Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Radni PiS wycięli z budżetu 40 mln zł. ''Z terrorystami się nie negocjuje'' [WIDEO]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-11-27 16:00:00, aktualizacja: 2018-11-27 19:51:00

Na 3. nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu radni nie zgodzili się na emisję obligacji o wartości 39,5 mln zł. Przyjęto natomiast projekt uchwały ws. dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2018 rok, z wnioskami złożonymi przez Dariusza Wójcika (PiS). - Z terrorystami się nie negocjuje - powiedziała przewodnicząca Koalicji Obywatelskiej, Marta Michalska-Wilk. Zdaniem prezydenta Witkowskiego, zagrożone są pensje dla miejskich pracowników, już od stycznia 2019 roku.

Na sesję przyszło kilkudziesięciu dyrektorów oraz kierowników jednostek i placówek podległych prezydentowi

16:00 Porządek dzisiejszych obrad:
1. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2018 rok.
2. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2018 - 2040.
3. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych Gminy Miasta Radomia.

16:02 Na sesji pojawiło się dużo gości. Są to m.in. pracownicy miejskich spółek czy nauczyciele radomskich szkół.

16:07 Przewodnicząca Bogusz otworzyła 3. nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej.

16:08 Radni PiS chcą poznać stan miejskich finansów. We wtorek nadzwyczajna sesja

16:11 Prezydent Witkowski prezentuje stan miejskich finansów oraz dziękuję za przybycie na sesję dyrektorów spółek.

16:13 Prezentowane są slajdy, które nam nie zostały dostarczone. Mamy też ograniczoną widoczność:

16:20 Przypomnijmy najważniejszy punkt dzisiejszych obrad: miasto miałoby wyemitować obligacje na kwotę ponad 39,5 miliona złotych. - To pieniądze potrzebne na sfinansowanie deficytu, który Rada Miejska właśnie w takiej wysokości zaplanowała w uchwale budżetowej przyjętej 30 stycznia tego roku - powiedział prezydent Witkowski.

16:25 - Na koniec roku, przewidywane środki do dyspozycji, nie w formie zapisu, tylko w formie żywego pieniądza, to ponad 109 mln zł. Ciągle jednak brakuje tych ponad 39,5 mln zł, które są potrzebne do sfinansowania przedsięwzięć, które podejmowaliśmy i które Rada Miejska przyjęła w styczniu tego roku. Ta kwota ciągle się nie zmienia, ciągle wynosi tyle samo, nie mamy tu nic do ukrycia, taki jest budżet i na to poprzednia Rada się zgodziła - usłyszeliśmy od prezydenta.

16:27 Oglądaj sesję na żywo:

16:29 Prezydent Witkowski wymienił kilka argumentów, dlaczego miasto chce wypuścić obligacje, a nie np. wziąć kredyt. - Wysoka elastyczność obligacji, oprocentowanie niższe niż w przypadku kredytów komercyjnych czy brak konieczności zabezpieczeń - to główne z nich.

16:40 Radosław Witkowski: Czym może skutkować nieprzyjęcie tej uchwały? W kasie miasta zabraknie 39,5 mln zł, do których Państwo mnie zobowiązaliście do realizacji zadań. To wynik sztywnych zapisów uchwały budżetowej. To Rada zdecydowała o tym deficycie (...). Jeśli chodzi o pensję, to w tym miesiącu zrealizowaliśmy wypłaty i myślę, że damy radę i w grudniu z tym też nie będzie problemu. Taką czujemy konieczność, nie możemy zostawić Państwa z tym problemem. Natomiast, co się stanie, jeśli uchwała nie zostanie przegłosowana? Nie zapłacimy ZUS-u w grudniu, tak samo faktur na dostawę usług i towarów oraz nie rozliczmy jednej z faktur na budowę trasy N-S, co będzie skutkowało nierozliczeniem subwencji z budżetu państwa. Ponadto, w styczniu będą już problemy z wypłaceniem pensji pracownikom miejskich spółek, nauczycielom, ale też nie zapłacimy za komunikację i np. za wywóz odpadów, gdyż nasza kasa będzie pusta. Do tego, za niezapłacenie faktur będą odsetki i to duże. Kto weźmie za to polityczną odpowiedzialność?

16:41 Sesję można oglądać na żywo - tutaj. To jest kamerka udostępniona przez miasto...

16:44 Skarbnik miasta mówi o projekcie uchwały ws. dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2018 rok. Więcej o tej uchwale - tutaj.

16:55 Czas na wypowiedzi radnych.

17:01 Dariusz Wójcik: Wynagrodzenia w sferze budżetowej nie są zagrożone, i bardzo dobrze. Wiedzieliśmy o tym dobrze. Pracownicy byli wprowadzeni w błąd. Po co to było? Zostaliście zaproszeni przez prezydenta, szkoda tylko, że prezydent nie poinformował o tym przewodniczącej, by zapewnić wygodne miejsca. Podczas kampanii, wszystko było dobrze. Po wyborach, budzimy się rano i nagle zaczynają się problemy, gdzie podziały się pieniądze? Nie dostaliśmy na to pytanie odpowiedzi. Kto poniesie za to odpowiedzialność? Pan, panie prezydencie, to Pan zarządza miastem. Niech Pan się nie boi Grzegorza Schetyny. Kto jest dla Pana ważniejszy, miasto czy pan Schetyna? Niech Pan się nie boi koalicji. Jak bez niej, chce Pan zarządzać miastem?

17:07 Magdalena Lasota: Ten projekt uchwały, powinien zostać przyjęty przez poprzednią Radę Miejską. Radni PiS: komu zabrać, komu mamy nie dać? Co się stanie, jeśli MZDiK nie przekaże kwoty do MPK. Czy staną autobusy, czy kierowcy nie dostaną pensji? Pytań jest wiele. Jeśli uchwała nie zostanie przyjęta, wielkie kłopoty będą miały jednostki budżetowe. I dopiero wtedy radni PiS, będziecie musieli się tłumaczyć.

17:11 Kazimierz Woźniak: Nie wszystkie koszty da się przewidzieć. To normalna praktyka. Projekt budżetu zakłada wiele niewiadomych. Ostatnie miesiące roku i pojawiające się wówczas projekty uchwał, to normalna wręcz praktyka, która nie powinna budzić wątpliwości i powinniśmy ją przyjąć. Przecież takie projekty uchwały zawsze były i nigdy nie budziły wątpliwości, to czemu teraz budzą. O co chodzi? O stołki w kolegium prezydenckim? Panie Wójcik, czemu Pan mówi, że odpowiedzialność za miasto ponosi tylko prezydent? A Rada? My też ponosimy odpowiedzialność za miasto...

17:17 Łukasz Podlewski: Pan prezydent powiedział, że potrzebne do końca roku jest 145 mln zł, co składa się na ta kwotę? Jak wygląda na dziś plan wydatków inwestycyjnych na 2019 rok?

17:18 Marcin Majewski: Slajdy były ładne, ale mam pytanie, bo takiej informacji nie było: jaki jest stan zadłużenia miasta i wszystkich spółek podległych?

17:22 Wiesław Wędzonka: Proszę, aby pani przewodnicząca pilnowała, aby radni mówili o punkcie 1 projektu uchwały, a nie punkcie 3. Proszę też pana skarbnika o doprecyzowanie swojej wypowiedzi, gdyż nie usłyszałem kilku konkretnych rzeczy, dlaczego nie doszacowano kilku kwot i skąd te pieniądze się wezmą, znów z budżetu miasta czy będą to fundusze zewnętrzne?

17:24 Marcin Kaca: Panie prezydencie, wystarczyło, aby Pan wyłączył z tego projektu uchwały te kontrowersyjne zapisy i przyjęlibyśmy uchwałę dot. potrzebnych przesunięć budżetowych. Mówi Pan o inwestycjach zrealizowanych, za które teraz trzeba zapłacić. A co zostało chociażby zrobione ws. budowy parkingu na Borkach?

17:26 Dariusz Wójcik:

 

17:29 Radny Fiszer zadał kilka pytań dot. zmian w uchwale budżetowej na ten rok. Poprosił też o odpowiedź na pytanie, z czego wynika przeszacowanie kwot dot. MZDiK.

17:33 Marta Michalska-Wilk: To nie jest Sejm i tu nie jest Wiejska. To jest samorząd, w którym jeśli chodzi o sprawy najważniejsze dla naszego miasta, nie ma miejsca na politykę. Dariusz Wójcik mówił, że wypłaty nie są zagrożone, a z informacji prezydenta Witkowskiego jasno wybrzmiało, że zrobią wszystko, aby te wypłaty nie były zagrożone do końca roku, ale jeśli chodzi o miesiąc styczeń, nikt takich zapewnień dać nie może. Jest to uchwała porządkująca, która nie powinna budzić wątpliwości...

17:34 Katarzyna Kalinowska:

 

17:37 Na mównicy radna Kalinowska. Jej wypowiedź powyżej.

17:41 Karol Gutkowicz: Projekt uchwały ws. budżetu ze stycznia tego roku, mówił, że deficyt zostanie pokryty z kredytu, a nie obligacjami. Zapis był zupełnie inny. Czy to więc nie jest tak panie prezydencie, że tego kredytu nie chcę panu nikt udzielić, w związku ze stanem finansów miasta?

17:46 Na mównicy skarbnik miasta, Sławomir Szlachetka. Usłyszeliśmy m.in, że wypuszczenie emisji obligacji miasta, zajmie od 2 do 3 tygodni. W sprawie zadłużenia miasta: - Gdybyśmy nie wyemitowali obligacji, wynosiłoby 490, a po emisji - 530 mln zł - powiedział.

17:50 Na pytania ws. inwestycji odpowiada wiceprezydent Konrad Frysztak.

17:55 Tym razem ponownie prezydent Witkowski.

17:59 Radosław Witkowski: Obligacje to najlepsze rozwiązanie. Jestem przeciwko temu, abyśmy na skutek nieodpowiedzialnych decyzji, ponosili dodatkowe koszty, jak np. odsetki. Dziś nie koncentrujemy się na tym co będzie, tylko zamknijmy godnie rok 2018.

18:00 Duże brawa na sali.

18:01 Na wniosek klubu radnych PiS, 15 minut przerwy.

18:07 Marta Michalska-Wilk:

 

18:12 Wiceprezydent Konrad Frysztak:

 

18:17 Kazimierz Woźniak:

 

18:24 Sesja została wznowiona.

18:27 Przewodniczący Wójcik złożył dwa wnioski: o wykreślenie punktu dot. zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego, w rachunku bieżącym na pokrycie przejściowego deficytu budżetowego o wysokości 50 mln zł oraz o wykreślenie emisji obligacji komunalnych do wysokości 75 mln 853 tysięcy złotych.

18:27 Przewodnicząca Michalska-Wilk poprosiła o opinię pani mecenas. - W mojej opinii, projekt powinien zostać doprezycowany.

18:28 - Chcemy umożliwić prezydentowi realizację uchwały, ale bez tych dwóch punktów, z którymi się nie zgadzamy - wyjaśnił Dariusz Wójcik.

18:33 Radosław Witkowski: Musimy mieć świadomość konsekwencji takich decyzji. Proponuję więcej spokoju i rozsądku. Możemy rozmawiać nt. każdego zapisu, natomiast apeluję, nie podejmujmy żadnych decyzji pochopnie, bądźmy konsekwentni, co do tej uchwały budżetowej, którą przyjęliśmy w styczniu tego roku.

18:33 Na wniosek klubu radnych PiS, 30 minut przerwy...

19:01 Obrady zostały wznowione.

19:02 Dariusz Wójcik przedstawia, co zostaje z uchwały wykreślone. Pisaliśmy o tym wyżej.

19:05 Trzeci raz odczytywany jest ten sam wniosek.

19:08 Konrad Frysztak: Oba wnioski zawierają błędy.

19:09 Pierwszy wniosek został przyjęty.

19:10 Marta Michalska-Wilk: Pozbyliśmy się z dochodów kwoty blisko 40 mln zł i nie wskazaliśmy, skąd te pieniądze weźmiemy, więc po prostu ich zabraknie.

19:11 Konrad Frysztak: W tej chwili budżet się nie bilansuje. Taka uchwała nie może zostać zrealizowana, zawiera błędy.

19:12 Drugi wniosek również został przyjęty.

19:13 Cała uchwała, oczywiście z wnioskami, została przegłosowana.

19:15 I kolejna przerwa...

19:30 Obrady zostały wznowione.

19:32 Czas na rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2018 - 2040.

19:33 Radosław Witkowski prosi o opinię prawną, czy można przegłosować taki WPF, jeśli były zmiany w uchwale budżetowej.

19:34 Takie same pytania mają radni Koalicji Obywatelskiej.

19:35 Słyszymy głosy, że teraz kolejne punkty obrad, są po prostu bez sensu, bo już nic nie wnoszą...

19:36 - Z terrorystami się nie negocjuje - podsumowała swoją wypowiedź Marta Michalska-Wilk. Ogromne brawa w sali USC.

19:38 Ten projekt uchwały został przez radnych odrzucony.

19:41 Dariusz Wójcik: Byliśmy nazywani podpalaczami, a teraz mówi się o nas terroryści. Wszystko to prowadzi do wyborów za 10 miesięcy. Niech mieszkańcy zakończą ten spór. Jeśli myślicie, że nas zastraszycie, to się mylicie.

19:43 - Wystąpiliście przeciwko mieszkańcom Radomia, nie przeciwko mnie czy panu Witkowskiemu. Zrobiliście to na złość. Nie wykazaliście odrobinę dobrej woli - odpowiedziała Marta Michalska-Wilk.

19:46 Dariusz Wójcik: Po to proponujemy współpracę, aby zajrzeć do dokumentów, aby mieć wgląd. Niczemu dobremu nie wróży to, co obecnie robicie.

19:47 "Walka" trwa dalej...

19:50 Radosław Witkowski: Brak tych pieniędzy w kasie miasta, naprawdę doprowadzi do kryzysu, jeśli chodzi o wypłaty w styczniu. Jeśli Pana intencją, Panie Wójcik, jest to, że chce Pan objąć fotel wiceprezydenta, żeby zajrzeć w jakieś dokumenty, to ja Pana zapraszam już jutro, jakie dokumenty chce Pan obejrzeć?

19:51 Projekt uchwały ws. emisji obligacji został przez radnych odrzucony.

19:51 Koniec sesji. Dziękujemy za uwagę.

autor: dm

Wasze komentarze (130)

Cykcyk
2018-12-02 21:57:00

Jeśli rządzenie Radomiem przekracza możliwości ekipy Platformersów to niech się poddadzą. Nie głosowałem na Witkowskiego i płakać po nim nie będę. Jeśli większość w radzie ma PiS to logicznym wydaje się w DEMOKRACJI aby się porozumieć. Ekipa obecnego prezia zdaje się posiadać zdolność koalicyjną równą ZERO... Nie uchwalony budżet - dymisja prezydenta i nowe wybory - ot co,,,

kama
2018-11-29 21:21:00

Zamiast wydawać może zacząć oszczędzać? Ilu działaczy pracuje w spółkach miasta czy urzędzie? A radni też mogą dać przykład i choć trochę obciąć diety. Niech prezydent wskaże też jak ogranicza deficyt bo kiedyś trzeba spłacić zobowiązania.

Michał
2018-11-29 18:39:00

Cały czas narzekacie na PiS'owskich radnych, cały czas ich krytykujecie. A kto ich Qrwa wybrał??? Ja???? Wyście ich wybrali, więc teraz plujcie sobie w gęby.

bolek
2018-11-29 12:55:00

losem radpecu najbardziej zainteresowana jest pani Wilk , czy bedzie tam pracowac , przyszła tam razem z obecnym zarządem, który ma sam pwarzne problemy

op
2018-11-29 12:07:00

super michalska-wilk tylko tak jak ty umiesz sie dogadac

ruski
2018-11-29 11:16:00

Dla mnie to wygląda jak tak że tu najbardziej chodzi o RADPEC, żeby go przejąć i sprzedać Enei

LOLEK_2018
2018-11-29 09:55:00

Naczelna zadymiara z PO Michalska-Wilk w RADPEC SA widnieje jako kierowniczka Działu Gospodarczo-Socjalnego. Popiera ją Krzycho Ferensztajn z PSL który też ma super stołek bo rządzi dwoma kierownikami, mimo że Ferensztajn nie ma praktyki w ciepłownictwie

Gienek z Nasz Dom chce być prezesem RADPEC SA
2018-11-29 09:51:00

Gienek prezes Nasz Dom chce być prezesem RADPEC SA bo ma ciągle mało mało i ciągle mało

trol
2018-11-29 08:54:00

rozumiem ze PIS wyciągnie teraz kasę z budżetu centralnego skoro inne pomysły im nie w smak...

Mac
2018-11-28 17:36:00

Żadnych ustępstw dla oszusta i żadnej koalicji. Wygrał niech rządzi, ale nie na kredyt.

Mafia to Genek
2018-11-28 16:48:00

Mafia to Genek w SM Nasz Dom

KACA
2018-11-28 15:15:00

PIS TO MAFIA CZYLI ZORGANIZOAWANA GRUPA KTÓRA DOJI POLSKĘ

0
2018-11-28 15:04:00

Obligacje można też wykupić. Kto mógłby je wykupić, a później ew. sprzedać? Na pewno nie Rada Miejska. UCHWAŁA NR 604/2018 RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU z dnia 30 stycznia 2018 r. ...Upoważnia się Prezydenta Miasta Radomia do: ....Wykonanie Uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Radomia.

mnn
2018-11-28 14:43:00

zero kasy dla warcholow z PO do Mopsu nieroby z urzedu macie Witusia

Reasumojąc .
2018-11-28 12:16:00

Te 3 najnowsze posty i tak nie dotrą zaślepieńców prawdy i polityki uzdrawiania finansów miasta przez PIS.Tylko tej kasy już brakuje przez księżycową ekonomię staro- nowej rządzącej w mieście ekipy.Zaciskanie pasa przez tą wybraną kastę ma ich nie dotyczyć i basta.Reszta spolegliwych niech siedzi cicho i zrzuca się na te braki np . obligacjami ich wspomoże.

Re: 10 :49 2018-11-28 11:02:00
2018-11-28 11:53:00

Otóż to. Możliwość wydłużenia, w stosunku do kredytu okresu spłaty zobowiązań, gdyż planując emisję obligacji emitent może zaproponować nawet dziesięcioletni okres ich zapadalności czyli spłaty, na co w wielu przypadkach nie zgodziłby się bank udzielający kredytu. Co więcej, w obecnych czasach banki z większą ostrożnością udzielają kredytów, szczególnie na bardziej ryzykowne inwestycje w niektórych branżach. Dopowiedzcie sobie dalej sami.

Re: 10 :49
2018-11-28 11:02:00

Myślę , że diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach , które on swojemu elektoratami wraz radnymi nie wyjaśniają.Może kredyt byłby celowym na podane zadania i nie da się go rozdrobnić , tak jak było to dotychczas ?Na dodatek został by przyznany na lat 5 więc to oni musieliby go spłacać ,wiedząc , że jest katastrofalna sytuacja finansów.Legła by też w gruzach budowa europejskiego miasta , bo plany inwestycyjne na przyszłość są potężne.Potem to zostanie po nas spalona ziemia ......itd.

Re:Halina
2018-11-28 10:51:00

Ilu tak naprawdę dziennikarzy, z grup radomskich mediów jest bezpośrednio lub pośrednio opłacanych , czy też zależnych od ekipy Witkowskiego ?Nie chce mnie się wierzyć w to ,że nikt , bo dzięki tej zmasowanej sile antypisu i PR-owych przekłamań dla elektoratu , doszedł on do władzy .PIS się czegoś nauczył i wyciągnął na przyszłość wnioski , że był za mało słyszalny , teraz już wzmacnia swój przekaz do wyborców.

0 2018-11-28 10:49:00
2018-11-28 10:51:00

Cały czas o to chodzi, że NIKT nie chce dać tego kredytu. A jeżeli banki nie chcą dać kredytu to, co to znaczy? Odpowiedzcie sobie na tym forum.

0
2018-11-28 10:49:00

Dlaczego to raptem Witkowski już nie chce kredytu tylko obligacji? Czyżby nie było chętnego na udzielenie kredytu bankrutowi?

 1 2 3 >  ostatnia

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej