Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej, budowa Centrum Rehabilitacji, przebudowa drogi krajowej nr 9 i 12... Jest projekt budżetu Radomia na 2019 rok [LISTA INWESTYCJI]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-11-16 11:25:00, aktualizacja: 2018-11-16 14:01:00

Gotowy jest już projekt przyszłorocznego budżetu Radomia. Na inwestycje zostanie przeznaczonych prawie 244 milionów złotych. Dokument trafił już do Biura Rady Miejskiej.

Projekt zakłada dochody w wysokości 1 mld 254 mln zł i wydatki na poziomie 1 mld 342 mln zł, przy czym dochody bieżące będą wyższe od wydatków bieżących o prawie 66 mln zł. Prawie 90 milionów złotych to tzw. dochody majątkowe, w tym dotacje z budżetu państwa czy funduszy unijnych.

Inwestycje pochłoną w przyszłym roku prawie 244 mln złotych, co stanowi 18,17% wszystkich wydatków. To kwota o 94 mln złotych większa, niż zaplanowana na ten rok. – To budżet rozwoju i konsekwentnej kontynuacji zmian zapoczątkowanych w poprzedniej kadencji. Pod względem poziomu inwestycji nadchodzący rok będzie najlepszy w okresie ostatnich kilkunastu lat. Filozofia tworzenia budżetu pozostaje niezmienna. Chcę realizować takie przedsięwzięcia, które sprawiają, że Radom jest miastem przyjaznym dla każdego, miastem, w którym wygodnie się żyje – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Dwie największe inwestycje zaplanowane na przyszły rok to kontynuacja przebudowy alei Wojska Polskiego (54 mln zł) oraz realizacja tzw. projektu multimodalnego (41,6 mln zł), który zakłada m.in. zakup elektrycznych autobusów, nowych wiat przystankowych, przebudowę parkingu przy ulicy Kelles-Krauza, budowę ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. W planach jest też kontynuacja budowy trasy N-S (17,8 mln zł), budowa Centrum Rehabilitacji (17,8 mln zł), a także rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego (22,6 mln zł). W projekcie budżetu miasta nie brakuje też inwestycji w infrastrukturę drogową. Jest m.in. przebudowa ulicy Kierzkowskiej (5 mln zł), ulicy Małęczyńskiej (1 mln zł) oraz ulicy Bernardyńskiej (800 tys. zł), a także dokończenie budowy ulicy Małcużyńskiego. W planie inwestycyjnym miasta zostały również zarezerwowane pieniądze na kontynuację Radomskiego Programu Drogowego (2 mln zł) oraz Radomskiego Programu Chodnikowego (1 mln zł).

– Na utwardzanie dróg gruntowych na razie wpisaliśmy kwotę 2 milionów złotych, ale mamy świadomość, że samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z programu rządowego. Zarezerwowaliśmy pieniądze na wkład własny i będziemy zabiegać o każdą złotówkę, jaka będzie do zdobycia – tłumaczy prezydent.

Inne inwestycje planowane na przyszły rok to modernizacja i budowa ulic w ramach tzw. czynów społecznych, rewitalizacja parku na Obozisku, kontynuacja budowy hali sportowej przy PSP nr 15, budowa układu drogowego wokół Radomskiego Centrum Sportu, opracowanie dokumentacji projektowej Radomskiego Centrum Kultury, oświetlenie ulic miasta i przebudowa infrastruktury technicznej dla terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej. W projekcie budżetu są też zarezerwowane pieniądze na inwestycje w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Ponadto kwota 4,8 mln zł zostanie przeznaczona na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego. Są to m.in. nowa sala dla Hubala, remont pomników „Mogiła zbiorowa” i „Mogiła indywidualna”, budowa boiska na Godowie, budowa parkingu nad zalewem na Borkach, budowa ścieżki rowerowej na Glinicach czy placu zabaw i siłowni pod chmurką na osiedlu XV-lecia.

- Teraz projekt budżetu jest własnością radnych Rady Miejskiej i wszystkich zapraszam do współpracy. Radni mogą decydować o wszelkich zmianach. W moim przekonaniu jest to bardzo dobry budżet, ale oczywiście jestem otwarty i z uwagą będę się wsłuchiwał we wszelkie propozycje – zapowiada prezydent Radosław Witkowski.

autor: dm

Wasze komentarze (23)

Kolanek
2018-11-21 05:04:00

A może jakiś parking dla autobusów przy kaplicy na ul. Podwalnej?

dzialkowiec !!!!!!!!!darek i Love you!!!!darek jak ty to zrobiłeś???
2018-11-17 21:31:00

Tylko Dariusz dzialkowiec coś potrafi

APEL DO MEDIÓW!!!!
2018-11-17 14:59:00

APEL o zmianę lokalizacji Radomskiego Centrum Kultury planowaną na narożu Mireckiego/Okulickiego!!!! Zostawcie Stary Ogród w spokoju, nie okrawajcie go tam nie miejsce na taką inwestycję. Z bardzo wielu powodów.

UWAGA!
2018-11-16 20:07:00

Projekt budżetu zakłada wzrost dochodów gminy o 117 mln zł. 34% ma iść na oświatę , 19 % na komunikację .Radomianie pilnujcie teraz portfeli ,bo wpływy do kasy miasta mają być większe.

tomek
2018-11-16 19:05:00

plus drogi: Obwodnica Południowa, Młodzianowska, Mariacka, 1905 Roku, Mieszka I, Warszawska, Maratońska, Słowackiego, Kozienicka, Żółkiewskiego, Stańczyka, Malczewskiego, Reja, Wałowa, Wapienna, Główna, Radomskiego, Kilkadziesiąt ulic w ramach czynów społecznych oraz prawie sto w ramach utwardzenia.

tomek
2018-11-16 19:04:00

Za Kosztowniaka wybudowano: Szkoła Muzyczna, Szkoła Plastyczna, Szkoła Podstawowa przy ul Energetyków, Oddział Ginekologi w szpitalu miejskim, sala operacyjna, termomodernizacja większości budynków publicznych w mieście, kilka sal gimnastycznych w tym hala sportowa przy budowlance, ponad 30 boisk, Aqua Park przy ul. Wyścigowej, Stadion przy Narutowicza, Rewitalizacja Parków Miejskich, Rewitalizacja 7 kamienic na mieście Kazimierzowskim. kilkadziesiąt placów zabaw,

Oleander
2018-11-16 18:49:00

@do Oleander: otóż to. Ani wskazana lokalizacja, ani sposób w jaki się to tego zabrano nie wróżą dobrze przyszłości tego projektu. Już nie mówiąc o tym, że sama idea obiektu wielofunkcyjnego jest niezwykle trudna do realizacji (chyba, że powstanie fuszerka nie służąca tak naprawdę nikomu).

PYTANKO o USTRONIE
2018-11-16 17:33:00

Co będzie realizowane znaczącego na największym osiedlu mieszkaniowym miasta USTRONIU , oprócz małego odcinka dróżki rowerowej wzdłuż ul .Św .Brata Alberta ?

op
2018-11-16 16:47:00

tylko niech frysztak tego nie nadzoruje bo bedzie tragicznie,

Struzik nadal marszałkiem na Mazowszu...
2018-11-16 15:44:00

W poniedziałek podobno koalicja peo , psl . sld. .nowoczesna na Mazowszu ma ogłosić oficjalnie , że marszałkiem na kolejną kadencję wybrali Struzika .Podobno dogadali się , więc deszcz pieniędzy od kolegi prezydenta Radomia Rajkowskiego będzie padał i padał , będzie tu wspaniale żyło się.Struzik , jako zawodowy lekarz doskonale wie, jaką postawić diagnozę , aby pacjent przeżył.....czyli RADOM i okolice.

Stach Balach
2018-11-16 15:39:00

Ten wieki już osiągnął sukces! Zakorkował miasto!!!!!!!!!!!!!!

123
2018-11-16 14:09:00

Do ks Zbigniew. Za język nienawiści i agresję na fb i forach odpowiada prezydent i jego zaplecze. Wystarczy obiektywnie zobaczyć jak zajadke są atakowali Ci co mają inne zdanie niż obecna władza. Proponuję pisać apel do nich

ks. Zbigniew
2018-11-16 13:55:00

Apeluję do zwolenników PiSu o więcej pokory oraz wiary we wspólne dobro a przede wszystkim o mniej jadu i złośliowego bełkotu w komentarzach. Bóg Wam zapłać

janek kierownik
2018-11-16 13:34:00

Panie prezydencie czy zarezerwowal pan pieniadze na remont chodnika na ulicy Batorego i Żeromskiego (od lubelskiej do 25czerwca) przeciez to jest wstyd zeby w ścisłym centrum miasta byly takie chodniki.obiecal pan nowoczesne miasto.prosze dotrzymać słowa.

obiektywny
2018-11-16 13:30:00

Warszawa do 2021 roku wyda 1,5mld zł na rewitalizacje Pragi Północ a prezydent Radomia nakazuje nam cieszyć się z jednej kamienicy.to pokazuje jak marnym miastem jesteśmy. Radomianie lubią swoją miernosc bo na dodatek wybrali prezydenta bez poparcia rządu.

do Oleander
2018-11-16 13:27:00

Może to i kiełbasa wyborcza, ale jednak w projekcie budżetu pieniądze na projekt są: 1 mln zł. A jeśli chodzi o profesjonalizm podejścia do tego tematu, to już sama lokalizacja mówi wszystko: w czyjej chorej wyobraźni mógł powstać pomysł zbudowania czegoś takiego w Starym Ogrodzie? To może w ramach rekompensaty za zabudowę parku wyburzmy np. klasztor Bernardynów i zróbmy tam większy skwerek. To też zabytek wpisany do rejestru, więc pewnie nic nie warty. Czy oni tam w tym urzędzie na głowy poupadali?! Gdzie głos środowisk związanych z urbanistyka i architekturą?! Może przynajmniej radni nowej kadencji zrobią co do nich należy.

dfdf
2018-11-16 13:15:00

Ścieszki sreszki, elektryczne autobusy a chodniki w centrum od 50 lat bez zmian

Oleander
2018-11-16 12:57:00

@321 Obawiam się, że to była kiełbasa wyborcza. To po pierwsze. Po drugie budowy czegoś takiego nie zaczyna się od konkursu, tylko od opracowania wymagań. W tym zatrudnienia odpowiednich ekspertów. Na świecie są tylko dwie takie firmy. Obydwie były odpowiedzialne za projekt i wybudowanie najlepszych polskich sal: NFM i NOSPR. Ale nie spodziewałbym się w Radomiu, szczególnie przy osobie tak doświadczonego specjalisty od inwestycji, jaką jest pan Frysztak, by działano rozsądnie.

do 321
2018-11-16 12:42:00

Miejmy nadzieję, że nie tylko pieniędzy na zabudowanie Starego Ogrodu nigdy nie będzie, ale także zgody konserwatora zabytków. Wydawanie teraz pieniędzy na projektowanie RCK to byłoby kompletne marnotrawstwo. Najpierw trzeba mieć na to działkę, a nie niszczyć jeden z najważniejszych terenów zielonych w mieście, do tego zabytkowy.

Piniędzy w budżecie nie ma i nie będzie.
2018-11-16 12:20:00

Jak mawiał klasyk i guru finansów wywodzący się z peło rozwoju RADOMIA nie będzie .88.2 mln wstępnie zaplanowanego kredytu na deficyt , pomnożonego przez lat 5 , plus odsetki od kredytu i co rok powiększanie tej kwoty , to otrzymamy dodatkowe zadłużenie miasta na jakieś pół miliarda zł. na koniec kadencji.Miasta europejskiego z tego nie będzie niestety , co było do przewidzenia.

 1 2 >