Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Jan Pszczoła: Będę głosował przeciwko budżetowi

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-01-09 13:58:00, aktualizacja: 2018-01-09 20:05:00

Sesja Rady Miasta została zwołana na 15 stycznia. W porządku obrad najważniejszym punktem jest oczywiście drugie głosowanie nad uchwaleniem budżetu na 2018 rok. - Na pewno zagłosuję przeciw - zapowiada radny Jan Pszczoła, który przy pierwszym głosowaniu wstrzymał się, a jego głos okazał się języczkiem u wagi. W punkcie obrad znalazł się też wniosek o przyjęcie przez radę stanowiska w sprawie ukarania dyrektora kancelarii prezydenta, Mateusza Tyczyńskiego.

Jan Pszczoła

Dariusz Wójcik  (PiS), przewodniczący RM - tak jak zapowiedział wcześniej, a poinformował dziś media, zwołał sesję na pierwszy dzień ferii zimowych. Wraz z radnym Janem Pszczoła (SLD) przygotował też stanowisko z wnioskiem o ukaranie dyrektora Tyczyńskiego. Poparło go jeszcze czterech radnych: Adam Bocheński, Jerzy Pacholec, Andrzej Sobieraj, Marek Szary. Jak piszą, czują się "zażenowani zachowaniem i działaniem" dyrektora Tyczyńskiego, które "stały się niedopuszczalne”.

Chodzi głównie o głośną sprawę listu, który kancelaria prezydenta rozesłała e-mailem do radomian głosujących w budżecie obywatelskim, a zawierającym numery telefonów radnych, którzy nie poparli budżetu miasta na 2018 r. Do jego uchwalenia zabrakło jednego głosu. Niektórzy radni uznali to za ich szkalowanie, a Dariusz Wójcik wystąpił do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o zbadanie listu pod kontem złamania ustawy o danych osobowych.

- Nie chodzi tylko o list. Nazwano mnie w mediach podpalaczem Radomia. Nie mogę sobie na to pozwolić, by tak mnie obrażano - powiedział nam Jan Pszczoła, który w pierwszym głosowaniu nad budżetem jako jedyny wstrzymał się od głosu, a jak się okazało do jego uchwalenia zabrakło jednego głosu.

Jak powiedział nam radny, rozmawiał na temat wypowiedzi Mateusza Tyczyńskiego z prezydentem Radosławem Witkowskim. - Wystarczyłoby, aby prezydent publicznie powiedział, że z ust jego podwładnego padły niefortunne słowa, lub coś w tym stylu. Niestety nie zrobił tego. Teraz na słowo "przepraszam" jest już za późno, bo dyrektor kancelarii dalej w mediach podtrzymuje swe wypowiedzi - stwierdził radny.

Jakiej kary radny chce dla Mateusza Tyczyńskiego? - Nie mogę panu prezydentowi nic sugerować. Może pana dyrektora przełożyć przez kolano, pogrozić rózgą. Najważniejsze, aby wyciągnął jakieś konsekwencje - odpowiedział radny.

Jan Pszczoła uważa, że nie można tej sprawy łączyć, z tym jak będzie głosował w sprawie budżetu. - Szanowałem, szanuję i będę szanował pana prezydenta. Przez lata popierałem pomysły jego i Platformy. Wtedy nikt nie mówił, że wstąpiłem do PO, a dziś, jak nie poparłem mówią, że się do PiS zapisałem. Byłem, jestem i będę w SLD, i już dziś mogę powiedzieć, że będę głosował przeciw budżetowi - deklaruje radny.

Podając powód, Jan Pszczoła wyjaśnia: - 900 tysięcy złotych na film pt. "Klecha" to będą pieniądze zmarnowane. Nakręcą film, którego nikt nie pójdzie oglądać. Chyba, że młodzież zagonią, ale wtedy pośpi ona w kinie, bo teraz młodzi czegoś innego oczekują. To jest prawie milion złotych, które można wydać w mieście na bardziej potrzebne rzeczy, które w mieście zostaną, a nie na film, który pójdzie leżeć na półkach. I żeby było jasne, nie jestem przeciw Kościołowi, niektóre w Radomiu nawet pomagałem budować - stwierdził Jan Pszczoła.

Przypomnijmy, że poprawka wprowadzająca 900 tys. zł na film "Klecha" została już do budżetu wprowadzona przed pierwszym głosowaniem nad całością budżetu. Zdaniem przewodniczącego Wójcika, nie trzeba jej już drugi raz głosować.

PiS zapowiedział zgłoszenie kolejnych poprawek, od których uzależnia swe ewentualne poparcie dla budżetu przygotowanego przez prezydenta. Są wśród nich 15 mln zł na nowy oddział rehabilitacji szpitala miejskiego i 5 mln zł na kierunek lekarski UTH.

- Jeśli chodzi o finansowanie szkolnictwa wyższego, to prezydent miasta ma związane ręce, bo może realizować tylko te zadania, które są w ustawie o samorządzie terytorialnym - powiedział Radosław Witkowski i dodał: - Finansowaniem szkolnictwa wyższego w Polsce, zajmuje się państwo i to w pierwszej kolejności ministerstwo powinno zagwarantować finansowanie dla kierunku medycznego

W sprawie oddziału rehabilitacji, miasto wciąż zabiega o znaczące finansowanie inwestycji z funduszy europejskich. Radni PiS zapowiadają, że to nie wszystkie poprawki. Pozostałe mają dotyczyć bezpieczeństwa i edukacji. W razie nie uchwalenia budżetu do końca stycznia, przygotuje go za radnych Regionalna Izba Obrachunkowa. Rada jednak wciąż będzie mogła uchwalić swój budżet, gdy tylko znajdzie się większość gotową go poprzeć.

 

autor: cir, mawi

Wasze komentarze (62)

rad...
2018-01-09 16:38:00

Odnośnie poprzedniego wpisu. Autorze, zajrzyj na stronę www miasta Płocka wówczas dowiedz się, że miasto Płock z perspektywy unijnej 2014-20 pozyskało do Struzika 130 mln zł. na budowę miejskiej trasy północnej. Dlaczego Rajkowski milczy?

@0
2018-01-09 16:31:00

"Witkowski kompletnie położył pozyskiwanie środków unijnych i współpracę z rządem" - to nie wina Witkowskiego, że Radom jest w mazowieckim i że w obecnej perspektywie dopłat UE, miasta z tego woj. mają ograniczony dostęp do środków z UE na infrastrukturę. Przypomnę, że ta perspektywa rozpoczęła się w 2014 roku czyli wtedy kiedy zaczynał rządzić Witkowski i potrwa do 2020 roku.

Obserwator
2018-01-09 16:18:00

Problemem w tym przypadku nie jest radny Pszczoła. Problemem podstawowym jest pan Witkowski, który nawet swoich radnych potrafił zniechęcić do wspólpracy ze sobą. Kolejnym problemem jest gówniarskie zachowanie w końcu reprezentującego poważne stanowisko dyrektora kancelarii prezydenta. To wszystko wyraźnie pokazuje, że te osoby absolutnie nie nadają się do pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych. Jedynym honorowym rozwiązaniem w tej sutacji jest dymisja prezydenta, co wyjdzie miastu i jego mieszkańcom na zdrowie. Straszenie zaprzestaniem inwestycji jest śmieszne, bo tak po prawdzie to ich i tak prawie nie ma.

radny nieporadny
2018-01-09 15:56:00

ci radni 20 lat z przechodem przy korycie na panstwowej posadzie

rad...
2018-01-09 15:30:00

Wydanie prawie 1 mln zł. na film Klecha to kpina, szkodliwa dla miasta i Kościoła. Tych księży, którzy wspierali protestujących tylko w Radomiu były dziesiątki. Czy miasto Gdańsk ufundowało film ks. Jankowskiemu, który dla obecnej demokracji miał milion razy większe zasługi niż ks. Kotlarz. Panowie Sobieraj i Wójcik wycofajcie się z tego pomysłu. Miasto uczciło pamięć ks. Kotlarza, budując obelisk i nazywając rondo jego Imieniem. Nabijanie kasy prywatnemu producentowi filmu to zupełnie coś innego.

321
2018-01-09 15:28:00

Oj panie Pszczoła, chyba już czas na emeryturę...

hehe
2018-01-09 15:26:00

Najfajniejsze to są te fora tu. Masa wypowiedzi wcale nie ukierunkowanych partyjnie hehe. Masa wypowiedzi a pewnie wszystkie napisało 2 - max 3 osoby hehe

007
2018-01-09 15:18:00

Z jednym trzeba się zgodzić: na "Klechę" mało kto pójdzie do kina. To rzeczywiście byłyby pieniądze wyrzucone w błoto

Radom
2018-01-09 15:17:00

Pszczola nie Witkowskiemu zrobisz na zlosc ale mieszkancom Radomia za co zostaniesz odpowiednio rozliczony podczas wyborow do rady miejskiej. Radomianie to nie idioci !

Wolne media
2018-01-09 15:15:00

Powywalajcie reklamy spółek miejskich i tym podobnych w gazetach i na portalach radomskich i zobaczycie ile wolnych mediów zostanie na naszym rynku.

hehe
2018-01-09 15:11:00

powiem tak bo każdy to widzi. Jedni i drudzy robią to samo tylko każdy u siebie nie widzi a u innych już tak hehe ale to chyba norma większości ludzi a nie tylko parlamentarzystów

0
2018-01-09 15:10:00

Problem tkwi w czym innym. Ile w budżecie inwestycyjnym Radomia jest środków unijnych? Dla przykładu w płockim budżecie jest ponad 200 mln zł. środków zewnętrznych przeznaczonych na inwestycje, co można znaleźć na stronie internetowej. Czy mało zorientowani ludzie podający się za radomskich dziennikarzy zapytali o to kiedykolwiek Witkowskiego czy Struzika, który był wczoraj w Radomiu? Witkowski kompletnie położył pozyskiwanie środków unijnych i współpracę z rządem. A jak mu na talerzy podali 93 mln zł. na Wojska Polskiego to zamiast powiedzieć dziękuję to jeszcze filozofuje. Układ - prezydent Radomia w opozycji do rządu kompletnie się wypalił, w czym duże zasługi ma Witkowski. Taki układ jest nieszczęściem dla miasta.

xyz
2018-01-09 15:06:00

Wazniejsze jest jak widac duma i honor PiSu, a nie dobro miasta, jak zawsze ;) Próbujecie odzyskać bastion, ale nie łudźcie się. To wszystko wasza wina, że nie ma budżetu. Gdybyście byli mądrzejsi to zagłosowalibyście za. A tak, odstawiacie szopke, ze niby poprawki a i tak zagłosujecie przeciw. Co śmieszne, poprawki przedstawiają parlamentarzyści PiS. Widać skąd poszedł rozkaz. Sam Rynek albo Warszawa.

xyz
2018-01-09 15:04:00

Od wylewania fali hejtu to jesteście od 3 lat Wy, pisowcy na waszych dennych stronkach. A jak ktoś odpowiada Wam tym samym to piszczycie jak panienki ;)

hehe
2018-01-09 15:03:00

hehe no jak to jednostronnie działa, jak wylać falę hejtu to publicznie można a że komuś sie to nie podoba to już na osobności mają załatwiać. Buta pałacu prezydenckiego pokazuje jak to i im zależy na mieście, chcieli postraszyć zamiast poszukać sojuszników, ciekawe ile tych rozmów prezydent odbył z radnymi co tak głośno je zapowiadał. A odnośnie pana Pszczoły - poczuł się urażony i nie tylko on, powiedział od czego zaczną sie rozmowy ale duma i honor pana Tyczyńskiego jest ważniejsza niż dobro miasta. Wszystko działą w 2 strony a nie tylko jedną

Mieszkańcy Ustronia
2018-01-09 14:51:00

Panie Radny, z całym szacunkiem. Wybraliśmy pana my, mieszkańcy Radomia, jest pan przez nas najęty do tego, aby działać na rzecz miasta, w naszym interesie, a nie w swoim. Niech Pan się obraża, niech Pan powie Tyczyńskiemu wprost co pan o nim myśli, ale niech pan zagłosuje za budżetem, bo własnie przez Pana obrażanie i urażoną dumę, zablokowane moga zostac inwestycje w Radomiu, także na Ustroniu. Niech pan osobiste animozje odłoży na bok i zachowa się jak doświadczony człowiek, a nie dziecko w piaskownicy. Z poważaniem, Mieszkańcy Ustronia.

do radomianin
2018-01-09 14:50:00

Komentarz zablokowany.

rt
2018-01-09 14:39:00

Śmiech na sali.

cześć
2018-01-09 14:38:00

Bielan moglby zala te ic 1mln na kleche od spolek skarbu panstwa a ta kasa zostalaby w radomiu np na chodniki vhociaz film tez jest potrzebny

fiona
2018-01-09 14:36:00

A to dziwne bo ja mam inne informacje. Pan Pszczoła powinien zagłosować za. Kładki na ustroniu same się nie zrobią. Niech nie zachowuje sie jak obrażone dziecko.

 < 1 2 3 4 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej