- Spójrzmy na naszą wspólną historię, na Republikę Radomską, na wydarzenia z listopada 1918 roku. Jeśli wszyscy tu zebrani jesteśmy z tego dumni, to znaczy, że jest jeszcze coś ważnego, co nas łączy i wokół tego budujmy wspólnotę - mówił prezydent Radosław Witkowski podczas obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości.
Przypomniał też, że zanim 11 Listopada Józef Piłsudski, odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską. Tym samym Radom stał się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim.
- Warto znów powiedzieć: „Zaczęło się w Radomiu!”. Liczę na to, że to hasło, które promuje nas w całej Polsce od obchodów 40. rocznicy Radomskiego Czerwca '76, będzie też przy okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, kojarzone z Republiką Radomską - podkreślił prezydent.
Oficjalne radomskie obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz organizacji społecznych zainaugurowała msza święta w Katedrze. Po niej na Placu Konstytucji odczytano Apel Pamięci, a przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty. Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń.
Wcześniej przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty przy Pomniku Czynu Legionów w Rynku, Pomniku 72. Pułku Piechoty oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
Tłumy na starcie V Radomskiego Biegu Niepodległości [ZDJĘCIA]