Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Mogiły żołnierzy pod płytami chodnikowymi. Niespodziewane odkrycie na radomskim cmentarzu

dm, KAI, PCh24.pl 2017-11-19 16:20:00

Na najstarszej nekropolii w Radomiu przy ulicy Limanowskiego, niespodziewanie odkryto mogiły polskich żołnierzy, pochowanych w bezimiennych grobach. Dzisiejszy wygląd wojskowej kwatery nie odpowiada układowi grobów w ziemi. Do tej pory sądzono, że szczątki złożono w wyznaczonych kwaterach, tymczasem badania, przeprowadzone za pomocą georadaru wykazały, że znajdują się one pod płytami chodnikowymi.

Badania zostały przeprowadzone przez dziennikarzy programu historycznego „Było, nie minęło”. Zaskoczenia wynikami nie kryje ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ulicy Limanowskiego. - Mogiły znajdują się pod chodnikami, a ułożono je tam w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Będziemy rozmawiać z IPN, aby zmienić wygląd tej wojskowej kwatery, by uszanować pamięć poległych żołnierzy - powiedział ks. Zamaria, który rok temu otrzymał ważny dokument zawierający listę z ponad 200 nazwiskami żołnierzy poległych podczas kampanii wrześniowej.

Część z pochowanych zmarła wskutek odniesionych ran. Żołnierze są pochowani w kwaterze 14, przy betonowych mieczach rycerskich wbitych w ziemię.  - Szybko zorientowałem się, że jest to lista żołnierzy pochowanych na naszym cmentarzu. Są oni wymienieni z imienia i nazwiska oraz stopnia wojskowego. Jest również wpisana data śmierci. Prawdopodobnie jest to jedyny taki wykaz, który zachował się do współczesnych czasów. Na dokumencie zostały dopisane ręcznie rzędy i numery grobów - opowiada ks. Zamaria.

Z dokumentów wynika, że w kwaterze 14A pochowano 207 żołnierzy. Dokumenty są na tyle precyzyjne, że możliwe będzie odtworzenie grobów i przypisanie do nich nazwisk. Obecny wygląd kwatery zmienił się bowiem w latach 80-tych ubiegłego wieku. Z pięciu rzędów grobów zostały cztery. - Krótko mówiąc, dzisiejszy wygląd kwatery nie odpowiada układowi grobów w ziemi - oświadczył kapłan.

 

Na terenie nekropolii przy ul. Limanowskiego w Radomiu znajdują się również mogiły zbiorowe polskich wojskowych. Są nimi: kwatera legionistów (groby legionistów polskich z lat 1914-18), pole grobowe polskich żołnierzy poległych w latach 1919-20, z szeregiem anonimowych krzyży (łącznie 93), groby żołnierzy 72. pułku piechoty poległych w 1939 r.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych