Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

Kobieta na Koksowniku

nika 2011-12-12 14:30:00

W poniedziałek, 12 grudnia rusza V Zimowy Przegląd Filmowy „Koksownik” organizowany przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Hasłem przewodnim jest w tym roku kobieta i jej sytuacja we współczesnym świecie, a filmy obejrzymy w Heliosie i Multikinie.

Choć formuła przeglądu ewoluuje, prezentowane w ramach Koksownika filmy niezmiennie koncentrują się na problemach łamania praw człowieka, dyskryminacji i nadużywania władzy. Charakterystycznym elementem nawiązującym do tytułu i podkreślającym ideę tej imprezy są koksowniki – symbole grudnia ’81, które, by podtrzymać tradycję, zapłoną w dniu otwarcia przed kinem Helios.

Program każdej edycji budowany jest wokół jednego tematu przewodniego - w tym roku jest nim rola kobiety we współczesnym świecie. Wśród dziesięciu zaplanowanych filmów dominują obrazy polskich twórców, głównie kobiet. Przegląd otworzy dokumentalna opowieść o Annie Walentynowicz, działaczce Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielce NSZZ „Solidarność”. Na uwagę zasługuje też film Barbary Sass – specjalistki kina kobiecego, która opowiada o kontrowersyjnej historii buntu sióstr w zakonie („W imieniu diabła”). Z kolei debiutantka Anna Jadowska („Z miłości”) pokazuje, do jakich granic można się poświęcić z miłości. W programie znalazła się również historia młodej, wyzwolonej kobiety wkraczającej w dorosłość w dzisiejszym, zmieniającym się, świecie („Ki” z Romą Gąsiorowską). Kobiece spojrzenie na współczesny nazizm ukaże natomiast obraz „Krew i honor”.

Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących. Gościem przeglądu będzie Konrad Zarębski z miesięcznika „Kino”, który wygłosi prelekcję związaną z przewodnim tematem przeglądu. W kinie Helios natomiast z okazji piątej, jubileuszowej edycji imprezy, będzie można obejrzeć wystawę fotografii i plakatów promujących przegląd w poprzednich latach.

Bilety w cenie 12 zł (jeden film) i 27 zł (trzy filmy) można kupić w siedzibie MCSW Elektrownia (Radom, ul. Domagalskiego 5) oraz bezpośrednio przed seansami. Na film „Anna Proletariuszka” wstęp wolny. Na każdy seans pięć pierwszych pań wchodzi gratis.

Program przeglądu

HELIOS

poniedziałek, 12 grudnia
- godz. 17.30 - otwarcie przeglądu przed kinem: pokaz plenerowy filmu: „Anna Proletariuszka”, reż. Marek Ciecierski i Sławomir Grünberg, Polska 1980/81, 30'
sala nr 5
prelekcja Konrada J. Zarębskiego - krytyk miesięcznika "Kino"
RADOMSKA PREMIERA: „W imieniu diabła”, reż. Barbara Sass-Zdort, Polska 2011, 112'
Niezwykła, pełna emocji historia o kobietach w świecie, w którym zacierają się granice wiary i szaleństwa, prawdy i kłamstwa, wierności i buntu. Film zainspirowany głośną sprawą zakonu betanek w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
- godz. 20.30 POKAZ PRZEDPREMIEROWY: „Krew i honor”, reż. David F. Wnendt, Niemcy 2011, 103'
Realistyczny, bezkompromisowy film pokazujący motywy, które skłaniają młode dziewczyny do bezrefleksyjnego wstępowania do grup eksternistycznych. Film prezentowany na 27. WFF 2011.
- godz. 22.15 RADOMSKA PREMIERA: „Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie”, reż. Radu Jude, Holandia, Rumunia 2009, 90'
Obraz debiutującej w fabule Radu Jude pokazuje, poprzez historię dziewczyny z prowincji, w krzywym zwierciadle Rumunię po transformacji ustrojowej. Ten przezabawny komediodramat nagrodzono m. in w Berlinie i Sundance.

MULTIKINO

Wtorek, 13 grudnia
- godz. 18.30 RADOMSKA PREMIERA: „Z miłości”, reż. Anna Jadowska, Polska 2011, 100' (od 18 lat)
Historia małżeństwa, które ma małe dziecko i nieustające kłopoty finansowe. Za namową przyjaciół podejmują radykalną decyzję o wzięciu udziału w filmie dla dorosłych. Film prezentowany na 36. FPFF Gdynia 2011.

- godz. 20.30 POKAZ PRZEDPREMIEROWY: „Happy, happy”, reż. Anne Sewitsky, Norwegia 2010, 85'
Dla Kai rodzina jest najważniejszą rzeczą na świecie. Mimo że jej małżeństwo nie należy do udanych, jest wieczną optymistką. Wszystko się zmienia, gdy do pobliskiego domu wprowadza się intrygująca para lokatorów. Film nagrodzony m. in. na festiwalach w Sundance i Berlinie.

Środa, 14 grudnia
- godz. 18.30 RADOMSKA PREMIERA: „Ewa”, scen. i reż. Adam Sikora i Ingmar Villqist, Polska 2010, 108'
Poruszający obraz o kobiecie, matce i żonie, która w obliczu zagrożenia rodziny, podejmuje walkę o godne życie. Debiut reżyserski znanego operatora Adama Sikory nagrodzony na FF Era Nowe Horyzonty w kategorii Nowe Filmy Polskie.

- godz. 20.30 RADOMSKA PREMIERA: „Kobiety bez mężczyzn”, scen. i reż. Shirin Neshat i Shoja Azari, Niemcy, Austria, Francja 2009, 95'
Ekranizacja zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour. Film porusza problem różnych odcieni kobiecości Iranek, widzianych z perspektywy mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej multimedialnej artystki.

Czwartek, 15 grudnia
- godz. 18.30 „Ki”, Leszek Dawid, Polska 2011, 95'
Tytułowa bohaterka to młoda kobieta, która nie zgadza się na rolę umęczonej samotnej matki. Chce żyć szybko i kolorowo. Znakomita rola Romy Gąsiorowskiej nagrodzonej Złotą Kaczką przyznawaną przez czytelników miesięcznika „Film” oraz na FPFF Gdynia 2011.

- godz. 20.30 RADOMSKA PREMIERA: „Drugie życie Lucii”, reż. Stefano Pasetto, Argentyna 2010, 93' (od 18 lat)
Kobieta w średnim wieku, po przejściach, wyrusza wraz z przyjaciółką do Patagonii, by odkryć, że życie czasem pięknie nas zaskakuje.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych