskaźników pozwala stwierdzić, że woda nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia bakterii, dlatego też jej gotowanie nie jest potrzebne – wyjaśnia Izabela Dasiewicz-Szparaga. Zwraca też uwagę na inny, pozytywny aspekt picia „kranówki”. Pijąc wodę z kranu, oszczędzamy pieniądze. Jeden litr wody z kranu kosztuje tylko około 1 grosza, i nie pozostają po niej plastikowe butelki, których utylizacja to problem dla środowiska.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych