Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-03-21 16:01:00, aktualizacja: 2019-03-21 19:45:00

W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której radni dyskutowali ws. stanu realizacji kilku radomskich inwestycji, m.in. Radomskiego Centrum Sportu i kamienicy Deskurów.

16:03 Sesja została rozpoczęta.

16:05 Porządek dzisiejszych obrad:

1. Przedstawienie przez Prezydenta Miasta Radomia stanu realizacji inwestycji:
- Kamienica Deskurów
- Radomskie Centrum Sportu 
- inwestycje realizowane przez spółkę „Rewitalizacja”.

2. Sprawozdanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej z posiedzeń Komisji w sprawie stanu realizacji inwestycji wskazanych w pkt. 1.
3. Wystąpienia zaproszonych gości.
4. Dyskusja.

16:08 Na mównicy wiceprezydent Konrad Frysztak, który przedstawia "historię rozpoczęcia inwestycji pn. przebudowa Kamienicy Deskurów". Mamy oczywiście prezentację ;)

16:09 - Do rzeczy - skomentował Dariusz Wójcik. - Prace nie są najłatwiejsze, najprzyjemniejsze, o czym wszyscy doskonale wiedzą, ale się toczą - powiedział wiceprezydent.

16:11 Początkowy termin rozliczenia inwestycji to 31 maja tego roku. Miasto wystąpiło jednak, aby przedłużyć ten termin do 31 lipca 2020 roku - usłyszeliśmy.

16:14 Przy okazji przypomnijmy, że wykonawca kamienicy Deskurów żąda dodatkowych milionów, o czym więcej można przeczytać tutaj.

16:16 Teraz tzw. "suche informacje" dot. m.in. kosztów kwalifikowanych, uzyskanych dofinansowań czy o tym, w jakim fatalnym stanie była kamienica i jak duże problemy z budową ma wykonawca.

16:21 - Pomimo wniosku, który do nas wpłynął, wykonawca ciągle wykonuje prace na budowie. Wykonawca wniosek motywuje tym, że bardzo poszły w górę ceny za materiały budowlane i nie można było tego przewidzieć w momencie podpisywania umowy - wyjaśnił Konrad Frysztak.

16:22 M.in. ten temat był też w porządku obrad ostatniej zwyczajnej sesji RM.

16:25 Prezentowane są też aktualne zdjęcia z przebudowy Kamienicy Deskurów. - Zrobiliśmy nowe fotki, aby radny Podlewski nie robił tego z ukrycia, bo może go np. potrącić samochód. Mówię to z troską o radnego - powiedział wiceprezydent Frysztak. - Proszę przywołać do porządku wiceprezydenta, niech mówi do rzeczy - odezwał się Dariusz Wójcik.

16:29 Od razu przechodzimy do Radomskiego Centrum Sportu.

16:30 - Nie ma Pan żadnych uprawnień, aby występować w imieniu MOSiR - powiedział Dariusz Wójcik.

16:31 Tutaj też jest prezentacja oraz historia tego, jak to wyglądało w ostatnich latach...

16:32 W tym punkcie najważniejszą informacją jest to, że a/ MOSiR odstąpił od umowy ws. budowy hali i stadionu; b/ Inwentaryzacja ma potrwać do końca marca

16:35 - Trwa inwentaryzacja. Po niej będziemy mogli ogłosić nowy przetarg na dokończenie budowy. Obecny stan prac to: hala - około 70%; stadion - około 50% - poinformował wiceprezydent Frysztak.

16:40 Widzimy aktualne zdjęcia. Jeśli chodzi o halę, najwięcej pracy (po wznowieniu budowy) będzie przy łączniku. Miasto będzie chciało wystąpić do Rady Miejskiej o przesunięcie środków i "dołączenie" budowy układu drogowego wokół RCS, do przetargu na dokończenie prac przy hali i stadionie. - 9 maja to termin, w którym MOSiR będzie mógł ogłosić przetarg - poinformował wiceprezydent Frysztak.

16:43 I ostatni punkt przedstawienia stanu realizacji inwestycji, tym razem są to inwestycje realizowane przez spółkę „Rewitalizacja”.

16:50 - Jeśli chodzi o Szewską 20, tutaj mamy doczynienia z obudową, natomiast Rwańska 17 - remont - powiedział wiceprezydent.

16:57 Wszystkie bieżące informacje dot. inwestycji realizowanych przez spółkę Rewitalizacja, jak i inwestycji planowanych oraz zrealizowanych, można zobaczyć tutaj.

17:02 Obecnie jest mowa o budynkach przy ul. Rynek 12 oraz Wałowa 22.

17:04 Po tych inwestycjach, poza płytą Rynku, wszystkie budynki (na terenie Miasta Kazimierzowskiego), które są w posiadaniu Gminy Miasta Radomia, zostaną zrewitalizowane - usłyszeliśmy.

17:05 Pięć minut przerwy.

17:19 Obrady zostały wznowione.

17:20 Czas na sprawozdanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej z posiedzeń Komisji w sprawie stanu realizacji inwestycji wskazanych w pkt. 1.

17:26 Wiceprezydent Frysztak chce radnym przekazać informację dot. przebudowy alei Wojska Polskiego, ale radni PiS uważają, że nie ma tego dziś w porządku obrad. Głos zabrała Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych KO, która poinformowała, że złożą wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w tej sprawie. - Chciałem, abyśmy nad każdym punktem dyskutowali osobno, ale wiceprezydent Frysztak powiedział, że nie jest to zgodne z porządkiem obrad, więc panie wiceprezydencie, proszę powiedzieć radnej, że to też nie jest zgodne z porządkiem obrad - powiedział Dariusz Wójcik.

17:27 Na mównicy przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Łukasz Podlewski.

17:35 - Nasz niepokój dot. kamienicy Deskurów, wzbudza jeden fakt, tj. funkcji inspektora nadzoru na tej budowie. Taki nadzór pełni obecnie jeden z urzędników. Mam nadzieję, że został już wybrany nowy, gdyż poprzedni, który miał otrzymać 244 tys. zł, w styczniu zszedł z budowy (...). Ws. RCS, chciałem zapytać, czy możemy uzyskać korespodencje pomiędzy MOSiR a Rosą i Maxto, od stycznia do dziś? (...). Wyegzekwowanie kar najprawdopodobniej będzie niemożliwe. Konsorcjant jest bowiem w upadłości i ciężko będzie to uzyskać... Czy ministerstwo przeprowadzi kontrolę na budowie w związku z wystąpieniem MOSiR-u o przesunięcie rozliczenia inwestycji (...). Nadzór nad inwestycję pełni firma, której MOSiR płaci miesięcznie 20 tys. zł. Płaci dalej! Pomimo tego, że przecież obecnie budowa jest przerwana i nic na Struga się nie dzieje. Dla mnie jest to niepojęte! - powiedział radny Podlewski.

17:39 I kolejna przerwa...

17:42 Kłótnia w przerwie sesji. Krzyki jakbyśmy byli na jakimś meczu piłkarskim. A propos meczu, o 20:45 Austria-Polska, mamy nadzieję, że zdążymy :)

17:50 Obrady zostały wznowione.

17:53 Przechodzimy do dyskusji.

17:55 Dyskusja została podzielona na trzy segmenty. Najpierw kamienica Deskurów.

17:59 Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz: 26 lutego zostało skierowane pismo do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, o przesunięcie terminu realizacji inwestycji. Jakie było uzasadnienie zawarte w tym pismie i czy możemy prosić o wgląd. Ponadto została złożona odpowiedzieć na pozew wykonawcy. Czy mógłby Pan, panie prezydencie, nakreślić, w jakim kierunku będziemy szli, czy przekażemy pieniądze wykonawcy czy nie?

18:03 Dariusz Wójcik: Jak ta inwestycja postępuje, wszyscy widzą. Brzózki, które tam rosły, niedługo zaczną rosnąć z powrotem, końca inwestycji nie widać. Ściana została rozebrana... Ta władza jest nieudolna, nieprzygotowana do sprawowania władzy. Mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd, podczas kampanii było mówione zupełnie coś innego. Tej władzy nie udało się oddać do użytku żadnej wielkiej inwestycji. Porównanie prezydenta Witkowskiego z prezydentem Kosztowniakiem, to jak porównywanie fiata do ferrari.

18:08 Wiesław Wędzonka: Nie ma takiego projektanta, który potrafiłby w sposób jednoznaczny zinwentaryzować taką inwestycję i nie trafił po drodze na jakieś niespodzianki i tak mamy obecnie. To jest normalne. Tu nie ma nic dziwnego. To w sposób zasadniczy przesuwa czas wykonawstwa. Nie było też możliwości przewidzieć 2 lata temu, że materiały budowlane zdrożeją w tak błyskawicznym tempie, w ciągu półtora roku jest to aż 60%. Przy takiej inwestycji, rzutuje to w sposób oczywisty na kosztach. Ja radziłbym więc tu wszystkim, o zachowanie ostrożności i nie mówienie rzeczy, które się tylko wydają.

18:11 Marta Michalska-Wilk: Ta inwestycja zostanie ukończona, pomimo tego, że radnym PiS to się nie podoba. My wszyscy wiemy, że nie będziecie współpracować z prezydentem, jako opozycja, ale przynajmniej nie przeszkadzajcie. Wreszcie Radom będzie miał Rynek z prawdziwego zdarzenia, jak inne polskie miasta. Rozumiem, że to was boli, że robi to prezydent nie z PiS-u, ale przecież Radom to miasto nas wszystkich, dlatego powinniśmy się z tego cieszyć.

18:14 Przerwa...

18:24 Odpowiedzi. Na mównicy wiceprezydent Frysztak.

18:30 Konrad Frysztak: Uzasadnienia nie mamy ze sobą. Odpowiedź na pozew została udzielona, jednak ze względu na strategię procesową, nie chciałbym o tym mówić.

18:32 - Inwestycje, które zostały w terminie wykonane w pierwszej kadencji to m.in. żłobek, przedszkole na Kilińskiego oraz hala sportowa w PSP nr 33 - dodał wiceprezydent.

18:34 Była też mowa o tym, dlaczego wykonawca złożył pozew o dodatkowe fundusze.

18:35 Dodajmy, że sesje można oglądać na żywo w internecie - tutaj.

18:38 Radomskie Centrum Sportu, najpierw głos mają radni.

18:41 Mateusz Kuźmiuk: Mam pytanie dot. przyczyny blisko półrocznego opóźnienia przy wykonaniu kanalizacji deszczowej i sanitarnej w ul. Struga. Opóźnienie to miało wydatny wpływ na budowę hali. Nadmienię tylko, że to zadanie leżało w gestii wodociągów.

18:45 Przewodniczący Wójcik mówi o telewizji TVN, o tym, że dziennikarz tej stacji został na niego nasłany oraz że próbowano go "zniszczyć". Przewodnicząca RM odebrała głos radnemu PiS, więc on poinformował, że Kinga Bogusz najwyraźniej współpracuje z Koalicją Obywatelską i opuszcza obrady, gdyż "niestety, ale nie może wyrazić swojej opinii nt. hali".

18:52 Marcin Kaca: Z jaką firmą zawarto umowę na nadzór nad inwestycją? Jaki jest koszt inwentaryzacji i jaka firma go przeprowadza? (...). Panie prezydencie, przed wyborami mamił Pan wszystkich, że w hali odbędą się KMŚ i gala boksu, po co to było? Jeśli tylko dla interesu politycznego, to naraziło nas to na szwank i dobre imię miasta. Straty wizerunkowe są ogromne. Ponadto cieszę się, że prezydent Witkowski w końcu wyszedł na mównicę. Rozumiem, że wiceprezydent Frysztak ma końskie zdrowie, ale proszę, aby to Pan, jako prezydent, częściej zabierał głos i był aktywnym.

18:54 Kazimierz Woźniak: Błędów projektowych przy budowie RCS nie ma. Niestety, ale MOSIR trafił na wykonawcę, który znajduje się w fatalnej sytuacji ekonomicznej, który chyba nie przewidział, czego się podejmuje. Wykonawca był doświadczony, a popełnił kardynalne błędy. Konsekwencją jest to, że będziemy mieli przesunięcia.

19:02 Magdalena Lasota: Dlaczego po zwołaniu tej sesji, jako gościa, nie zaproszono przedstawiciela firmy Rosa-Bud. Może byśmy się dowiedzieli paru ciekawych rzeczy i zyskali więcej informacji. Zastanawiam się bowiem, czy ogłoszenie upadłości przez firmę, nie jest celowym, politycznym działaniem.

19:07 Przewodniczący klubu radnych PiS wrócił na salę. Dariusz Wójcik: Panowie kłamią, że powiedziałem, że trzeba było zapłacić firmie Rosa te pieniądze, o które oni wnioskowali. Tak nie można. W firmie MOSiR pracuje 123 osoby, bez zarządu. Czemu nikt nie mówi o finansach tej spółki? Co wy w tej firmie robicie? Czy Pan wie, w jakiej sytuacji jest radomski szpital? A Pan ogłasza nowy pomysł i inwestycję, tj. budowa kortów, podczas gdy nie dokończył Pan wielu innych inwestycji. Proszę o tym mówić, a nie mydlić oczu mieszkańcom. Prawda boli. (...). Na co idzie 10 mln (chodzi o dokapitalizowanie MOSiR-u, temat poniedziałkowej sesji)?

19:11 Mamy kolejną przerwę.

19:24 Obrady zostały wznowione.

19:33 Wiceprezydent Frysztak: Ministerstwo zgodziło się na przedłużenie terminu do 30 października tego roku. Raporty od wykonawcy mieliśmy cotygodniowe, wynikały z nich opóźnienia, ale były na bieżąco tłumaczone, wykonawca informował, że nie wpływa to znacząco na termin oddania inwestycji. Z tytułu odstępienia od umowy, kara wynosi 12 mln zł, ale nie oznacza to odszkodowania, o to będziemy występować. Co robi MOSiR? Ma np. baseny, korty, stadiony, halę, zalew itp. itd. To właśnie robi.

19:41 Radosław Witkowski: Mam nadzieję, że bardzo precyzyjna informacja, poparta również odpowiedziami na pytania, daje Państwu pełny obraz sytuacji i skali wyzwań przed jakimi stoimi. Chciałbym już być w takiej sytuacji, aby z Państwem świętować imprezy, które moglibyśmy organizować na terenie RCS. Rzeczywistość jest jednak taka, że wykonawca, który wygrał przetarg, okazał się wykonawcą nierzetelnym i musieliśmy zerwać z nimi umowę. Cieszę się, że jesteśmy już po tym fakcie i że teraz możemy już planować kolejne kroki. Pragnę też wszystkich uspokoić, jeśli chodzić o ew. awans piłkarzy Radomiaka do I ligi. Jestem w stałym kontakcie z PZPN-em i prezesem Bońkiem. Nie powinno być problemu z grą Radomiaka w Radomiu, ale najpierw to zawodnicy muszą wywalczyć promocję do wyższej ligi. Na razie tylko mogę zaprosić wszystkich fanów na sobotni mecz ze Stalą (sobota, godz. 14:00), bo słyszałem, że niektórzy mówili tu o frekwencji, dlatego wspólnie możemy ją poprawić (...). Jeśli zaś chodzi o program w TVN-ie, to uważam, że przewodniczący Wójcik wypadł w nim naprawdę dobrze.

19:43 - Powiedz to mojej rodzinie, co wówczas przeżyła, nawet sobie tego nie wyobrażasz. Nie wyciągaj tutaj prywatnych spraw, takich brudów. Ciągle na mnie szczujecie... Żałosny jesteś człowieku - odpowiedział prezydentowi przewodniczący Wójcik.

19:45 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

autor: dm

Wasze komentarze (40)

0
2019-03-23 11:12:00

Nieprzychylne Pis-wi wpisy są wykonywane dziwnie w godzinach pracy magistratu.PR-owcy , czy pracownicy podlegli nowo-staro wybranego na urząd tak go wspomagają ? Nic w necie nie ginie i pamiętajcie , że także kiedyś w Radomiu nastąpi zmiana zarządzających miastem i podejrzane komputery powinny być kiedyś sprawdzone pod tym kątem .Konsekwencje powinny być surowe.....

321
2019-03-22 10:05:00

"Powiedz to mojej rodzinie, co wówczas przeżyła, nawet sobie tego nie wyobrażasz. Nie wyciągaj tutaj prywatnych spraw, takich brudów. Ciągle na mnie szczujecie... Żałosny jesteś człowieku". Najwyższy czas, aby wójcik wybrał się na zasłużony urlop do Krychnowic. Żałosny człowiek...

321
2019-03-22 09:59:00

Marcin Kaca - cham

@Obserwator
2019-03-22 09:48:00

Prawda o działkach na S12: https://i.imgur.com/pwsi4Xu.jpg

Obserwator
2019-03-22 09:43:00

Co po niektórzy z radnych jacyś ostatnio nerwowi. Czyżby trasa S12 według nowego planu nie przechodziła przez pewne działki i osiedle domków pana Rosy. Na pazerności przeważnie się traci.

yhj
2019-03-22 09:26:00

@Kort: IQ ziemniaka? Wystarczy posłuchać ostatnich sesji RM i widać, że Frysztak zaorał pisowców odpowiadając na ich różnorakie zarzuty merytorycznymi i logicznymi odpowiedziami :D @szszsz: Co za brednie, nikt nie kazał szefowi Rosy występować przed kamerą TVN-u i w dziwny sposób odpowiadać na pytania, co dało TVN-owi duże pole do manipulacji.

Ale jaja
2019-03-22 09:11:00

SAME DEBILE CI ZARADNI Z PISU.

dymzokna
2019-03-22 09:08:00

Panie Wójcik jest takie powiedzenie: chroń mnie Panie Boże przed "przyjaciółmi" bo z wrogami sam sobie poradzę. Proszę uważać na "swoich", szczególnie panią Bogusz.

szszsz
2019-03-22 08:49:00

Rosa popełniła jeden błąd. Kiedy wykonywali sobie inwestycje lokalne nikogo to nie obchodziło. Wystarczyło że weszli w Kraków i już SBeckie firmy nasłały na nich swoj TVN. Do tego doszła sprawa "płatności POd stołem" których Rosa nie chciała płacić skorumpowanym członkom Przestepczej Organizacji

Kort
2019-03-22 08:44:00

Komentarz zablokowany.

Kiedy 50 mln zl. dla Radomia?
2019-03-22 07:59:00

Z niecierpliwością mieszkańcy Radomia czekają na wyjaśnienia Rajkowskiego , peowców , peeselowców , kiedy to wpłynie do nas taka kasa , tak jak dla małego Modlina.Czekamy na szczere , prawdziwe wyjaśnienia......

hgj
2019-03-22 07:46:00

@Nemo: Do takiego układu w radzie miasta (duża przewaga pisowców) przyczyniła się niestety też niezależna od wyborców metoda D'Hondta, a co do Wójcika to miał 1 miejsce na liście, więc niezorientowani w lokalnej politycy (a takich jest wbrew pozorom większość) głosowała na niego bez zastanawiania.

Nemo
2019-03-22 07:43:00

Jakich wybraliście takich macie! Żenada!!!!!

0
2019-03-22 00:26:00

Ależ ten lewacki psychol nawalił tu postów sam do siebie.

Ja
2019-03-22 00:14:00

WSTYD!!! Jakich Radnych wybraliście, takich macie.

JAROSŁAW
2019-03-21 22:52:00

DARKU NIE DENERWUJ SIĘ PROSZĘ :)

DALEJ TAK TRZYMAĆ
2019-03-21 22:48:00

KINGA BOGUSZ VS WÓJCIK 1:0

TAK TRZYMAĆ
2019-03-21 22:45:00

WÓJCIK VS KINGA BOGUSZ 0:1 !!!!!!

do TAK TRZYMAĆ
2019-03-21 22:41:00

Przestań pisać samej sobie komentarze, bo to jest niesmaczne.

TAK TRZYMAĆ
2019-03-21 22:36:00

WÓJCIK VS KINGA BOGUSZ 0:1

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej