Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Budżet Obywatelski 2020 - w piątek rusza kolejna edycja. Milion więcej do podziału [WIDEO]

dm 2019-02-12 15:57:00

Od najbliższego piątku, przez dwa tygodnie, będzie można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020. Do podziału będzie o milion złotych więcej niż dotychczas - czyli 5,8 mln złotych. To efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy.

- Zachęcam do składania projektów, ponieważ to szansa na zmienianie swojego najbliższego otoczenia. Nasze miasto pełne jest już pozytywnych przykładów, w tym boisk, placów zabaw, siłowni i wielu innych obiektów, które mieszkańcy sobie wymarzyli i te ich marzenia się spełniły. Mam nadzieję, że kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego również udowodni, że mądrze korzystając z tego narzędzia wspólnie będziemy mogli zmieniać nasze miasto, tak aby było ono przyjazne - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Większa kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski to nie jedyna nowość. Zgodnie z ustawą w miastach nie posiadających podziału na jednostki pomocnicze, np. na dzielnice, każda z ewentualnych części Budżetu Obywatelskiego musi dotyczyć całego miasta. To oznacza, że w Radomiu zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości od 50 tys. do 400 tys. złotych miasto zarezerwuje 2 mln złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona np. dla szkół

- Takie rozwiązanie zastosowaliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku i w naszej ocenie świetnie się sprawdziło, ponieważ inicjatywy typowo obywatelskie nie musiały bezpośrednio konkurować z projektami promowanymi przez instytucje, w tym szkoły - przypomina prezydent.

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. - To rzecz, o której długo rozmawialiśmy podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. Efektem wspólnej pracy są konkretne rozwiązania. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8.00 - 22.00 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. W przypadku tzw. projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu - tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020 będą przyjmowane w dniach od 15 lutego do 1 marca. Do 31 maja zostanie przedstawiona karta do głosowania, a samo głosowanie odbędzie się w dniach od 10 do 30 czerwca. Wyniki zostaną przedstawione do 30 lipca.

Więcej na załączonym powyżej wideo.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych