Środa 24 kwietnia
Aleksandra, Horacego, Grzegorza
RADOM aktualna pogoda

Żyłki czy plecionki? Sprawdź, która linka wędkarska sprawdzi się u Ciebie najlepiej

Materiał partnera 2018-12-31 12:16:00

Dobór odpowiedniej linki wędkarskiej jest niezwykle istotny, decyduje bowiem o efektywności wybranego sposobu połowu. Na rynku dostępne są m.in. plecionki i żyłki. Którą z nich wybrać?

W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą w zakupie linki wędkarskiej.

1. Którą linkę do połowu wybrać?

2. Czym się różni plecionka od żyłki?

3. Zalety i wady plecionek oraz żyłek

Którą linkę do połowu wybrać?

Decyzja o wyborze linki do połowu zależy od kilku czynników, przede wszystkim rodzaju ryby, metody wędkowania i aktualnej pogody. Przed wyborem odpowiedniego produktu, warto więc poznać zalety i wady obu, a potem nabyć konkretny produkt w specjalistycznym sklepie internetowym https://wedkarz.pro/zylki-i-plecionki.

Czym się różni plecionka od żyłki?

Plecionka to rodzaj linki utworzonej przez połączenie wielu włókien, dzięki czemu jest wytrzymała i sztywna, przez co często pełni funkcję przyponu, czyli elementu łączącego przynęty lub haczyk z żyłką. Jest też przy tym dosyć głośna i dzięki jaskrawej kolorystyce dobrze widoczna w wodzie, dlatego raczej nie powinna być stosowana w czasie łowienia ryb o wyostrzonych zmysłach. Za wyższą jakość plecionki należy zapłacić więcej, dlatego też jest ona sporo droższa od żyłki, co często zniechęca zwłaszcza początkujących wędkarzy.

Zalety i wady plecionek oraz żyłek

Plecionki sprawdzą się znakomicie podczas łowienia drapieżnych i dużych ryb, np. szczupaków czy sumów. Z racji tego, że są one nierozciągliwe, nadają się świetnie do połowu metodą „jerkową” z zastosowaniem ciężkich przynęt, które są zarzucane na duże odległości. Stosowanie w tej sytuacji żyłek wydaje się mocno niepraktyczne, bowiem pod wpływem sporego ciężaru i licznych szarpnięć rozciągają się one, czego efektem jest osłabienie ruchliwości przynęty. Z tej samej przyczyny warto użyć plecionki na łowisku z twardymi zaczepami, np. przy połowie karpi, które lubią chować się w powalonych pniakach i krzakach.

Nierozciągliwość może być również wadą, ponieważ kiedy żyłka wyraźnie sygnalizuje o „zmęczeniu materiału”, dzięki czemu można w porę ją wymienić, to plecionka bez ostrzeżenia pęka. Z kolei intensywność barw plecionek jest z jednej strony zaletą, umożliwia bowiem połowy na dużych głębokościach, a z drugiej wadą – przez to, że bardzo łatwo je zauważyć (i usłyszeć – są dość hałaśliwe), nie nadają się one do połowu ryb płochliwych i ostrożnych. Mogą również łatwo nasiąkać wodą, co znacznie utrudnia łowienie w czasie mrozu.

Z pewnością zalet i wad żyłek oraz plecionek można znaleźć sporo więcej. Jednakże już te wyżej wymienione mogą pomóc w wyborze produktu, który najlepiej spełni konkretne wędkarskie potrzeby. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych