Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Posłanka PO i przedstawiciel ''Solidarności'' UTH: minister Gowin chce zdegradować naszą uczelnię

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-05-14 14:12:00, aktualizacja: 2018-05-14 19:21:00

Posłanka Anna Białkowska i prof. Tadeusza Szumiata, przedstawiciel uczelnianej komisji NSZZ "Solidarność", podczas wspólnego briefingu prasowego mocno skrytykowali zapisy ustawy 2.0, autorstwa Jarosława Gowina, ministra nauki.

Obydwoje zwrócili uwagę, że po zmianach UTH i innych uczelni regionalnych nie będzie stać na prowadzenie badań naukowych, ale nie tylko. - Jarosław Gowin chce swoja ustawa sprowadzić nas do epoki Wyższej Szkoły Inżynierskiej, czyli pozbawić UTH prawa habilitowania, a w rezultacie także doktoryzowania. Procedury ewaluacyjne w nowej ustawie powodują, że te prawa będą nam odbierane. Wymaga się wysokich kategorii A+,A, B+ na co naszej uczelni nie stać - powiedziała Anna Białkowska.

- Nie jesteśmy przeciwnikami pana ministra, ale niestety ta ustawa była tworzona z premedytacją tak, żeby sprowadzić ośrodki regionalne do uczelni dydaktycznych. W wyniku tej ustawy UTH przestanie być uczelnią akademicką. Będzie tylko uczelnią świadczącą usługi dydaktyczne, jeżeli w ogóle utrzyma się na powierzchni. Dlaczego? Bo wraz ze wzrostem wymogów dotyczących habilitowania i doktoryzowanie nie idą żadne środki finansowe - stwierdził prof. Szumiata.

Naukowiec zwrócił też uwagę, że na apel w sprawie zmian w projekcie ustawy, spośród wszystkich parlamentarzystów radomskich odpowiedziała tylko Anna Białkowska. - Przypomnijmy, że przewodniczącym Rady Patronackiej UTH jest pan minister Marek Suski. Panie ministrze, czy to nie będzie dla pana wstyd jeśli nasza uczelnia zostanie zdegradowana? - pytała posłanka.

Prof. Szumiata ocenił, że w świetle zapisów ustawy większych problemów mogą się spodziewać wydziały wymagające dużych funduszy na badania, czyli techniczne. - Wydziały o profilu humanistycznym też mają problemy, ponieważ, w nowych algorytmach - już funkcjonujących - bardzo liczy się współpraca z przemysłem, a tym się nie mogą wykazać - powiedział profesor.

Zapis całej konferencji na wideo powyżej.

autor: mawi

Wasze komentarze (29)

Paweł
2018-05-15 19:45:00

Dobry patronat carycy. Ogarnij się. Ty ledwo po 12 latach podstawówkę.

Mieszkam w Radomiu
2018-05-15 15:48:00

Mieszkam w Radomiu.Ta uczelnia zdegradowała się sama swoim miernym poziomem. Czyja to wina? Polityków? Ustroju? Nie! Kadry i studentów.

dr
2018-05-15 09:06:00

Jeżeli tzw. pracownik naukowy od czasu obronienia doktoratu nie napisał nawet jednego artykułu, to nie można go nazywać pracownikiem naukowym, bo on takiej pracy nie prowadzi. Niestety w bardzo licznych przypadkach praca takich pracowników na UTH sprowadza się do łapania doraźnych zajęć po róznych "szkółkach wyższych" w piątki i świątki w celu robienia kasy. Nie sprzyja to jednak ani rozwojowi naukowemu ich samych ani uczelni macieżystej, dlatego powinno się to zmienić natychmiast.

madzad
2018-05-15 08:38:00

czytam te komentarze i oczom nie wierzę. Dobrem wspólnym radomian jest przyzwoita uczelnia regionalna. I nie jest ważne jaka opcja u steru. A ci, którzy zazdroszczą pensji pracownikom naukowym mogli się uczyć i wejść do ich grona. Ciekawe czy wtedy podtrzymali by swą dzisiejszą opinię.

gość
2018-05-15 08:10:00

Widocznie UTH spełnia standardy WSI, to chyba dobrze, bo z WSI wychodzili lepsi inżynierowie niż teraz....

Szablon
2018-05-15 08:08:00

PO przez 8 lat nie pomogła Politechnice w niczym. Dopiero kiedy PiS doszedł do władzy politycy tej partii doprowadzili do powstania Uniwersytetu. I teraz cjcieliby to sami zniszczyć? Pani Białkowska takie brednie to może pani opowiadać Szumiacie, piewcy Witkowskiego do którego nie trafią żadne argumenty innych.

Jadzia
2018-05-15 08:02:00

O! Pani poseł przemówiła.

c
2018-05-15 07:42:00

"Jarosław Gowin chce swoja ustawa sprowadzić nas do epoki Wyższej Szkoły Inżynierskiej" i prawidłowo. Bo wtedy ta uczelnia jeszcze kształciła, a dziś tylko produkuje bezrobotnych

dobry patronat carycy
2018-05-15 07:29:00

prof Siuśki ledwo co korespondencyjnie maturę zaliczył teraz doradza . K wa co to jest za władza

Centrum
2018-05-15 06:52:00

Obrażać jest łatwo, kryjąc się za kilkoma literami. Oponentom chciałbym przypomnieć, że UTH pod różnymi nazwami funkcjonuje od 1950 roku i sukcesywnie się rozwija. Wykształciła tysiące absolwentów w tym wielu wybitnych, którzy rozwijali i rozwijają radomski przemysł i kulturę. Dzięki nim może komentujący, ich dziadkowie i rodzice mieli gdzie pracować. A najmniejsza w tym zasługa obecnej partii rządzącej bo jej w tej bogatej historii uczelni nie było. Paradoksem dla mnie jest, że Przewodniczącym Rady Patronackiej UTH, może się pochwalić jedynie mierną maturą. Natomiast profesor Szumiata publikuje wyniki swoich badań w liczących się na świecie czasopismach naukowych. Pragnę dodać, że nie jestem pracownikiem tej uczelni.

Q
2018-05-15 06:32:00

Panie Witkowski proszę sie rozliczyć z 70 MILIONÓW które wzioł Pan na lotnisko . Co sie z nim stało ? To publiczne pieniądze a nie prywatne . Gdzie sie podziało 70 MILIONÓW ?

USTRONIE
2018-05-14 23:23:00

To tu na UTH prowadzone są jakieś badania naukowe, bo ja myślałem, że tu tylko chodzi o zarabianie kasy przez kadrę. Swoją drogą, to czas postawić konkretne warunki i wymagania uczelniom a jak nie spełniają, to zamknąć te fabryki miernych magistrów.

USTRONIE
2018-05-14 23:22:00

Drodzy mieszkańcy naszego miasta, pięknego miasta. Macie to samo wrażenie co ja że przed wyborami co 4 lata to każdy z każdy nawe pies z kotem sie zejdzie aby tylko wygrać wybory, nawet gówno zjedzą aby tylko wybrać i kolejne 4 lata nic nie robić a ja pytam co Ci Państwo przez minione 4 lata zrobiliście, gdzie byliście, jak był podział pieniedzy dla Radomia, jakie pomysły zgłaszaliście aby Radom się rozwinął, Panie Szumiata NAJŁAWIEJ JEST WYJSC I KRYTYKLOWAC, CO PAN ZROBIŁ BY JAK BY PAN WYGRAŁ WYBORY, NIE TRZEBA BYC PROFESOREM ABY BYC KIMS, DO JAJ WODZA NACZELNEGO JAKIM BYŁ J. PILSUDSKI BRAKUJE CI NIE TYLKO WASÓW!!!!

:)
2018-05-14 23:21:00

Panie Profesorze z takim dnem...

879
2018-05-14 22:45:00

Jak widac z powyzszego materiału to pisiorom zależy, żeby podniesc niski poziom tej marnej uczelni. Za to platformiarzom zależy, żeby było tak jak jest. Najlepsza dla niektorych jest stagnacja i nic nie robienie.

hsgs
2018-05-14 22:14:00

Po co PISiorom wykształceni ludzie, ta sekta porywa motłoch, nieudaczników, ludzi którzy wszystko zawdzięczają polityce typu mierny ale wierny,.

ali
2018-05-14 22:03:00

Można powiedzieć , że ten występ z panem Szumiatą to strzał w kolano pani poseł. Samozaranie i zero sympatii.

od teraz
2018-05-14 21:49:00

Od teraz pani poseł straciła moje zaufanie. Głosowałem na nią , ale teraz już nie zagłosuję.

0
2018-05-14 21:47:00

Komentarz zablokowany.

Jarek
2018-05-14 20:46:00

Już niżej nie można,więc o co ten krzyk?

 1 2 >