Wtorek 19 marca
Józefa, Bogdana, Laili
RADOM aktualna pogoda

Debata Polskiego Radia. Lotnisko w Radomiu dzieli kandydatów na prezydenta miasta

dm, polskieradio24.pl 2018-09-19 11:33:00

Radom to kolejne miasto, w którym odbyła się "Debata samorządowa" Polskiego Radia 24. Gośćmi Adriana Klarenbacha byli kandydaci na prezydenta miasta. Dyskusję zdominowała kwestia przyszłości radomskiego lotniska.

Plik audio, odsłuchaj debatę - TUTAJ (po lewej stronie).

Wojciech Skurkiewicz, kandydat Zjednoczonej Prawicy uważa, że lotnisko w Radomiu przyniesie wymierne korzyści. - Lotnisko w Radomiu to szansa na rozwój miasta. Lotnisko to również szanse na rozwój regionu, bazy hotelowej, infrastruktury, centrów konferencyjnych i dodatkowych miejsc pracy oraz możliwości zarobkowania mieszkańców Radomia i okolicznych gmin. Radom o wiele więcej zyska, jeżeli będzie mieć lotnisko.

Robert Mordak, kandydat Kukiz’15 stwierdził, że kwestią do rozwiązania jest komunikacja Radomia z innymi miastami w kraju. - Problem lotniska w Radomiu wynika z nieudolnej władzy PO-PiS na szczeblu centralnym i lokalnym. Przy każdych wyborach obiecują szybką kolej z Radomia do Warszawy, dobre połączenie z Łodzią i budowę drogi S12 oraz budowę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To żadna szybka kolej, gdy pociąg przemierza trasę 100 kilometrów w godzinę. Z tych obietnic nic nie będzie. Obecny prezydent wsiadał do pociągu Radom - Warszawa i obiecywał, że u schyłku swojej kadencji radomianie będą mknąć superszybką koleją i to się nie udało. Przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w Radomiu są traktowani jak ubodzy krewni.

Obecny prezydent Radomia, Radosław Witkowski, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Radosława Witkowskiego odniósł się w debacie do zarzutu wysokich cen za korzystanie z miejskich wodociągów. - Największym kapitałem naszego miasta są radomianie. Radom musi być miastem, które daje szansę swoim mieszkańcom na lepszą pracę, ale też na godne i przede wszystkim komfortowe życie. Radom takim miastem się staje. Za czasów mojego poprzednika cena wody wzrosła o 102 procent, a za mojej około 20 procent. Cena wody w Radomiu nie jest najwyższa w Polsce. Chcemy mieć najzdrowszą wodę w kraju. Od 2007 roku inwestujmy w remont sieci wodno-kanalizacyjnej. Tendencja cen wody jest spadkowa. Jesteśmy w końcowej fazie inwestycji i dlatego woda będzie najlepsza, najzdrowsza i relatywnie tańsza.

Dominik Hebda, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców "Bezpartyjni samorządowcy” uważał, że radomskie lotnisko to szansa na rozwój miasta. - Każde miasto, które ma swoje lotnisko jest rozpoznawalne w kraju. To szansa dla Radomia. Uważam, że lotnisko lokalne nie funkcjonowało poprawnie, ma duże problemy finansowe i zostało postawione w stan upadłości. Natomiast lotnisko centralne wspierane przez Warszawę to szansa na skrócenie podróży z Warszawy do Radomia. Ja również odczuwam czas dojazdu do stolicy. Lotnisko być może było za mało promowane. Leciałem z Radomia do Pragi i uważam, że to lotnisko nie odstawało od innych.

Miłosz Anduła, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Radomska Prawica wyraził opinię, że w kwestii lotniska potrzeba jest większa przejrzystość co do ponoszonych kosztów jego funkcjonowania. - Mieszkańcom nawet nie przedstawiono biznesplanu tego lotniska. Liczą się koszty, potencjał i wykorzystanie. Problemem jest to, że szasta się groszem publicznym. Jaki jest sens burzenia i budowy nowego lotniska. Zastanówmy się jeszcze raz nad jego sensownością. Jeśli radomska prawica wprowadzi swoich radnych do rady miejskiej wesprzemy projekt na takim etapie jakim one obecnie jest. Warto jednak pytać o przejrzystość. Nie wszyscy wiedzą na jakich warunkach port lotniczy został przekazy PPL i jakie są tego koszty oraz przewidywania. Obecnie istnieje około 10 lotnisk regionalnych i tylko największe przynoszą zyski.

Ryszard Fałek, kandydat Komitetu Wyborczego "Bezpartyjni radomianie” był przeciwny finansowaniu lotniska z budżetu miasta. - Radomskie lotnisko to porażka. Zostało wybudowane z budżetu miasta. Jest to jedyne lotnisko w Polsce i być może na świecie finansowane przez biedną gminę. Jest to wielkie nieporozumienie i ktoś powinien za to odpowiadać. Nowy inwestor będzie budował za nasze pieniądze. Wydamy na to przez 20 lat 350 mln , a dopiero później nastąpi rozliczenie. Mieszkańcy dopłacają do jednego biletu około 4400-6500 złotych. Niech nawet jeden samolot wystartuje rocznie z tego lotniska, ale niech to finansuje ktoś inny, a nie gmina Radom.

Rafał Czajkowski, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Czajkowskiego uznał, że brakowało odpowiednich inwestycji w lotnisko, a ceny wody są zadziwiająco wysokie w porównaniu do stawek obowiązujących w innych miastach Polski. - Trzeba mieć świadomość, że koszty utrzymania i wynagrodzenie osób zatrudnionych przy obsłudze lotniska rosły systematycznie, ale nie szły za tym nakłady inwestycyjne. Może to jest przyczyną porażki. Nie znamy zobowiązań pomiędzy gminą, a Polskimi Portami Lotniczymi. Jeśli chodzi o ceny wody to w Częstochowie stawka jest o połowę niższa. Coś zatem jest nie tak z cenami wody w Radomiu. Ponadto mamy 40 hektarów nieuzbrojonych terenów, gdzie powinno się przyciągnąć inwestorów.

Adam Duszyk, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego nie widział przyszłości w funkcjonowaniu lotniska w Radomiu. - Nie spodziewałem się, że nie zostaną przeprowadzone dokładne ekspertyzy na temat tego, jak to lotnisko będzie funkcjonować. Radomianie z tego lotniska nie latali i nie sądzę, że będą to robić z nowego portu lotniczego. Nie wiem też, kto zmusi mieszkańców Warszawy, żeby jechali 100 kilometrów do Radomia i stąd wykonywali swoje loty. Uważam, że takie inwestycje powinny być poprzedzone referendum. Władza nie powinna autorytatywnie decydować o tak kosztownych inwestycjach.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych