Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Radomianka w gronie kandydatów do nauczycielskiego Nobla. Ma szansę na milion dolarów

mawi 2018-12-13 15:50:00

Magdalena Dygała, nauczycielka angielskiego z Radomia, znalazła się w finale Global Teacher Prize 2019 - Światowej Nagrody Nauczycielskiej, zwanej nauczycielskim Noblem. Radomiankę wybrano z ponad 10 tysięcy kandydatów, ma szansę na nagrodę w wysokości miliona dolarów.

Magdalena Dygała. Pod artykułem zdjęcia z uczniami. Foto: Iwona Dygas

Magdalena Dygała znalazła się w finałowej 50, jako jedyny nauczyciel z Polski. W finałach wcześniejszych edycji znalazło się dwoje nauczycieli z Polski - Jolanta Okunowska (nauczycielka wczesnoszkolna z Olsztyna w 2016 r.) i  Mariusz Zyngier (nauczyciel przedmiotów zawodowych z Połańca w 2017 r.). Magdalena Dygała uczy angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 (wygaszane Publiczne Gimnazjum nr 1 i IX LO im. Słowackiego).

Global Teacher Prize przyznawana jest po raz piąty. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas Global Education and Skills Forum w Dubaju, w marcu przyszłego roku. Otrzyma milion dolarów.

- Nie mogę uwierzyć, że to się stało. Nie dociera to jeszcze do mnie - mówi nam szczęśliwa Magdalena Dygała. I trudno się dziwić jej emocjom - międzynarodowe jury wybrało ją z grona ponad 10 tysięcy nauczycieli z całego świata zgłoszonych do nagrody. Global Teacher Prize to nagroda w wysokości jednego miliona dolarów przyznawana dla wyjątkowego nauczyciela, który wniósł wybitny wkład w ten zawód.

Varkey Fundation ustanowiła nagrodę w 2014 roku, aby podnieść rangę nauczania zawód. - Chcemy uczcić najlepszych nauczycieli - tych, którzy ich inspirują studenci i społeczność wokół nich. Wierzymy, że tętniąca życiem edukacja budzi się i w pełni wspiera potencjał młodych ludzi. Status nauczyciela w naszych kulturach jest kluczem do naszej przyszłości świata - tak ideę nagrody tłumaczy Sunny Varkley, milioner i filantrop, fundator nagrody. 

Magdalena Dygała na listę Top 50 nauczycielskiego Nobla trafiła nieprzypadkowo. Bo to nie jest jej pierwszy, międzynarodowy sukces, o których informowaliśmy na Radom24.pl. Jak nam mówi, najwięcej satysfakcji daje jej jednak nauczanie.

- Moja przygoda z językiem angielskim w dzieciństwie zaczęła się od tłumaczenia piosenek z płyt. Dziś lubię wykorzystywać na lekcjach muzykę i nowe technologie, np. do krecenie teledysków. Pamiętam, gdy na lekcji korzystaliśmy ze smartfonów, cała klasa patrzyła w swoje ekrany. Do klasy weszła pani dyrektor i pyta "Co tu się dzieje?". Odpowiedziałam "praca pod kontrolą". Tylko się uśmiechnęła. Nie wyobrażam sobie, by ktoś zakazał używania smarfonów w szkole, tak jak i nie wyobrażam sobie innej pracy. Bycie nauczycielem to moja pasja i lubię się nią dzielić z uczniami - mówi Magdalena Dygała.

Nie sposób jednak pominąć jej sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe. Została jednym z dziesięciu finalistów prestiżowego konkursu „Nauczyciel Języka Angielskiego Roku 2016”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs organizowany jest przez British Alumni Society BAS - Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce oraz Oxford University Press. Celem nagrody jest podniesienie rangi nauczyciela poprzez pokazanie przykładów dobrej praktyki i najlepszych profesjonalistów w zawodzie, a tym samym wnieść wkład w jakość nauczania języka angielskiego w polskich szkołach. 

Magdalena Dygała zajęła ponadto pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez autorkę książki „Headway”. Wraz ze współpracownikami i uczniami zdobyła drugie miejsce na świecie w konkursie filmowym zorganizowany przez ETprofessional. Nakręcili film o Harrym Potterze jako przewodniku po lekturach. W konkursie na film. pt. „Narkotyki, dopalacze - ulegniesz przepadniesz”, zorganizowanym przez władze Radomia, zajęła trzecie miejsce.

Nauczycielka przez wiele lat współtworzyła w Słowackim międzynarodowy projekt PEACE Cross-cultural Understanding organizowany przez AIESEC, w ramach którego studenci z całego świata prowadzili po angielsku zajęcia z uczniami liceum przybliżające kulturę ich krajów. Jest także koordynatorką międzynarodowego konkursu filmowego pt. „Dzień z życia ucznia/studenta z różnych krajów świata”, który jest organizowany przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu. - Obecnie trwa druga edycja, prace uczniów i studentów napływają z całego świata - informuje Magdalena Dygała.

W związku z tym, że jej szkoła jest wygaszana, od dwóch lat szuka pracy w innej. Bezskutecznie. - Mam nadzieję, że przy kumulacji dwóch roczników w przyszłym roku szkolnym, będzie nabór do pierwszych klas naszego liceum - mówi z nadzieją.

Obecnie międzynarodowe jury Global Teacher Prize 2019 jeszcze raz dokładnie sprawdzi dorobek każdego nauczyciela z finałowej 50, by główna nagroda Nauczycielskiego Nobla trafiła w godne ręce. Pani Magdalenie redakcja Radom24.pl życzy sukcesu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych