Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Muzeum w Szydłowcu będzie miało nową siedzibę

dm, mazovia.pl 2018-02-18 10:50:00

Znane z unikatowych eksponatów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wkrótce zyska nową siedzibę. Trzykondygnacyjny budynek powstanie przy ulicy Kąpielowej 8, tuż przy zamkowym parku, nieopodal rynku miasta. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 8,4 mln zł. W piątek odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego wraz z umieszczeniem kapsuły czasu. W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, radni województwa mazowieckiego oraz dyrektor placówki muzealnej dr Aneta Oborny.

Muzeum w Szydłowcu obchodzi jubileusz 50-lecia. Rocznica splata się z rozpoczęciem najważniejszej inwestycji w dziejach szydłowieckiej instytucji. Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów przy ulicy Kąpielowej 8. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 8,4 mln zł.

– Ostatnie lata pracy całego muzealnego zespołu pod kierownictwem dr Anety Oborny, pozwoliły przekształcić skromne muzeum o zasięgu regionalnym w nowoczesną ogólnopolską placówkę muzealną o unikatowym charakterze. W muzeum którego znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa kolekcja instrumentów muzycznych, niezbędna jest odpowiednia przestrzeń do prezentacji tych zbiorów – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Nowoczesna siedziba

W muzeum, które w 2005 r. przejął samorząd województwa mazowieckiego, przez lata gromadzono unikatowe, zapomniane już instrumenty ludowe. Dzięki bogatym i wyjątkowym zbiorom, szeroko promowanym w ostatnich latach przez muzeum, i gruntownej modernizacji wykonanej w 2015 roku, placówka stała się rozpoznawalna w całej Polsce. Wkrótce będzie dysponowała także nowoczesną siedzibą z pracowniami, biblioteką, salami edukacyjnymi, salą konferencyjno-edukacyjną, archiwum, magazynami zbiorów, pomieszczeniami administracyjno-biurowymi, technicznymi, socjalnymi i gospodarczymi, garażami dla samochodów dostawczych. Projekt nowej siedziby zakłada wykorzystanie materiałów takich, jak szkło, aluminium i okładzina z piaskowca szydłowieckiego. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowana zostanie m.in. winda panoramiczna łącząca wszystkie kondygnacje, dwie nadziemne i jedną częściową podziemną.

– Nowa siedziba to większe możliwości rozwoju tej ważnej placówki na mapie kulturalnej Mazowsza. Zgromadzone unikatowe instrumenty są warte odpowiedniej ekspozycji. Jestem przekonany, że półwiecze istnienia muzeum, które splata się z ważną dla Polski rocznicą stulecia odzyskania niepodległości, przyniesie szczęście nowej siedzibie – mówił członek zarządu województwa Rafał Rajkowski.

Obecnie muzealne biura i magazyny mieszczą się w najstarszej XV-wiecznej północnej części zamku oraz w XVI-wiecznych komnatach jego skrzydła wschodniego. W kolejnych latach zaaranżowane zostaną tam ekspozycje instrumentologiczne, audiowizualne przestrzenie edukacyjne oraz ekspozycje poświęcone historii zamku i jego mecenasom – Szydłowieckim i Radziwiłłom. Powierzchnie ekspozycyjne zwiększą się więc z 240 do około 520 m2, co umożliwi zaprezentowanie zbiorów przechowywanych w magazynach. Obecnie znajduje się w nich około 1500 muzycznych artefaktów i cennych zbiorów historyczno-artystycznych.

– Decyzja samorządu województwa mazowieckiego o budowie nowej siedziby naszego muzeum nie tylko rozwiązuje jego podstawowe problemy natury egzystencjalnej. Pozwala również rozbudować infrastrukturę niezbędną do prowadzenia statutowej działalności muzeum, ożywić zmarginalizowaną przestrzeń przyzamkową – powiedziała dyrektor muzeum dr Aneta Oborny.

Nawiązując do przypadającej w tym roku rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obecni goście mogli wysłuchać muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu cenionego na arenie międzynarodowej wirtuoza, Konrada Skolarskiego. Wydarzenie z kolei uwieńczyło spotkanie przy muzyce Kapeli Bursów w komnatach parterowych zamku. Ekspozycja „Szydłowiec w drodze do niepodległości. Kadry historii”, prezentująca epizody lokalnej historii z okresu walki narodowowyzwoleńczej oraz z czasów po zakończeniu I wojny światowej, jest już dostępna dla zwiedzających w Sali Kominkowej zamku.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych