Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Symbole Radomia staną w śródmieściu

Radom on-line / 2018-08-04 08:49:00, aktualizacja: 2018-08-04 17:49:00

Jeszcze w tym roku na głównych ulicach miasta pojawi się czternaście przedmiotów-symboli, z których słynął lub nadal słynie Radom. Będą to m.in. stare rowery, maszyny do pisania i szycia, buty Sofix czy pudełko serka waniliowego Rolmlecz. "Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury" - to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

- Pomysł na pewno nietypowy, ale w odbiorze bardzo pozytywny. To właśnie takie małe projekty, zmieniające naszą wspólną przestrzeń publiczną, tworzą tożsamość miasta. Cieszę się, że do zbierania eksponatów niezbędnych do wykonania małych form rzeźbiarskich włączyło się wiele środowisk. Część przedmiotów pozyskaliśmy od lokalnych rekonstruktorów, część udostępniły nam osoby prywatne, nawet z odległych zakątków kraju. W tym momencie mamy już wszystkie, czternaście przedmiotów, które będą zdobiły śródmieście. Teraz trafią one w ręce rzeźbiarza, który wykona odlewy - mówi Konrad Frysztak, z-ca prezydenta Radomia.

Tymi pracami zajmie się rzeźbiarz z Kielc, Sławomir Micek, ten sam, który był autorem stoliczka Gombrowicza ustawionego na Placu Konstytucji 3 Maja. - Zgodnie z podpisaną umową w ciągu czterech miesięcy ma wykonać czternaście form rzeźbiarskich, które zostaną ustawione w śródmieściu. Wśród tych przedmiotów będą między innymi stare telefony i rowery, buty Sofix, maszyny do szycia czy do pisania. Będą to elementy, które są mocno związane z historią Radomia oraz takie, które były i nadal są produkowane w Radomiu. Odlewy będą wykonane w skali jeden do jednego - podkreśla Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor Wydziału Inwestycji UM w Radomiu.

Koszt wykonania wszystkich prac to niespełna 130 tysięcy złotych.

autor: dm, UM Radom

Wasze komentarze (13)

@@@
2018-08-09 07:24:00

pomnik serka waniliowego i zaśmierdziałych SOFIX-ów ! Już widzę te setki memów w internecie. Kolejne beka z Radomia. U jednego z naszych włodarzy nastąpił chyba brak koincydencji pomiędzy rozwojem fizycznym i intelektualnym.

0
2018-08-08 14:21:00

Ale to był przecież projekt z budżetu obywatelskiego, ktoś to zgłosił i ktoś zagłosował, pewnie tacy sami intelektualiści, jak ci co zagłosowali na pis

łucznik
2018-08-08 12:39:00

Tworzy się idiotyczne pseudopomniczki twarożków podczas gdy od lat istniejący "prawdziwy pomnik świadek historii radomskiego przemysłu" czyli statua łucznika vis a vis d.zakładu ŁUCZNIK stoi całkowicie zapomniany i powoli ulega rozpadowi .Chore miasto !!

@xyz
2018-08-07 12:30:00

o tobie też nietrudno zgadnąć skąd i kim jesteś. A co uważasz w sprawie serka waniliowego ?

xyz
2018-08-07 09:32:00

Co za dramatyczne komentarze. Wiadomo skąd pisane i przez kogo. Jak tak chcecie wygrać to wam coś powiem - przegracie, ale to akurat wszystkim na rekę.

smok
2018-08-06 12:17:00

ja proponuję aby pan Końrad -po słusznie przegranych wyborach- zamiast odprawy dostał odlew serka waniliowego. Postawi go sobie w przydomowym ogródku i będzie wspominał chwile kiedy to swój geniusz poświęcał dla naszego miasta ! Mieszkańcy Radomia pewnie by tego nie docenili a pan Końrad będzie miał szansę do końca życia obcować ze sztuką przez duże S.

wert
2018-08-06 11:10:00

ci durnie naprawdę jakby robili na złość temu miastu. Co pomysł to głupszy ! A pisuary i sedesy z CERRAD-u ? Będą bardzo przydatne na Żeromce

Rafcio
2018-08-06 09:35:00

Pominięto w tym spiżowym gronie zapiekankę z Moniuszki - koniecznie z ketchupem i posypaną papryką

nn
2018-08-05 15:07:00

nie tunel tylko fabryka kdarcia pierza z kurczaka Krzyzanowski na Energetykow sila w precyzji

Rollo
2018-08-05 13:05:00

Najnowszy symbol Radomia to świetlny tunel. Powinien stać cały rok

olo
2018-08-04 16:42:00

co za kretyński pomysł. Odlew serka waniliowego !!! No naprawdę trzeba być geniuszem na miarę Końrada. Dobrze, że w naszym mieście nigdy nie produkowano sedesów i pisuarów tak jak w Kole.

nn
2018-08-04 14:12:00

To był serek wanilinowy a nie waniliowy...

Haha
2018-08-04 10:00:00

Pudełko serka Rolmlecz też będzie w skali 1:1?????