Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

To nam przeszło koło nosa. Zobacz, na co poszło 2,7 mld euro w Polsce Wschodniej

cir, portalsamorzadowy.pl 2018-03-07 08:50:00

Tysiące nowych miejsc pracy, setki kilometrów dróg i obwodnic, mosty, szlaki rowerowe, fundusze na naukę, badania, turystykę i promocję - to wszystko zyskały w ostatnich latach z UE województwa ściany wschodniej, a nam przeszło koło nosa. Ziemia Radomska choć nie bogatsza, a często biedniejsza nie miała szansy na skorzystanie z takiej pomocy. Czy to się zmieni?

W ramach Programu Polska Wschodnia utworzono Wschodni Szlak Rowerowego Green Velo, liczący 2 tys. km. Foto: greenvelo.pl

Pierwsza perspektywa Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 została zamknięta i rozliczona. Przypomnijmy, że marszałek Mazowsza Adam Struzik proponuje, żeby do kolejnej (trzeciej) włączyć biedniejsze subregiony naszego województwa, w tym radomski. W tej sprawie musi zadecydować rząd.

Póki co trwa druga perspektywa programu na lata 2014-2020, w której też nie weźmiemy udziału. - Programy operacyjne rozliczane są w etapach. Do tej pory, w trakcie trwania Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej ponad 2 mld euro refundacji. Teraz wpłynie transza końcowa, 120 mln euro. Ta wypłata z Komisji Europejskiej oznacza także, że w pełni wykorzystaliśmy wszystkie środki dostępne w Programie - mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju. Dodaje: - To niewątpliwy sukces, szczególnie jeśli popatrzymy na program nie przez pryzmat kwot, a efektów inwestycji, które udało się w tym czasie zrealizować.

Trudno się z wiceministrem nie zgodzić. Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 stanowił dodatkowe wsparcie dla pięciu wschodnich województw kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Całkowity budżet programu wyniósł blisko 2,4 mld euro. Wsparcie skierowano na rozwój uczelni i działalność naukową, infrastrukturę drogową i informatyczną, rozwój turystyki i promocji.

Na projekty zrealizowane z PO RPW przeznaczono 2,7 mld euro ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz krajowych środków publicznych. Pozwoliło to na: stworzenie 2,4 tys. nowych miejsc pracy, pożyczki i poręczenia dla 2,9 tys. małych i średnich firm, unowocześnienie infrastruktury 21 szkół wyższych, przygotowanie 650 nowych i zmodernizowanych laboratoriów na uczelniach i w firmach oraz zakupienie 423 sztuk taboru dla komunikacji miejskiej w miastach wojewódzkich makroregionu. Wszystkie te inwestycje zbudowały solidne podstawy do dalszego rozwoju makroregionu i zwiększyły jego atrakcyjność inwestycyjną.

Za unijne pieniądze wybudowano i przebudowano łącznie 353 km dróg oraz 23 obwodnice. Zbudowano dwa mosty na Wiśle - w Kamieniu (łączy woj. lubelskie i mazowieckie), w Połańcu (woj. świętokrzyskie i podkarpackie) oraz na Wisłoku w Rzeszowie. W pięciu województwach zbudowano sieć szerokopasmową, co pozwoliło na zapewnienie dostępu do szybkiego Internetu mieszkańcom oraz działającym na terenie makroregionu przedsiębiorcom i instytucjom.

Następcą Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 jest Program Polska Wschodnia 2014-2020. Nie jest on jednak bezpośrednią kontynuacją PO RPW - w większym stopniu przewidziano w nim bezpośrednie wsparcie dla firm. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie produktów sieciowych, wykorzystanie wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Budżet programu to 2 mld euro.

W styczniu tego roku marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwrócił się z prośbą do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego o uwzględnienie tej statystycznej jednostki Mazowsza w przyszłym programie Polska Wschodnia. Jest to możliwe ze względu na podział Mazowsza na dwie jednostki statystyczne - bogatą Warszawę z sąsiednimi powiatami i biedniejszą resztę - który dokonał w ub. roku. Wcześniej całe Mazowsze było zbyt bogate, by mieć szanse na takie wsparcie.

- Mieszkańcy subregionu siedleckiego, ostrołęckiego czy radomskiego powinni mieć takie same szanse na dodatkowe fundusze jak mieszkańcy województwa podlaskiego czy świętokrzyskiego. Nie dość, że zabiera się od nich środki w ramach „janosikowego”, to pozbawia się ich również adekwatnego wsparcia unijnego. Z punktu widzenia UE Warszawa nie zawyża już statystyk regionowi. Czas więc dostrzec realne potrzeby ogromnej części Mazowsza i uwzględnić je w nowych programach po 2020 r. Zwłaszcza, że Polska Wschodnia dawałaby szansę na dofinansowanie inwestycji drogowych czy kolejowych. Liczę na to, że rząd przychyli się do naszej prośby - wyjaśnia marszałek.

Wypowiedzi ministra Marka Suskiego (PiS) i posła Leszka Ruszczyka (PO) komentujące pomysł marszałka Struzika TUTAJ.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych