Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Arup rekomenduje Radom na lotnisko uzupełniające Okęcia

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-04-04 14:40:00

Brytyjska firma doradcza Arup, po przedstawionej dziś analizie rozwoju portów lotniczych w Radomiu i Modlinie, wskazał PPL nasze miasto jako miejsce budowy lotniska zapasowego dla Portu Lotniczego Chopina w Warszawie. Informację przedstawiono w środę w Warszawie podczas konferencji na Lotnisku Chopina.

Od lewej: dyrektor Arup Polska Ireneusz Kołodziej, prezes PPL Mariusz Szpikowski

- Gdy pierwszy raz usłyszałem o Radomiu, nie byłem entuzjastą tego rozwiązania, ale liczby z analizy to zmieniły. Lotnisko w Radomiu możemy wybudować szybciej i taniej niż byłoby to w przypadku rozbudowy Modlina - powiedział dziś w Warszawie prezes PPL Mariusz Szpikowski.

Ireneusz Kołodziej z Arup przedstawił porównanie kosztów inwestycji w Radomiu i Modlinie, potrzebnych do przejęcia 3 mln pasażerów lotów czarterowych oraz niskokosztowych z Okęcia. W przypadku Radomia w pierwszym etapie byłoby to 425 mln zł, zaś w Modlinie - 1 mld 45 mln zł.

W Radomiu kwota inwestycji wystarczyć ma m.in. na przedłużenie pasa startowego, budowę dróg kołowania, rozbudowę terminala, powstanie instalacji paliwowej i nawigacyjnej. Pozwoli to na wykonywanie 12 operacji lotniczych na godzinę.

Czas realizacji to 20 miesięcy. - Jeśli wszystkie formalności udałoby się załatwić bez zwłoki, pierwsze operacje z lotniska w Radomiu mogłyby być wykonane w październiku 2019 r. - stwierdził prezes Szpikowski. W Modlinie inwestycja musiałaby się odbywać "pod ruchem" i trwałaby ponad dwa razy dłużej.

Drugi etap inwestycji w Radomiu ma kosztować 467 mln, a Modlina 202 mln zł. Przepustowość portów wzrosłaby do 8-10 mln pasażerów rocznie. W Radomiu liczba operacji wzrosłaby wtedy do 40 na godzinę.

Jak poinformował Mariusz Szpikowski, teraz analiza Arup z rekomendacją Radomia trafi do ministerstwa ds. transportu. Prezes PPL nie chciał zdradzić natomiast, na jakim etapie znajdują się negocjacje z władzami Radomia.

- Przebiegają dobrze. I to jest przykład na to, że nasze decyzje nie są polityczne, bo przecież władze Radomia są z PO. Mieliśmy dostęp do wszystkich danych i dokumentów w przeciwieństwie do Modlina, który uznał nas za konkurencję, a przecież to my chcemy oddać część swojego ruchu z Okęcia - mówi prezes Szpikowski, który jest też dyrektorem Lotniska Chopina.

- To dla Radomia bardzo dobra informacja.Rekomendowaną lokalizacją inwestycji dla PPL jest nasze miasto. To dla nas od dawna oczekiwana szansa rozwoju. Zrobimy wszystko, żeby ponad podziałami doprowadzić do uruchomienia na radomskim Sadkowie lotniska, które będzie dobrze służyło pasażerom naszej części kraju i które stanie się istotnym kołem napędowym gospodarki Radomia – powiedział prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

autor: r24

Wasze komentarze (22)

Q
2018-04-19 05:44:00

Panie Witkowski proszę sie rozliczyć z 70 MILIONÓW które wzioł Pan na lotnisko . Co sie z nim stało ? To publiczne pieniądze a nie prywatne . Gdzie sie podziało 70 MILIONÓW ?

wega
2018-04-05 10:41:00

co to jest firma ARUP jaki przetarg wygrała na doradztwo!! czy to może ta firma o wybitnych osiągnięciach m.in.wyróżnienie nr 6 (tj. 9 miejsce) w konkursie na port lotniczy Wrocław? Jakie wykształcenie ma i skąd czerpie wiedzę szef PPL-u? coś mi się wydaje że te kalkulacje są wyssane z palca!

Rks
2018-04-05 07:38:00

Musiałby być nowe lotnisko wybudowane być aby ktoś się tym zainteresował,pasy startowe wyglądają jak teren testowy dla rowerów,Aż podziwiam że tu odbywa się Air show.budowac w nowym stylu a nie remonty to nic nieda,jakie ma być lotnisko jeśli parkingi i chodniki są w przedwojennym stanie.

Q
2018-04-04 22:33:00

Komentarz zablokowany.

Q
2018-04-04 22:33:00

Witkowski gdzie sie podziało 70 MILIONÓW na lotnisko. Proszę sie z tego rozliczyć. To nie Pańskie prywatne pieniądze tylko publiczne. Gdzie jest 70 MILIONÓW gdzie sie podziały?

Koledzy
2018-04-04 21:05:00

Szybkiego powrotu do zdrowia oraz wyraźnych postępów w leczeniu, forumowiczowi "Q" życzą koledzy z Krychnowic.

szif
2018-04-04 20:58:00

powstał dokument w którym jest napisane że Port Lotniczy nie płaci gminie miasta radomia podatku od nieruchomości. Dlaczego się pytam? Witkowski co ty wyprawiasz? Nad niczym nie masz kontroli. Potrafisz tylko awanturować się.

observer
2018-04-04 20:29:00

To szansa na rozwój i skok miasta do innej ligi. Rozwój całej infrastruktury, miejsca pracy. Marne są te radomskie elity ale może niektórzy zrozumieją że lepiej dzielić tort niż biedę i widzieć granicę sporów. Ale warto poczekać na decyzje.

....
2018-04-04 19:29:00

Mieszkam na wyscigowej i mi nie będą przeszkadzać samoloty nad głową.

sdf
2018-04-04 18:19:00

@Q: Jeszcze ci się to nie znudziło?

Dyziek
2018-04-04 18:02:00

fc kto odpowiada za wczorajszy wyciek? Na 100 % że jakiś z V kolumny. Takie podobne będą się ukazywać by wprowadzić dezinformację. O tę cały czas chodzi PO. Szczuć,szczuć i judzić to w czym jest dobra lewica.

Konrad
2018-04-04 18:02:00

Radzio nieporadzio prośbą! Nic nie dotykaj bo zepsujesz

Q
2018-04-04 17:55:00

Witkowski gdzie sie podziało 70 MILIONÓW na lotnisko. Proszę sie z tego rozliczyć. To nie Pańskie prywatne pieniądze tylko publiczne. Gdzie jest 70 MILIONÓW gdzie sie podziały?

Q
2018-04-04 17:55:00

Witkowski gdzie sie podziało 70 MILIONÓW na lotnisko. Proszę sie z tego rozliczyć. To nie Pańskie prywatne pieniądze tylko publiczne. Gdzie jest 70 MILIONÓW gdzie sie podziały?

Po
2018-04-04 17:25:00

Piekło urządzicie w połowie miasta - Ustronie , Prędocinek , Glinice, Idalin do zaorania .Spanie ze stoperami i zasłonami dzwiękochłonnymi ! Brawo .W zamian przemysł parkingowy i busowy!

fsdg
2018-04-04 16:57:00

@jacek: Na onecie oczywiście cisza o dzisiejszej konferencji, a wczoraj tak szybciutko mieli gotowy tekst :D

yy
2018-04-04 16:10:00

Trzeba przyznac ze suski moze duzo w pisie.moze nawet wiecej niz kiedys kopacz w po. Teraz czas na siedzibe PGZ i SG

Obywatel miasta
2018-04-04 15:59:00

Czy to niezależne medium zamieszczając wczoraj tylko część audytu manipulowała świadomie?

brawo pis
2018-04-04 15:41:00

Brawo Andrzej Kosztowniak

jacek