Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Adam Bielan o lotnisku w Radomiu: Na jesieni stopień zaawansowania inwestycji będzie tak ogromny, że nie sposób będzie jej powstrzymać

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-04-03 07:07:00, aktualizacja: 2019-04-03 16:01:00

O budowie lotniska na radomskim Sadkowie, powstaniu w naszym mieście Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości i wyborach do Parlamentu Europejskiego, rozmawiamy z wicemarszałkiem Senatu, Adamem Bielanem.

Adam Bielan podczas otwarcia w Radomiu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

PPL przedłużył drugi przetarg na przebudowę pasa startowego na radomskim lotnisku. Od początku uwagę zwracał krótki termin składania ofert i ostatecznie PPL zdecydował się zamiast na 29 marca, wyznaczyć kolejny termin - na 8 kwietnia. Przetarg na przedłużenie drogi startowej nie ma szczęścia ? w pierwszym podejściu został unieważniony. 

Wszystko przebiega zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Od początku było wiadomo, że ten przetarg zostanie rozstrzygnięty w kwietniu, i to się nie zmienia. Podobnie, jeśli chodzi o termin zakończenia inwestycji na przedłużenie drogi startowej, której zakończenie planowane jest w sierpniu 2020 r., natomiast otwarcie lotniska w październiku. Jest zatem zachowany spory margines bezpieczeństwa.

Rozmawiając z wieloma radomianami na temat lotniska, podzieliłem ich na trzy grupy. Pierwsza to optymiści, którzy - tak jak Pan - twierdzą, że w inwestycję zostało już zaangażowanych tak wiele środków, że zostały podpisane umowy i już nikt, i nic jej nie zatrzyma. Drudzy - powiedzmy umiarkowani optymiści - mówią, że to wszystko gra wyborcza i lotnisko powstanie, jeśli PiS wygra jesienne wybory. I trzecia grupa - powiedzmy pesymiści, którzy wieszczą, że gdy PiS przegra wybory, a wygra Koalicja Obywatelska, to zdecyduje ona o wstrzymaniu inwestycji.

Nie wyobrażam sobie, aż tak czarnego scenariusza. Gdyby, mam nadzieję, że tak się nie stanie, doszło do tego, że Zjednoczona Prawica utraci władzę, to jednak na jesieni stopień zaawansowania tej inwestycji będzie tak ogromny, że nie sposób będzie jej powstrzymać. Przypomnijmy, że chodzi tu o pół miliarda zł tylko w pierwszym etapie. To gigantyczna kwota, i jeśli ktoś zdecydowałby o wstrzymaniu inwestycji, musiałby liczyć się z oskarżeniem o marnotrawstwo znacznych środków. 

Proszę pamiętać, że zlokalizowanie dużego międzynarodowego portu lotniczego właśnie w Radomiu, to nie widzimisię urzędników czy polityków. Na tę lokalizację wskazały analizy firmy ARUP - największej na świecie firmy konsultingowej zajmującej się inwestycjami w lotniska. To ono buduje obecnie ogromne lotniska w Stambule (dostosowane do obsługi 200 mln pasażerów rocznie) i Dubaju (250 mln pasażerów). Lokalizacja w Radomiu ma dużą przewagę, co zauważyli nie tylko analitycy tej firmy. W ubiegły czwartek, 28 marca ogłoszono powstanie w naszym mieście Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Tym samym Radom stał się stolicą polskiej rewolucji przemysłowej. Ma świetne położenie, do tego dochodzi coraz lepsze skomunikowanie miasta. Lotnisko będzie wielkim krokiem cywilizacyjnym.

Zapytam o tę fundację. Na ile zdecydowało o tym, jak wspominano podczas uroczystości, położenie Radomia, rozwinięty przemysł precyzyjny, ulokowane w naszym mieście Centrum Informatyki Resortu Finansów oraz Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii, wyszkolona kadra, a na ile była to decyzja polityczna? Bo przecież miast o podobnym, albo i większym potencjale, znalazłoby się trochę.

Lobbing polityczny jest potrzebny zawsze, jednak bez tego całego zaplecza, o którym Pan wspomniał, podjęcie takiej decyzji nie byłoby możliwe. Radom przez dziesięciolecia był krzywdzony i pomijany. Zaczęło się to jeszcze w okresie PRL-u i ciągnęło aż do naszych rządów. Dopiero my to zmieniamy. Nawet gabinetowi pani premier z Radomia nie udało się zrobić dla miasta choćby cząstki tego, co my realizujemy. 

Przypomnę radomską Fabrykę Broni, która za rządów PO zyskała w Radomiu nową siedzibę, a PGZ formalną siedzibę w naszym mieście. 

Ja podam inny przykład. Pani premier Ewa Kopacz, choć z zawodu lekarz, nie potrafiła doprowadzić do uruchomienia kierunku lekarskiego na radomskim uniwersytecie, o co uczelnia od dawna zabiegała. My to zrobiliśmy w pierwszym roku naszych rządów. Umieszczenie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości w Radomiu, to kolejny dowód naszego odkłamywania wizerunku Radomia i zarazem naszej skuteczności. To tu będą zbiegać się ścieżki rozwoju nowych technologii w Polsce. Uruchamiając fundację w praktyce zaczynamy realizować postulat deglomeracji, a więc przenoszenia centralnych instytucji z Warszawy do innych miast. 

Jak Radom na tym skorzysta?

Radom staje się dzisiaj stolicą najnowocześniejszych technologii w Polsce, stolicą przemysłu 4.0. Fundacja będzie musiała tworzyć sieć kontaktów międzynarodowych, na czym miasto ogromnie zyska. Skorzystają nasze uczelnie, gdyż podpisana zostanie umowa o współpracy pomiędzy nimi a Fundacją. Powstanie kilkadziesiąt - warto podkreślić - bardzo dobrze płatnych miejsc pracy, a takich potrzebujemy jak najwięcej. Dlatego cieszę się, że to Radom został wybrany. 

Zdecydowały głównie kwestie logistyczne - całkiem niedawno powstała obwodnica zachodnia, intensywnie idą prace związane z budową drogi S12, ale przede wszystkim oczywiście liczyła się decyzja o lokalizacji dużego, międzynarodowego lotniska. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że już obecnie mamy w Radomiu bardzo dużo powierzchni biurowej, a będzie ona wkrótce podwojona, dzięki inwestycji Agencji Rozwoju Przemysłu w starą halę Łucznika. Te wszystkie czynniki niewątpliwie wpłynęły na to, że wygraliśmy rywalizację z innymi, często dużo większymi od Radomia miastami.           

Znamy już oficjalnie liderów list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wasz największy konkurent KO, ma na jedynce Jarosława Kalinowskiego, na dwójce jest Dariusz Rosati, a dalej Paweł Wojtunik. Jak pan oceni konkurentów, porówna do waszej czołówki z Panem, Marią Koc, Zbigniewem Kuźmiukiem?

Nie moją rolą jest ocenianie, jak opozycja ułożyła sobie listy. Mogę powiedzieć o naszej, że jest najsilniejsza w historii. Na 10 miejsc, jest na niej ośmioro parlamentarzystów, wiceminister rolnictwa oraz ekspert od spraw międzynarodowych. Jestem niezwykle dumny, że mogę być liderem tak znakomitej reprezentacji.

A jeśli chodzi o konkurentów, to nie wiem, czy wszystkim członkom, a przede wszystkim wyborcom PSL podoba się, że na jednej liście z przedstawicielami ludowców znajdują się reprezentanci skrajnej lewicy, forsujący małżeństwa homoseksualne, czy przeciwnicy 500+. Zwrócę też uwagę, że na listach KO są osoby, które zgłaszają akces do zasiadania w aż czterech różnych frakcjach. W historii Parlamentu Europejskiego czegoś takiego dotąd nie było. Ich w kampanii wyborczej spaja tylko jedno..

... AntyPiS?

Tak, oczywiście. Jednak w Parlamencie Europejskim bardzo szybko się poróżnią i będą działać już osobno...

... ale dobrze, że pod jednymi, biało-czerwonymi barwami, tak jak kandydaci Zjednoczonej Prawicy. Na koniec zapytam o sędziego Wojciecha Hermelińskiego, odchodzącego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, który przestrzega, że w komisjach wyborczych podejmować decyzje będą politycy, nie sędziowie, że zagrożona jest rzetelność wyborów. Pan, jako kandydat w wyborach, nie ma takich obaw?

To histeryczna reakcja, absolutnie nieprzystającą wysokiemu urzędnikowi państwowemu. Nie podzielam tych obaw. Konsekwentnie reformujemy sądownictwo, a pan Hermeliński nie krytykował pracy PKW wtedy, gdy dochodziło do licznych nadużyć, czyli w trakcie wyborów samorządowych w 2014 roku. Przypomnę, że mieliśmy wówczas do czynienia ze skandalami w wielu województwach, z gigantyczną liczbą głosów nieważnych, podejrzeniami o fałszerstwa wyborcze. Wtedy pan Hermeliński był zadowolony, a teraz, ponieważ stracił stanowisko - histeryzuje. Kolejny raz możemy się przekonać, że ludzi poznaje się po tym, jak odchodzą ze swoich funkcji.

autor: Marek Wiatrak

Wasze komentarze (29)

Stach Balach
2019-04-28 06:13:00

Wszyscy popieracze lotniska, jak już go wybudują powinni zamieszkać na Ustroniu, Prędocinku, Młodzianowie i dopiero chwalić ten pomysł!

grucha
2019-04-16 08:54:00

A całe zamieszanie z lotniskiem tylko po to, żeby dokuczyć Struzikowi i jego Modlinowi.

Nino
2019-04-05 07:21:00

PIS ( czysto polska partia) to zbawienie dla naszego udręczonego miasta i jego mieszkańców . Bóg nam zesłał prawdziwych patriotów kochających to miasto w ostatniej chwili aby uchronić nas przed unicestwieniem przez agentów tych sił które od lat chcą Radom wymazać z mapy Polski .

Chichot
2019-04-04 01:12:00

Ja chce ze dwie kreski tego na czym leci bielan. Na pewno zrobiloby mi sie super weselej, a bycia we wlasnym babelku tez musi byc mile. Siadlbym na Skaryszewskiej po turecku i medytujac wizualizowal sobie Heathrow w kolorach teczy... Na prawde wspolczuje jego rodzinie wstydu.

iva
2019-04-03 23:19:00

Lotnisko w naszym cudnym mieście, to stracona sprawa i kula u nogi na najbliższe lata. Żadna linia lotnicza nie chce latać z Radomia!To już pewne! Czy ktoś z rozkochanych w pisie ogląda cokolwiek innego niż tvp? Bo tam wam tego nie powiedzą.. Pozdrawiam.

akurat
2019-04-03 20:44:00

Człowieku odczep się od Radomia. Idź do swojego miasta i tam ściemniaj ludziom.

krzysztofmo3
2019-04-03 20:15:00

Ale ujadają psy łańcuchowe, trole *po,psl* Nie mogą zboleć że Radom zaczyna się rozwijać dzięki oddanym i zabiegającym o dobro miasta parlamentarzystom PIS.Gdyby struzik dał 20% kwoty którą utopił w Modlinie,to lotnisko w Radomiu by się prężnie obecnie rozwijało.Gdzie się podziało 70mln na rozbudowę? Co łączy Kalinowskiego z miastem ?,a co Rosatiego?(przypominam prywatyzacja banku Śląskiego-odświeżcie pamięć w internecie)? Tych panów Radom nie interesuje--zainteresowani są głosami i dobrze płatnymi posadkami.

ha ha
2019-04-03 18:38:00

ROZWALILI RADOM DO ZERA A TERAZ BĘDZIE DO ROZWAŁKI BRUKSELA. MISIONARZE Z PIS .

Ale jaja
2019-04-03 18:34:00

MIAŁY BYĆ PRZED WYBORAMI ZŁOTE KARPIE A TERAZ KAŻDA PARTIA SIĘ NAWZAJEM SZARPIE

0
2019-04-03 16:06:00

@stan44 @PiS zdejmijcie klapki z oczu bo jesteście dymani na każdym kroku. Brednie takie wam serwują a wy łykacie to jak pelikany.

blbl
2019-04-03 15:12:00

Trzeba zabiegać o przeniesienie większej ilości urzędów do Radomia. PIS rozprawi się z Warszawą już po wyborach więc będzie okazja coś wyrwać dla miasta. Dzięki takim osoba jak pan Bielan coś w tym mieście się rusza mimo ze rządzi ten cienias Witkowski.

Grześ
2019-04-03 14:50:00

Radomianom potrzebne lotnisko jak "wrzód na d...ie".

Boguś
2019-04-03 14:46:00

Dajcie spokój z tym lotniskiem, jest w Warszawie, Modlinie, Lublinie, Łodzi...

Boguś
2019-04-03 14:45:00

Polecam artykuł z portalu rynek kolejowy. "Przewoźnicy mówią ?nie? dla Radomia Swoje opinie wysłały Polskie Linie Lotnicze LOT, Enter Air, Ryanair, Ryanair Sun, Wizz Air, Sprint Air oraz Jet Story. Większość przewoźników krytycznie odniosła się do pomysłu przeniesienia ruchu lotniczego do Radomia, a także podziału ruchu w ogóle, uważając, iż jest on ?nieuzasadniony?. Linie lotnicze wyraźnie sprzeciwiły się także przeniesieniu ruchu do Portu Lotniczego Radom. ?Większość przewoźników uważa, że potencjalne objęcie podziałem ruchu lotniczego Lotniska w Radomiu stanowi zagrożenie dla ich działalności? ? można przeczytać w raporcie Ministerstwa Infrastruktury."

v
2019-04-03 14:43:00

Bielan nie prdl , żadnego lotniska nie będzie

lot
2019-04-03 13:34:00

Inwestycja w lotnisko za Kosztowniaka była poparta przez całą ówczesną rade miejską,inna sprawa że była w niewłaściwej kolejności realizowana. Przede wszystkim jednak była bojkotowana przez władze sejmiku a i nasi posłowie też za nią nie lobbowali.A jest to inwestycja mogąca faktycznie podnieść miasto na wyższy poziom i nie wiem czy ruszyłaby budowa hotelu Hilton gdyby nie perspektywa powstania lotniska w Radomiu

zenonek
2019-04-03 13:04:00

Trzeba uczciwie podziękować p. Bielanowi, zaangażował się w sprawy radomskie jak mało kto, pomimo, że stąd nie pochodzi. Oczywiście ma w tym interes polityczny także, ale mimo tego pewne efekty tego zaangażowania się pojawiają. Smutne jest to, że inni pochodzący z Radomia nie potrafią tak działać, czy to z pisu czy z po. przykład to żenujące podkładanie sobie nóg przy remoncie al. Wojska Polskiego.

@stan44
2019-04-03 12:19:00

Niestety muszę Cię rozczarować. Frugalski już dawno chwalił Modlin i Struzika i raczej się z tym nie kryje. Ciekawe natomiast jest to, że Arup, który, jak słusznie zauważył Bielan stoi za wielkimi inwestycjami infrastrukturalnymi na całym świecie, przedstawiany jest przez opozycyjne media jako nierzetelna firma doradcza spełniająca polecenia pisu. Te same media, powołując się na linie lotnicze przeciwne przeprowadzce do Radomia wciąż powołują się na kilkoro tych samych przewoźników, którzy rzeczywiście nie życzą sobie przeprowadzki z Okęcia. To samo dotyczy biur podróży, rzadko pojawiają się głosy rozsądku, jak ten należący do dyrektora jednego z biur podróży, który powiedział, że w kwestii przeniesienia czarterów z Warszawy najważniejsza nie jest lokalizacja, tylko jednomyślność i specjalizacja wszystkim lotnisk (jako przykład podał Kraków - lotnisko obsługujące regularne lity międzynarodowe i Katowice - lotnisko czarterowo-niskokosztowe, które działają prężnie i zgodnie koegzystują). Źle to wszystko wygląda, ale na lobbing nic się nie poradzi, można co najwyżej próbować zwalczać do innym lobbingiem.

Jurek
2019-04-03 11:59:00

Kosztowniak ze swoją ekipą utopił miliony na lotnisko. Przegrał wybory a kukułczym jajem w postaci lotniska musiał zawiadywać Prezydent Witkowski. Fakt, mógł podjąć decyzję o jego likwidacji, ale wtedy za bardzo by się naraził PiS'owi. A teraz PiS udaje, że ratuje tego trupa lotnisko. Bielan ma niezłą DARMOWĄ kampanię dzięki temu, ale jak tylko przeniesie się do Brukseli przeminie temat inwestowania w lotnisko tak samo, jak budowa promu dla żeglugi bałtyckiej. Pamiętacie, jak zapowiadali rozpoczęcie wielkiego programu ,,Batory??? No to mamy wielkiego Batorego - zardzewiałą stopkę.

0
2019-04-03 11:08:00

Lotnisko. Drogi dojazdowej nie ma od 30 lat i nawet za PiS nikt tego nie ruszył. Dopiero teraz temat ruszył. Lotnisko ruszy pełną parą na jesieni. Oczywiście wybory. Żeby tylko przy okazji nie powstała stacja kosmiczna jak się rozpędza z budową..

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej