Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Duże zmiany w oświacie. Zobacz, co przyniesie 2018 rok

dm, portalsamorządowy.pl 2017-12-29 08:47:00

Rok 2018 w oświacie zapowiada się równie pracowicie, co ten dobiegający końca. Wejdą w życie m.in. zmiany w zasadach dotowania przedszkoli, rozliczaniu bezpłatnego dostępu do podręczników. Nowości dotyczą też czasu pracy nauczycieli czy przydzielania urlopów wypoczynkowych i urlopów dla poratowania zdrowia.

Dotacja przedszkolna - zmienia się zasada naliczania dotacji na realizację zadań dotyczących wychowania przedszkolnego. Od nowego roku pieniądze z budżetu państwa trafią do organu prowadzącego i rejestrującego placówkę. Do tej pory dotacja trafiała do gminy, na ternie której znajdowało się przedszkole. Problem ten wielokrotnie podnosiły samorządy - szczególnie gminy wiejskie.

Koniec z pojęciem "rodzaju szkoły" przy wyliczaniu dotacji dla placówek oświatowych. Zamiast uzależnienia jej od tego pojęcia, wprowadzone zostanie odniesienie do kwoty przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST.

Koniec ze śmieciówkami - od nowego roku wchodzi w życie obowiązek zatrudniania nauczycieli na podstawie umowy o pracę według przepisów Kodeksu pracy. Dotyczy to m.in. nauczycieli pracujących w publicznych placówkach oświatowych prowadzonych przez JST czy stowarzyszenia i fundacje, jak i związanych z niepublicznymi przedszkolami, szkołami niepublicznymi o uprawnieniach szkół publicznych czy klubami dziecięcymi.

Od stycznia 2018 wchodzą w życie nowe zasady zwalniania nauczycieli długotrwale niezdolnych do pracy z powodu choroby, którzy zatrudnieni są na podstawie mianowania i na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W efekcie zmian będą mogli dłużej chorować nie obawiając się zwolnienia.

Wysokość m.in. stypendium czy zasiłku szkolnego dla ucznia już nie będzie uzależniona od zamożności gminy. Od nowego roku na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzyma dotację celową z budżetu państwa. Do tej pory ta forma pomocy uzależniona była od wysokości wkładu własnego ponoszonego przez gminy.

Likwidacja dodatków - wraz z nowym rokiem nauczyciele stracą dodatki socjalne - mieszkaniowy, prawo do lokalu mieszkalnego i prawo do działki gruntu szkolnego. Dodatkowo od września 2018 nie stracą również zasiłek na zagospodarowanie.

Urlop dla podratowania zdrowia - o tym, czy nauczyciel może skorzystać z tego rozwiązania zdecyduje lekarz medycyny pracy, a nie jak do tej pory lekarz rodzinny. Nauczyciel będzie mógł z niego skorzystać, by pomóc w wyleczeniu choroby zawodowej lub choroby, w powstaniu której dużą rolę mogą odgrywać "czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy". Dodatkowo w tym czasie będzie mógł wyjechać na kurację lub rehabilitację.

Urlop wypoczynkowy dla dyrektora - od 1 stycznia 2018 dyrektor szkoły, wicedyrektor szkoły czy nauczyciele pełniący funkcje na innych kierowniczych stanowiskach będą mieć prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Doprecyzowano też zasady korzystania z urlopów nauczycieli, którzy zatrudnieni są w dwóch różnych typach placówek oświatowych.

Czas pracy nauczycieli specjalistów - od nowego roku tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego (z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradni psychologiczno-pedagogicznej) - wynosić będzie 22 godziny. Warto przypomnieć, że obecnie w większości samorządów przyjmowało się zwyczajowo, że jest to 18 godzin.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych