Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Bądź legalnie! Rusza abolicja dla cudzoziemców

ts, Ivetta Biały 2011-12-29 18:48:00

Od 1 stycznia do 2 lipca 2012 r. cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogą wystąpić z wnioskiem do właściwego wojewody o legalizację swojego pobytu w trybie abolicji. Będzie ona udzielana na 2 lata.

Wielu z nas zna przypadki nawet całych rodzin przebywających w naszym kraju nielegalnie, na przykład z powodu błędu formalnego przy próbie uregulowania swojego statusu prawnego, czy wypadków losowych. Chcemy takim ludziom pomóc - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Na podstawie statystyk z poprzednich abolicji szacuje się, że na Mazowszu z nowych przepisów skorzysta najwięcej cudzoziemców w kraju.

Ustawa abolicyjna obejmie osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 roku. Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy. Przepisy abolicyjne dają również unikalną możliwość uregulowania statusu prawnego cudzoziemcom, którzy występowali pod innymi danymi osobowymi. Wystarczy, że we wniosku wskażą swoje poprzednie personalia i przedstawią jakikolwiek dokument je potwierdzający. 

Po złożeniu kompletnego wniosku cudzoziemiec otrzyma w paszporcie stempel, który będzie potwierdzeniem jego legalnego pobytu do czasu wydania ostatecznej decyzji. Legalizacja pobytu w trybie abolicji spowoduje wygaszenie wszystkich dotychczasowych decyzji o wydaleniu oraz zobowiązujących do opuszczenia Polski. Usunięte zostaną również dane cudzoziemca znajdujące się w rejestrze osób niepożądanych na terytorium RP - zapewnia Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W czasie obowiązywania abolicji cudzoziemcy będą mogli podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia, które będzie wymagane tylko w przypadku umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło). Po upływie ważności decyzji abolicyjnej, w celu przedłużenia legalnego pobytu, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu jego legalizacji.

Od cudzoziemców powyżej 14 roku życia funkcjonariusze Straży Granicznej będą pobierać odciski linii papilarnych - w dniu złożenia wniosku lub w toku postępowania. W przypadku cudzoziemców, którzy z przyczyn od nich niezależnych, np. z powodu pobytu w szpitalu, nie mogą stawić się osobiście, możliwe jest pobranie odcisków linii papilarnych w miejscu ich pobytu - wyjaśnia ppłk Mariusz Piętka, komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (NwOSG). Odciski będą pobierane w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w godzinach pracy urzędu. W przypadku dużej liczby zainteresowanych, dodatkowe stanowisko zostanie uruchomione w siedzibie NwOSG przy ul. Taborowej 33.

Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa mazowieckiego zainteresowani zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce w trybie abolicji, mogą między 1 stycznia a 2 lipca 2012 r. wystąpić z wnioskiem do wojewody mazowieckiego. Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl  pod banerem "Abolicja dla cudzoziemców".  Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił specjalny portal internetowy www.abolicja.gov.pl  oraz telefon informacyjny: 22 601 75 25. W Radomiu miejscem składaniw wniosków jest Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy  ul. Żeromskiego 53, II piętro, pokój 261, w następujących dniach i godzinach:
Poniedziałek: 8:00 - 17:30
Wtorek – Czwartek: 8:00 - 15:30
Piątek: 8:00 - 14:00
 

To już trzecia ustawa abolicyjna dająca możliwość nielegalnie przebywającym w Polsce imigrantom uzyskania zezwolenia na pobyt na czas określony. Poprzednie abolicje przeprowadzono w latach 2003 i 2007. Z tej ostatniej na Mazowszu skorzystało 1463 cudzoziemców - najwięcej w całym kraju. Większość (969 osób) stanowili obywatele Wietnamu

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych