Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Radosław Witkowski zapowiada, kiedy zrealizuje swoje obietnice wyborcze

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-11-18 19:59:00, aktualizacja: 2018-11-19 07:40:00

Po przedstawieniu budżetu Radomia na 2019 rok, rozmawiamy z prezydentem Radomia, Radosławem Witkowskim, o inwestycjach niedokończonych, rozpoczętych i tych obiecanych w kampanii wyborczej.

Radosław Witkowski

Marek Wiatrak: Przedstawił Pan w ubiegłym tygodniu budżet Radomia na 2019 rok, ale zacznijmy od inwestycji, która miała się zakończyć w tym roku - budowa Radomskiego Centrum Sportu. Kiedy oddana do użytku zostanie hala przy ul Struga? Teraz, po wyborach, możemy już szczerzej porozmawiać na ten temat.

Radosław Witkowski: Szczerze, to my zawsze mogliśmy powiedzieć, że hala powinna być oddana do użytku 12 listopada. Jednak już wiadomo, że 12 listopada nie zapisze się w historii Radomskiego Centrum Sportu. Wprost odpowiada za to główny wykonawca. Mam nadzieję, że firma ROSA jak najszybciej odda tę halę, bo Radom potrzebuje tego obiektu. Będę wymagał od rady nadzorczej MOSiR-u i prezesa Grzegorza Janduły, aby skutecznie i skrupulatnie egzekwował wszystkie zapisy umowy, na bazie której ROSA buduje i tyle.

A nie obawia się Pan, że naliczanie niemałych kar czy odsetek, może spowodować taką sytuację, w której ROSA nie będzie w stanie dokończyć budowy hali, a to oznacza, że także stadionu. To może opóźnić inwestycje, nie o miesiące, ale o lata.

Liczę na to, że tak się nie stanie. Będę wymagał ostrej reakcji prezesa MOSiR-u, ale też dialogu z wykonawcą, bo teraz nie chciałbym, żeby proces budowania hali został zastąpiony przez proces wymiany dokumentów pomiędzy kancelariami prawnymi. 

Czyli, niech inwestycja biegnie, a my ustalajmy zasady rozliczeń. Tak?

Tak, bo jeśli kancelarie prawne wezmą się za ten proces, to wiadomo, że ta hala jeszcze nie powstanie długo. Tego sobie nie życzymy, bo mam już na biurku listę różnych firm, które chcą organizować wielkie wydarzenia w Radomiu, w nowej hali.

A propos - czy potrzebne było zapowiadanie gali boksu i mistrzostw siatkarskich, kiedy gołym okiem było widać, że ta hala nie będzie gotowa na czas?

Gołym okiem nie było widać. Natomiast podejmując tę decyzję, w pierwszej kolejności weryfikowałem termin u wykonawcy. To wykonawca do końca zapewniał, że ten termin jest realny. To wykonawca zapewniał, że skieruje na plac budowy kolejne ekipy, które halę na 12 listopada zrealizują. 

Co do planowania imprez, to nie można było zrobić inaczej. Takie imprezy kontraktuje się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. To nie jest tak, że czekamy do ostatniej chwili i od razu mamy wielkie imprezy. Poza tym myślę, że to był czytelny sygnał dla wykonawcy, że bardzo nam zależy na zakończeniu budowy w terminie - dodatkowa motywacja dla niego. 

Wykonawca musi wziąć teraz odpowiedzialność, że te imprezy się nie odbędą w Radomiu. Ja wziąłem odpowiedzialność polityczną, natomiast oczekuje również tego, że wykonawca przeprosi wszystkich kibiców, czego do tej pory nie zrobił.

A co ze stadionem, bo póki co leży odłogiem?

Leży i mamy tego świadomość, ale w tej chwili wykonawca jest maksymalne zaangażowanie w budowę hali widowiskowo-sportowej. Niech ona powstanie, odbierzmy ją jak najszybciej. Wtedy zaczniemy wymagać budowy stadionu, bo dziś już widać, że wykonawca nie jest w stanie zrealizować tych dwóch inwestycji równolegle.

Czyli najpierw hala i zabieramy się za stadion, lecz jest jedno „ale”. Jeśli Radomiak awansuje do I ligi, a nie będzie stadionu przy ul. Struga, to grozi nam to, że będzie grał mecze poza Radomiem. Albo trzeba będzie jeszcze zainwestować duże pieniądze - mówi się o co najmniej milionie złotych -  na poprawki na stadionie przy Narutowicza.

Myślę, że jak najszybciej odbierzemy halę. Termin odebrania stadionu, przed ewentualnym awansem Radomiaka do I ligi, jest więc jak najbardziej możliwy.

Czyli nie widzi Pan zagrożeń?

Nie widzę, bo stadion to prostsza konstrukcja niż hala widowiskowo-sportowa.

Tym bardziej, że część wspólna hali i stadionu będzie już wykonana. Tak? 

Tak jest.

Oddamy pieniądze przeznaczone na aleję Wojska Polskiego w tym roku?

Podejmiemy wszelkie działania, żeby nie stracić nawet grosza z tej subwencji. Będę rozmawiał na najwyższym szczeblu politycznym z ludźmi, którzy o tym decydują. Nie tylko my jesteśmy w Polsce dziś w takiej sytuacji, tak wygląda obecnie rynek budowlany. Uważam, że wykorzystaliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby maksymalnie przyśpieszyć tę budowę.

Czy trzeba było czekać na Air Show, żeby rozpocząć tę inwestycję? Czy nie można było ruszyć wcześniej, bo faktycznie aleja Wojska Polskiego i tak była zamknięta w czasie pokazów lotniczych.

Ale decydowały o tym również względy bezpieczeństwa. Proszę pamiętać, że na Air Show lotnisko musiało być dostępne ze wszystkich stron.

Pytania o przyszłe inwestycje, obiecane w kampanii wyborczej: Radomskie Centrum Kultury?

Lada dzień ogłosimy konkurs architektoniczny na budowę. Najlepsza lokalizacja na to centrum, to działka przy Starym Ogrodzie.

Dzielnica Przemysłowa?

Przyszły rok, to budowa układu drogowego i uzbrojenie terenu. Mam nadzieję na dobrą współpracę chociażby z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, żeby uporządkować również układ tych sieci. Myślę, że dzielnica przemysłowa zacznie się wypełniać firmami najwcześniej za 2,5 roku. Chociaż my już podejmujemy działania, żeby ją zapełniać.

Nowy żłobek?

Powstanie na Borkach dla południowej części miasta. Będzie miał 150 miejsc. Budowę zaczniemy w przyszłym roku. Chcę wypełnić swoją deklarację, że podwoimy ilość miejsc w żłobkach publicznych w Radomiu, mamy 160, chcę mieć 300.

Poradnia geriatryczna?

Też przyszły rok. Tak jak mówiłem na debacie, jesteśmy przygotowani lokalowo, bo ta poradnia może się znajdować w stacji pogotowia ratunkowego. Potrzebna jest niewielka modernizacja, bo są tam pomieszczenia, które do godz. 16 stoją puste. To szybka inwestycja. Mamy chętnych lekarzy, kwestia zebrania tych chętnych i rejestracji poradni.

Centrum Sportu Młodzieżowego?

Ja sobie wyobrażam, że po uruchomieniu Radomskiego Centrum Sportu na Struga, przy ul. Narutowicza zwolnią się obiekty. Tam trzeba będzie przeprowadzić liczne inwestycje, wielomilionowe. Docelowo widzę tam nowoczesne obiekty, których po prostu radomskiej młodzieży brakuje. Centrum Sportu Młodzieżowego to nie będzie jeden obiekt. Chcemy wykorzystać też nieruchomość przy 11 listopada, tzw. dolne boiska Radomiaka. Można je pięknie zagospodarować. Wiadomo, najpierw musimy zakończyć budowę RCS, a potem weźmiemy się za te boiska, by służyły młodzieży.

Oddziały kliniczne szpitala przy ul. Tochtermana? Czas, w którym rocznik studentów medycyny, który musi wejść na praktyki do szpitali, zbliża się...

Jesteśmy otwarci na współpracę z Uniwersytetem Techonologiczno-Humanistycznym, żeby inwestować w nasz radomski szpital. Jednak w tym procesie piłka jest po stronie rektora i UTH. Na jednym ze spotkań rady społecznej szpitala, pan rektor nie za bardzo był w stanie sprecyzować swoje potrzeby względem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Podkreślam jednak jeszcze raz, jesteśmy otwarci na to, żeby wspólnie rozwijać kierunek lekarski w Radomiu.

autor: Marek Wiatrak

Wasze komentarze (34)

wyborca
2018-12-02 17:36:00

A 8000 miejsc pracy? Pan prezydent uznał, że obietnice z zeszłej kadencji już się przedawniły?

do @Ona
2018-11-21 13:24:00

dziewczyno, wyluzuj. Będzie gorzej, coraz gorzej i już tylko gorzej! Niemoty we władzach miejskich i struzik marszałkiem mazowsza!!! Wielikoj Bog, pamiłuj! Bo jeżeli nie to znikąd nadziei

Ona
2018-11-21 09:59:00

ZAKORKOWANY RADOM. To co dzieje się obecnie w Radomiu wymaga natychmiastowej interwencji! Może jednak wprowadzić na ten czas remontów darmowe przejazdy autobusami aby ludzie przesiedli się z aut?? Litości!

axa
2018-11-20 12:58:00

pan prezydent pewnie będzie realizował obietnice w takiej kolejności, że najpierw weżmie się za te niezrealizowane z poprzedniej kampanii wyborczej (8.000 miejsc pracy) a potem już na spokojnie przystąpi do tych z tej kampanii. No więc czekamy z niepokojem ale pełni wiary, bo z takim poparciem w totalnej opozycji (kopacz ewa) jak i lokalnym zapleczem (pan KońRad) na pewno wszystko się uda!

0
2018-11-19 16:08:00

Facebook :ROSA Grupa Firm Budowlanych. Tam wyrok Sądu.

0
2018-11-19 13:46:00

Saczywko wygrał proces z GW dlaczego o tym nie piszecie?

hehehe
2018-11-19 13:28:00

Weźcie tego śmiesznego człowieczka ze zdjęcia

0
2018-11-19 12:41:00

JakWitkowski obiecuje, że zrealizuje obietnice, to obiecuje.

News dnia
2018-11-19 11:35:00

Soczywko wygrał proces z poczytną w Radomiu od niedawna G.W., a tu cisza w radomskich mediach. Nie długo ruszy proces Kosztowniaka.

Paweł
2018-11-19 11:02:00

Kłamstwa,kłamstwa,kłamstwa z ust Witkowskiego. Jak poseł ziemi radomskiej mówił i zapewniał że kolej z Radomia do Warszawy jest sprawą kluczową. Do 2013 roku napewno problem zniknie. 2018 a jesteśmy w czarnej d...

F
2018-11-19 10:44:00

Podobno ROSA złożyła wniosek o upadłość.

karty rozdane
2018-11-19 10:18:00

Spokojnie dzis pierwsza sesja kadencji 2018-2023. Szybkie wybory przewodniczącej rady Kingi Bogusz- czyli wszyscy 28 radni ZA wyborem pani przewodniczącej mimo, że głosowanie ma być tajne. Potem wybór zastępców Pani przewodniczącej i wybór szefów komisji w radzie miejskiej. Spokojna merytoryczna sesja nam się szykuje. Czekamy na wzorcową współprace między szefami klubów PO i PiS w radomskiej radzie miejskiej.

op
2018-11-19 09:05:00

ja go pamietam jak z ruszczykiem w 2012 roku obiecywali ze linia kolejowa rado m warszawa bedzie gotowa w 2015 roku, ju zmamy pierwsze efekty trzeb a bedzie kasa oddac, ale mieszkancy a wlasciwie urzednicy go wybrali akz ebeda budowac 5 lat a oni maja spokoj(urzednicy)

0
2018-11-19 08:37:00

Jaki los spotka składane w poprzednie kadencji wnioski inwestycyjne przez radnych różnych opcji politycznych w tym z po np przez radnego Łuczyckiego odnośnie dwóch odcinków ul Wyścigowej ?Czy był to projekty tylko składane na potrzebę chwili ?

0
2018-11-19 08:13:00

Jak Witkowski widzi współpracę w nowej kadencji z Sejmikiem Mazowsza i na co liczy , jakie ma założenia , projekty ?

Negocjacje Witkowski-Skurkiewicz.
2018-11-19 08:04:00

Zabrakło mi w tym wywiadzie pytania : jakie elementy z kampanii wyborczej będzie realizowała obecna ekipa zarządzająca w mieście np . przejętych od konkurenta SKURKIEWICZA , czy innych.Jeśli żadnego , to znaczy dobitnie ,że postulaty skierowane do drugiej połowy wyborców nie są ważne , niepotrzebne.Witkowski zapowiadał , że będzie po wyborach rozmawiał z każdym , więc proszę pokazać efekty tych rozmów.Czy był jakiś sens wyjazdu do Skurkiewicza i czy nastąpił przełom w rozmowach ?

Wyburzą ten budynek?
2018-11-19 07:46:00

Co z zapowiadanym wcześniej i przeznaczonym do wyburzenia przez ekipę Witkowskiego budynkiem po Sądzie Rejonowym?Stoi pusty , generuje koszty itd.Dziwnie dziennikarz Wiatrak omija skrzętnie ten i inne tematy , jak choćby co z zagospodarowaniem terenu wokół hali , co z parkingami , drogami ewakuacyjnymi , wszelkimi odbiorami , na czyje konto wpłyną ewentualnie naliczone wykonawcy kary itd.

hohoho
2018-11-19 07:34:00

Komentarz zablokowany.

0 2018-11-19 00:18:00
2018-11-19 07:30:00

Obniżka wody to będzie jak Witkowski odda kasę, którą wziął dla piłkarzyków (prezydent-sportowiec)

Paweł 2018-11-18 20:19:00
2018-11-19 07:26:00

Raczej się nie doczekasz

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej