Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Ranking radomskich polityków [WYNIKI BADAŃ IBS]

Radom on-line / 2018-12-04 12:10:00, aktualizacja: 2018-12-04 16:01:00

We współpracy z Instytutem Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) LokalnaPolityka.pl rozpoczyna nowy projekt - Samorządowy Ranking Zaufania, który wzorem krajowych rankingów zaufania do osób publicznych, będzie oceniać poziom zaufania do lokalnych polityków w polskich miastach. Na początek przedstawiono ranking z Radomia, miasta w którym wyborcy wybrali na prezydenta związanego z Koalicją Obywatelską Radosława Witkowskiego, ale większość w radzie miasta oddali radnym Prawa i Sprawiedliwości.

1. Radosław Witkowski na czele rankingu zaufania w Radomiu

Jak wynika z badania Instytutu Badań Samorządowych, przeprowadzonego w Radomiu w dniach 26-28 listopada, największym zaufaniem wśród mieszkańców cieszy się Radosław Witkowski. Obecnemu prezydentowi Radomia ufa 54,61% radomian. Na drugim miejscu znalazł się Wojciech Skurkiewicz z PiS, który kandydował na prezydenta Radomia. Zaufanie wobec niego deklaruje 31,77% mieszkańców. Trzecie miejsce przypadło byłemu marszałkowi województwa mazowieckiego, deputowanemu do Parlamentu Europejskiego - Zbigniewowi Kuźmiukowi (25,46%). Kolejne pozycje w rankingu zajęli: obecny wiceprezydent miasta Konrad Frysztak (24,74%) oraz były prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, któremu ufa 20,00% mieszkańców.

2. Największą nieufność wzbudza Andrzej Kosztowniak

Jednocześnie radomianie z największą nieufnością traktują Andrzeja Kosztowniaka z PiS, który w latach 2006 - 2014 sprawował urząd prezydenta miasta. Brak zaufania do A. Kosztowniaka deklaruje 45,46% ankietowanych. Drugie miejsce na liście radomskich polityków wzbudzających największą nieufność zajmuje Marek Suski, który pełni funkcję Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. M. Suskiemu nie ufa 42,92% mieszkańców Radomia. Kolejne pozycje w rankingu to politycy Prawa i Sprawiedliwości - Wojciech Skurkiewicz oraz Dariusz Wójcik. W. Skurkiewicz wzbudza nieufność wśród 40,33% mieszkańców miasta, natomiast członkowi Rady Miasta i szefowi lokalnego klubu radnych PiS D. Wójcikowi nie ufa 35,42%. Brak zaufania co do Zbigniewa Kuźmiuka deklaruje 31,11% badanych.

3. Najmniej znani politycy z Radomia

Wśród najmniej rozpoznawalnych radomskich polityków, na pierwszym miejscu znalazła się Kinga Bogusz. Obecnej przewodniczącej Rady Miasta nie rozpoznaje aż 82,98% osób uczestniczących w badaniu. Drugie miejsce przypadło Marcinowi Dąbrowskiemu, szefowi SLD w Radomiu, pozostaje on nieznany dla 76,97% mieszkańców. Trzecia pozycja w rankingu - to przewodnicząca Nowoczesnej w Radomiu - Katarzyna Kalinowska, której nie zna 61,42% respondentów. Podobna ilość mieszkańców Radomia (60,16%) nie rozpoznaje wiceprezydenta Karola Semika.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 26-28 listopada 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=505 pełnoletnich mieszkańców Radomia. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95%, maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Instytut Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w rankingu pod patronatem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (sprawdzamysondaze.pl) może poszczycić się II miejscem wśród wszystkich firm badawczych pod względem trafności sondaży w mijających wyborach samorządowych. IBS jako jedyna sondażownia wskazał prawidłowo, że wybory w Warszawie oraz we Wrocławiu zakończą się już w I turze wyborów.

autor: dm, lokalnapolityka.pl

Wasze komentarze (52)

G
2018-12-06 11:26:00

Witkowski cały czas najbardziej boi sie Kosztowniaka. Taki wniosek z tego ,,badania? przyjaciela Radka

Gdzie jest miliard zł. nadwyżki u Struzika ?
2018-12-06 10:43:00

Cytat z GAZETY PRAWNEJ:w województwach , gdzie rządzi PIS mieszka 15,84 mln.wyborców [52.6%] i do rozdysponowania jest jeszcze 28.91 mln.zł !!!!!!Z kolei regiony , które przypadły opozycji zamieszkuje 14.25 mln.wyborców [47.4 % ]i do wydania jest tam 19,89 mln.zł.To pokazuje że PIS poprzez władzę w sejmikach będzie wpływał na sytuacje większej liczby POLAKÓW niż po i jej koalicjanci.Z tego wynika ,że jeśli był do rozdysponowania jeszcze 1 miliard zł. , to gdzie została tak ogromna kwota rozparcelowana na Mazowszu ?

RAD
2018-12-05 14:57:00

Panie Witkowski, pan nadal wszystkich radomian traktuje jak skończonych idiotów, a przecież takich jest tylko 46 tys. reszta jest normalna.

axa
2018-12-05 10:19:00

jak w tym dowcipie o Putinie. Podobno poparcie dla niego przekroczyło już 100% i ciągle rośnie! Panie Radku, faktycznie ma pan moje zaufanie. Tzn. ufam, że ma pan w rękawie jeszcze wiele takich pomysłów ja pomnik serka waniliowego, które rozsławią i popchną w rozwoju nasze miasto. Warto przypomnieć, że ta kluczowa "inwestycja" została oddana w terminie!

gfd 2018-12-04 21:34:00
2018-12-05 08:22:00

A to ot tak sobie zrobili za friko? To z czego się utrzymują? Nie pisz głupot tylko rusz rozumem.

To ma być wiarygodne?
2018-12-05 08:15:00

https://wpolityce.pl/polityka/398734-kim-jest-czlowiek-odpowiedzialny-za-rzetelny-sondaz-dot-wyborow-w-warszawie-w-tle-tajemnicza-kampania-w-radomsku-i-kontakty-z-po

szybko
2018-12-05 05:21:00

Prezydencie Witkowski i radomski PiS-ie - dla dobra miasta zawiążcie koalicje. Przykłady z cytowanego niżej artykułu potwierdzają, że nie powinno być żadnych konsekwencji: "Mimo gróźb wyrzucenia z partyjnych szeregów lokalni działacze Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości budują nieformalne koalicje. Trzeszczy zapowiadana przez Platformę budowa bloku przeciw PiS w samorządach. W Rudzie Śląskiej rozwija się współpraca PO z PiS przeciw niezależnej prezydent miasta. Podobną koalicję zawarli radni tych partii także w Malborku oraz w powiecie ostrowskim w Wielkopolsce. Platforma udaje, że to nie są koalicje, ale efekt podziału mandatów. ? Czasem jest tak, że aby utrzymać władzę, musimy zgodzić się na kolegów z PiS. Alternatywą jest obrażenie się i strata głosu w rządzeniu ? tłumaczy nam jeden z polityków PO. Choć śląskiej PO nie podoba się ta symbioza, przymyka na nią oko". Źródło: https://www.rp.pl/Wybory-samorzadowe/312029963-Na-gorze-wojna-ale-PO-PiS-kwitnie-w-samorzadzie.html

123s
2018-12-05 02:21:00

Pierwsze efekty blokowania rozwoju miasta przez radnych PiS-u: "Przetarg nieograniczony na wykonanie utwardzenia sięgacza od ul. Godowskiej przy numerze 75 w Radomiu w ramach zadania pn. ,,Radomski Program Drogowy ? modernizacja dróg gminnych, asfaltowanie i utwardzanie dróg gruntowych? został unieważniony, ponieważ wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć - Zamawiającemu zostały wstrzymane środki na zaciąganie nowych zobowiązań w bieżącym roku". Pięknie pisowcy niszczą to miasto... Niech ludzie mieszkający przy tym sięgaczu się dowiedzą co się dzieje. Dodam, że najtańsza oferta była o 15 tys. zł tańsza niż budżet przeznaczony na tę inwestycję, więc była szansa na oszczędności, ale radni PiS-u to zaprzepaścili.

co
2018-12-05 00:34:00

kaca jak disco polo nikt nie słucha a każdy zna

Wiesz po co jest ten Miś.....
2018-12-05 00:01:00

Ten ranking jest na miarę naszych możliwości i nikt nie będzie pytał po co jest te ranking ,bo to jest nasz ranking....

0
2018-12-04 23:38:00

Redakcjo, nie kompromitujcie się zamieszczaniem czegoś takiego. Przecież to debilizm do sześcianu

pi
2018-12-04 23:32:00

gdzie KAca?

Natasza
2018-12-04 22:45:00

@ Rad: Fajnie że macie internet w KRYCHNOWICACH

Rad
2018-12-04 22:08:00

Witkowski rozlicz sie z 70 MILIONÓW a lotnisko . Gdzie sie podziały publiczne pieniądze?

Dodo
2018-12-04 22:04:00

Witkowski cały czas najbardziej boi sie Kosztowniaka. Taki wniosek z tego ,,badania? przyjaciela Radka

dfg
2018-12-04 21:52:00

@pytanie: Od kiedy osoby publiczne jak politycy muszą dawać zgodę na umieszczanie zdjęć?

pytanie
2018-12-04 21:38:00

Mam pytanie. Czy ci co są umieszczeni w tym sondażu dali pozwolenie na kopiowanie i umieszczanie ich zdjęć?

gfd
2018-12-04 21:34:00

@Olek: Nikt z radomian nie zapłacił za ten sondaż, bo to ogólnopolskie badanie prywatnego portalu LokalnaPolityka.pl

sdf
2018-12-04 21:32:00

Kaca to pionek, nie liczy się w grze. Po wyborach standardowo usunął się w cień.

hłe
2018-12-04 21:08:00

a gdzie kaca co miał najwięcej głosów?

 1 2 3 >