Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Proboszcz zawiesił gigantyczny różaniec na kościele we Wsoli. Dostał za to dużą karę

Z regionu / 2018-11-30 15:50:00

Proboszcz parafii we Wsoli pod Radomiem ma zapłacić 10 tys. zł kary. Ksiądz - według konserwatora zabytków - bezprawnie powiesił na fasadzie zabytkowego kościoła ogromny różaniec. Mimo kary, duchowny nie zamierza ściągać go z kościoła.

Foto: Anna Kwiecień/Twitter

Różaniec ma kilkanaście metrów i został powieszony na niemal całej wysokości wieży kościoła pw. św. Bartłomieja we Wsoli. Kosztował niemal 20 tys. zł i kupiono go ze składek parafian.

Konserwator zabytków ukarał za to duchownego, który bez wymaganych zgód powiesił różaniec na zabytkowej fasadzie. Postępowanie w tej sprawie toczy się od grudnia 2017 r. Ksiądz ma zapłacić 10 tys. zł oraz usunąć różaniec. Zanim go ukarano, proponowano inne rozwiązania. Różaniec miał zostać przeniesiony na inne miejsce, ale ksiądz się nie zgodził.

- Cała parafia modli się, żeby nie zdjąć tego różańca - powiedział Radiu RDC ks. Andrzej Pawlik. Dodał też, że od decyzji odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie nie wiadomo, kiedy ministerstwo podejmie decyzję w tej sprawie.

autor: dm, WP

Wasze komentarze (25)

Taman
2018-12-04 17:35:00

A jaką funkcję pełni kościół? Religijną. To w czym problem? Może zakazać odprawiania mszy w zabytkowych kościołach?Jako kierowca mógłbym ewentualnie zapytać czy różaniec powinien być intensywnie oświetlony w kościele tuż przy drodze.

Remik
2018-12-03 20:07:00

Ewidentna samowola księdza .Niestety widzę tu dziwną postawę konserwatora który od lat toleruje oszpecanie wielkimi szmatami reklamowymi elewacji dużej kamienicy przy Poniatowskiego .Brak konsekwencji czy wybiórcze traktowanie wykroczeń?

olo
2018-12-03 10:30:00

@Radomianin2, Może tobie jak by na ten pusty łeb spadło to odblokowało by ci się myślenie. Na pewno proboszcz powinien zweryfikować swój pomysł z powodu chorych skojarzeń twoich (no, tak ryzykownie załóżmy) dzieci. Poza tym przeczytaj jeszcze raz swój wpis i zastanów się jak "precyzyjnie" formułujesz swoje myśli.

olo
2018-12-03 09:25:00

pocałujcie księdza w ostatni kręg kości ogonowej. Konserwator zabytków niech się zajmie qównem szpecącym większość zabytkowych kamienic w mieście. Kościół po to jest kościołem żeby propagować wiarę i jej symbole. Może niedługo zakaże strojenia szopek bożonarodzeniowych, bo zakłócają naturalną przestrzeń architektoniczną? Widać, że dla pana "konserwatora" każdy sposób zwrócenia na siebie uwagi jest dobry. Byle zaistnieć!!!

USTRONIE
2018-12-02 22:26:00

Niech od Różańca Pan Konserwator sie ***** i zajmie tym co dzieje sie w mierscie Radom, gdzie kamienicy się walą, reklamy szpecą piekne ulice, tego Pan nie widzi ? Może powinna pujsc zbiórka od mieszkańców na okulary.

0
2018-12-02 12:42:00

A co robi konserwator np. na temat kamienicy przy Prażmowskiego, przy wylocie z Grzecznarowskiego, tak pięknie od lat udekorowanej reklamami? Podobno prawo jest równe dla wszystkich.

Kuba
2018-12-02 10:31:00

Czepiać się różańca to można tak jak i proboszcza który przez X zajmuje się kościołem. A konserwator gdzie jest jak się pozwala nasrać biedronki wszędzie gdzie się da z tym okropnym żółtym kolorem. A kamienice które niszczeją w centrum miasta?

Eustachy
2018-12-02 01:36:00

Komentarz zablokowany.

Proboszcz z Odechowa za kraty!
2018-12-01 19:20:00

Proboszcz w Odechowie powinien isc za kraty za pozwolenie na zniszczenie zabytkowych nagrobkow przy wycince drzew i krzewow i udawanie, ze sie nic nie stalo. Tyle.

Tęcza
2018-12-01 18:06:00

Tęcza lewacka bez zgody i opinii mogła wisieć w Warszawie. Zapłacili za zajęcie pasa drogowego ?

Chojak
2018-12-01 18:04:00

Gdy będzie taka potrzeba zapłacę osobiście taka karę. Wspaniały symbol w dobrym i odpowiednim miejscu.

?
2018-12-01 13:50:00

Ale do planów zabudowy Starego Ogrodu przez Witkowskiego konserwator uwag już nie ma?

Radomianin2
2018-12-01 07:51:00

Moje dzieci zawsze jak przejeżdżamy mówią "śmiejący się kościół "... wygląda to jak ten ciastek że Eureka, porażka. Dobrze, że na Katedrze w Radomiu nie powiesili takiego czegoś. Poza tym kto będzie odpowiadał jak kiedyś taki wielki różaniec od wiatru spadnie komuś na głowę?

sg
2018-11-30 22:19:00

Szczyt kiczu, tak szpecić tak ładny budynek...

Obiektywna
2018-11-30 22:13:00

Różaniec wkomponował się w estetykę budynku, nocą wygląda naprawdę bardzo dobrze. Gratuluję proboszczowi i parafianom pomysłu. Konserwator powinien się zająć reklamowym melanżem w centrum miasta ;)

Do Art
2018-11-30 20:47:00

To jest elewacja budynku a nie różaniec i nie powinien tam wisieć bez zezwolenia konserwatora zabytków. Co by to było jakby na elewacji zamiast różańca powiesić świecącego MIKOŁAJA

Art
2018-11-30 19:20:00

Niech zostawią ten różaniec w spokoju. Wisi tam gdzie jego miejsce i niech tak zostanie.

Danny
2018-11-30 19:16:00

Samo-wola budowlana prawo obejmuje wszystkich jednakowo.Powinnien zapłacić karę ze swojej kieszeni tylko jak to sprawdzić hmmm

sdf
2018-11-30 19:02:00

I dobrze, już kilka razy słyszałem śmiechy z tego różańca od osób, które dodatkowo myślały, że to już w Radomiu, więc tym bardziej z tego żartowały. Tak w ogóle to jak można zaczynać zbiórkę na coś bez uprzedniego zapytania konserwatora zabytków?

Radomianin
2018-11-30 17:51:00

Jest dobrze i tak jak powinno być, tylko szatan się wścieka, niech ksiądz się nie ugina, a poza tym jest ładnie.

 1 2 >