Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Opaska dla seniora poprawi bezpieczeństwo osób starszych

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-09-12 15:15:00

Radomscy seniorzy będą wyposażani w specjalne opaski, dzięki którym w nagłych sytuacjach będą mogli uzyskać niezbędną pomoc medyczną. Władze Radomia przygotowują pilotażowy program "Opaska dla seniora". Pieniądze na zakup stu pierwszych opasek zostaną zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta.

- Opaska sygnalizująca zagrożenie to kolejna, po czujnikach czadu, propozycja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa osób starszych. Zdajemy sobie sprawę, że jest grupa seniorów wymagająca szczególnej opieki i tu z pomocą przychodzą nowe technologie, z których chcemy korzystać - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Opaska jest prosta w obsłudze, dostosowana do potrzeb i zdolności osób starszych. Dzięki niej senior będzie miał możliwość szybkiego wezwania pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. - Wciśnięcie przycisku SOS spowoduje, że natychmiast zostanie wysłana wiadomość, że dana osoba potrzebuje pomocy. Można też nawiązać połączenie głosowe. Opaska jest również wyposażona w funkcję pozwalającą na lokalizację osoby. Urządzenie przypomni o konieczności zażycia leków, zmierzy temperaturę i tętno. Posiada też funkcję detektora upadku. W takim przypadku automatycznie wysyłana jest informacja do opiekuna wraz ze wskazaniem lokalizacji takiej osoby - tłumaczy Marzena Buczyńska, dyrektor ds. rozwoju firmy Sidly.

W przyszłorocznym budżecie miasta na zakup pierwszych opasek ma zostać zapisana kwota około 120 tysięcy złotych. - Na początek, w ramach pilotażu chcemy w nie wyposażyć sto osób. Musimy też stworzyć centrum powiadamiania. Bierzemy pod uwagę m.in. takie rozwiązanie, że zgłoszenia będą trafiały do dyspozytora pogotowia ratunkowego, ale opaski mają też możliwość zaprogramowania numeru telefonu bliskiej osoby. To bardzo ciekawe rozwiązanie i mamy nadzieję, że uda nam się dodatkowo pozyskać na ten cel pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego - zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

autor: dm, UM Radom

Wasze komentarze (26)

Boro
2018-09-14 05:40:00

Radom jest piękny ale zawdzięcza tą piękność tylko jednej osobie! Brawo ???? ???? ???? Panie Prezydencie!

N1
2018-09-14 05:39:00

Jedyny uczciwy Prezydent jakiego Radom miało niepamiętnych czasów!

Alex
2018-09-14 05:37:00

Super sprawa Panie Prezydencie Radom jest dumy że ma Pana

tytus
2018-09-13 20:51:00

spoko pogotowie ogarnie wszystko - ratownicy to maszyny nie ludzie teraz jest problem a co bedzie potem?

Luki potok
2018-09-13 17:38:00

Polityka senioralna w najczystszej postaci.

Pjoter
2018-09-13 12:21:00

Najważniejsze to mieć pomysły, Prezydentowi Radomia ich nie brakuje rewelacja

Krzyś
2018-09-13 12:20:00

Moja babcia jest bardzo zadowolona z tego pomysłu gdy jej powiedziałem co więcej powiedziała że takiego Prezydenta jeszcze nie było w Radomiu

Naszrad
2018-09-13 12:19:00

Tak jest super inicjatywa Panie prezydencie !

Fiszka87
2018-09-13 08:08:00

To jest PiS oni urodzili się na klamstwie

Gryzon85
2018-09-13 08:05:00

Teraz widać kogo reakcja popiera

Do Radom
2018-09-12 22:31:00

Nie nakręcaj się. Witkowski od 4 lat działa z seniorami. Z którymi seniorami? Z PO i SLD? Działa a oni przyklaskują na podwyżki wody. "Radom" lecz się klakierze PO. Za to ci płacą.

Jerzyk
2018-09-12 22:16:00

Tak trzeba działać. Na wszystkich płaszczyznach i zadbać o każdego mieszkańca młodego czy seniora. Opaski dla seniorów, rowery dla wszystkich, imprezy sportowe dla młodych.

Ewcia
2018-09-12 21:07:00

Mój dziadek powiedział że wasze PeOwskie opaski ma w d.. Opaską nie zapłaci powyżki wody.

Cesio
2018-09-12 21:05:00

Na takich rzeczach wychodzi wrednota PO. Jutro dowiemy się że PO wybuduje metrow Radomiu.

www
2018-09-12 20:07:00

Panie Witkowski brak panu programu i honoru. O opaskach dla seniorów mówił Skurkiewicz już dwa miesiące temu. Fajnie ze UM realizuje pomysły ministra Skurkiewicza!

Rozsądna
2018-09-12 17:50:00

czemu redakcja kasuje komentarze nie przychlne Skurkiewiczowi

Radom
2018-09-12 17:49:00

Witkowski od 4 lat działa wspólnie z seniorami. Więc Skurkiewicz niech sobie nie przypisuje zasług.

Tomek
2018-09-12 17:43:00