Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Poprawka PiS do budżetu: 5 mln zł na wydział lekarski UTH [WIDEO]

Radom on-line / 2017-12-04 13:00:00, aktualizacja: 2017-12-04 15:45:00

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili dziś "dobrą wiadomość dla Radomia", tj. poprawkę w kwocie 5 mln złotych, zgłoszoną do budżetu państwa, na "budowę i wyposażenie laboratoriów w związku z utworzeniem na radomskim uniwersytecie wydziału lekarskiego".

Poprawka została zgłoszona w pierwszym czytaniu i już komisja ją przyjęła.

- Wspieramy rozwój naszej uczelni, a ponieważ wydział lekarski jest jednym z najdroższych kierunków kształcenia, potrzebne są pieniądze; chociaż rektor, kiedy występowaliśmy o przyznanie tego wydziału dla radomskiej uczelni, zapewniał, że ma pieniądze, a ostatnio na radzie patronackiej, dowiedziałem się, że tych pieniędzy jednak brakuje, stąd ta poprawka. Staramy się bowiem pomóc, żeby ta uczelnia mogła się rozwijać i żeby wydział lekarski stał się faktem, żebyśmy nie stracili szansy, jaką dostaliśmy od rządu PiS - mówił poseł Marek Suski.

- Każdy kierunek lekarski jest w Polsce bardzo ważny z uwagi na to, że mamy ogromny niedobór specjalistów i uruchomienie tego kierunku w Radomiu, wpisuje się w politykę PiS związanej z reformą służby zdrowia - dodała posłanka Anna Kwiecień.

Więcej na załączonym powyżej wideo.

 

autor: dm

Wasze komentarze (21)

do *Do ego
2017-12-07 18:51:00

Idąc torem tego myślenia: jest dużo chętnych na kierunek lekarski? to otwierajmy takie wydziały przy każdej wyższej szkole zawodowej, nie tylko uniwersytetach. Że nie ma tam kadry medycznej - niech przyjeżdżają tam z innych miast (swoją drogą, gratuluję ciekawej "laurki" dla radomskich profesorów). Rzeczywiście, logika aż bije. W rzeczywistości jednak wydział lekarski to perła w koronie uczelni. Najpierw trzeba jednak zbudować solidną podstawę - wyuczyć tych, którzy będą uczyć innych; zadbać o szpitale, by stały się bazą nie tylko dla klinik, ale i dla katedr; zapewnić stabilne finansowanie (a nie kosztem innych wydziałów, jak pisali inni uczestnicy forum); to wszystko zajmuje czas. Takiego wydziału nie otwiera się "ad hoc", bo ktoś rano obudził się z taka ideą, a potem na siłę szuka się łat, żeby usprawiedliwić swoje decyzje. Koniec dyskusji.

Do ego
2017-12-05 11:58:00

Ty ego to jesteś idiotą, że takie idiotyzmy piszesz. Skąd niby mają być profesorowie uczący na tym kierunku? Z Radomia? Masz w naszym mieście znakomitych profesorów, bo ja takowych nie znam. Dlatego muszą przyjeżdżać ci co pracują na innych uczelniach medycznych. Poza tym uczelnia to nie fabryka. A na ten kierunek było chętnych aż za dużo studentów. Nie jesteś ego w temacie, ale piszesz te swoje wypociny, bo partia (czytaj PO) tak ci każe.

aa
2017-12-04 23:28:00

a co dla robotnika gowno oczywiscie

ego
2017-12-04 22:38:00

Drodzy adwersarze - chodzi mi o to, że zanim właściciel fabryki zacznie sprzedwać jakiś produkt, to najpierw sprawdza rynek, buduje zakład, zatrudnia ludzi, szkoli ich - a dopiero na końcu tworzy sieć dystrybucji. W UTH niby pieniadze były, ale ich nie ma; wykładowcy spoza Radomia, z uczelni medycznych (i z doświadczeniem z takich uczelni) - są tylko dojazdowi; zaplecza klinicznego w radomskich szpitalach nie ma (co raz likwidują jakieś łózka, długi szpitali rosną, personel odchodzi, etc.) - zatem dokąd trafią ci studenci po 2 latach teorii? Tak na łapu-capu się nie robi żadnego biznesu - zwłaszcza, że absolwenci nie będą skręcać śrubek, tylko leczyć ludzi.

As
2017-12-04 18:10:00

Brawo PIS

IPN
2017-12-04 17:28:00

W MPK na stanowisku Kierownika Działu Przewozów zatrudniony jest agent SB TW Andrzej - Jan Nowacki . Obecnie na przebywa na lewym zwolnieniu lekarskim. Będzie objęty Ustawą Dezubekizacji.

aneta
2017-12-04 17:22:00

Dlaczego władze miasta z PO nie pomagają obecnie UTH?Czym to jest spowodowane? W innych miastach uczelnie wyższe mają bardzo mocne wsparcie od władz samorządowych.

Absolwent lat ... dziś i kilka
2017-12-04 17:22:00

Zamknąć w cholerę Tę ( UTH ) wylęgarnię bezrobotnych. Kadra do całkowitej wymiany oprócz paru wykładowców.

lepiej najpierw pomyśleć
2017-12-04 16:43:00

Uwaga do wypowiedzi EGO: Nie jestem fanem kierunku lekarskiego na UTH, ale jeśli ktoś zabiera się za krytykę (tak jak ów EGO), to powinien mieć elementarną wiedzę. Wydział Nauk o Zdrowiu bez kierunku lekarskiego w zasadzie nie miał szans na kategorię wyższą niż "C", a kierunek lekarski dopiero ruszył, więc z oceną trzeba się wstrzymać do następnej parametryzacji. Problemem jest natomiast co innego. To koszty poniesione na utworzenie kierunku lekarskiego z rezerw, które wypracowały inne wydziały stały się jedną z przyczyn bardzo słabej kategoryzacji wydziałów technicznych. Głównym powodem złej kondycji UTH jest to, że jako jedna z niewielu uczelni nigdy nie dostała istotnego wsparcia ze strony budżetu centralnego (tak gdzieś od 20 lat).

do obywatela
2017-12-04 16:40:00

Według ciebie Pis w ciągu 2-letnich rządów w kraju ma załatwić wszystko czego Kopacz będąc premierem przez 8 lat nie załatwiła. A dlaczego prezydent Witkowski nie załatwił remontu Wojska Polskiego będąc przez 8 lat posłem.? Jesteście platformiarze po prostu bezczelni.

tolek
2017-12-04 16:33:00

Ja też Pisu nie lubiłem, ale dzisiaj ja pracownik UTH chyba ze szczęścia się spiję.

obywatel
2017-12-04 16:27:00

dziękujemy za 5mln , szczerze, p. Rektor niech to dobrze wykorzysta i kierunek lekarski powinien być kołem zamachowym do rozwoju UTH w pełny Uniwersytet. Natomiast Panowie z PIS, co z WOJSKA POLSKIEGO, dlaczego jeszcze tego nie załatwiliście dla miasta? tam się nie da jezdzic . To droga krajowa, więc odpowiada za nią rząd a nie miasto, ale niestety Ci co nie wiedzą i jadą przez Radom będą krytykować miasto

Do ego
2017-12-04 16:22:00

Minister Gowin niczego nie odciął . Kiedy miał powstać kierunek lekarski to rektor UTH powiedział, że uczelnia żadnych pieniędzy nie potrzebuje, bo ma ich bardzo dużo. Dlatego nie zarezerwowano pieniędzy na ten wydział. A dopiero niedawno okazało się, że rektor pieniędzy nie ma.

12
2017-12-04 16:20:00

Nie lubię PiSu ale takie działania trzeba pochwalić. Bardzo szybka reakcja po informacjach o problemach z finansowaniem kolejnych lat medycyny i rozczarowaniu Bielana sytuacją uczelni, a to on najbardziej walczył o kierunek lekarski. Inne miasta z kierunkiem lekarskim regularnie otrzymują duże dopłaty i mogą też korzystać z dopłat UE. Z tym Żółkiewskiego to chyba żartujecie - inwestycja ponad 20 razy droższa.

123
2017-12-04 16:16:00

Brawo!!! Bardzo się cieszę !!!

0
2017-12-04 15:43:00

Ci ludzie najlepiej dbają o Radom. A co zrobiła dla Radomia Pani Kopacz mając przez 8 lat wielką władzę? Zostawiła dwa pusty szyldy - PGZ i RCIiT. W stronę radomskiej służby zdrowia nawet palcem nie kiwnęła.

ONR
2017-12-04 15:02:00

Poprawkę to będą mieli ale od PO po wyborach samorządowych. Wycieczka w jedną stronę na Wolanowską. Izba chorych i leczenie zamknięte

zielony
2017-12-04 14:40:00

nie mogę na te twarze patrzeć..

123
2017-12-04 14:23:00

A ile pożyczenie 520 milionów na jakieś 30 lat będzie kosztowało ? Lekka ręka ponad 800 milionów trzeba będzie oddać. To jakieś 26,7 miliona ekstra trzeba dołożyć do ceny rocznie która płacimy. Niech mnie poprawia Witkowski z Panem Prezesem . To pewne ze jak napisano ceny bedą rosły w żaden niekontrolowany sposób. Od początku będzie założony drastyczny wzrost cen. To prawda będzie to kontrolowane od początku do końca. Pytanie kto za to zapłaci jest pytaniem retorycznym.

ego
2017-12-04 13:46:00

kiedy minister Gowin odciął finansowanie wydziału nauk o zdrowiu, bo ten otrzymał kategorię "C" (nie rokuje poprawy), to miasto będzie wydawać pieniądze na inwestycję, która z góry jest przegrana. Tylko po to, by "moje było na wierzchu". Nie kto inny, tylko *radom24 pisał o konferencji p. min. Gowina i współpracy wydziałów lekarskich z funduszami amerykańskimi. Zgadzam się, zdecydowanie lepiej wyremontować ul. Żółkiewskiego.

 1 2 >