Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Naszemu miastu grozi zapaść? Politycy komentują: ''Dziś przemysł odradza się w nowej formie''. ''Mamy negatywny trend związany z wyludnianiem''

Miasto, Samorząd, Polityka / 2017-08-12 08:00:00

Radom znalazł się wśród 122 polskich miast, którym grozi zapaść. Wynika to z analizy Polskiej Akademii Nauk. - Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - czytamy w ekspertyzie. O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Katarzynę Kalinowską oraz Mateusza Tyczyńskiego.

Plac Stare Miasto w Radomiu

Radom wśród 122 polskich miast, którym grozi zapaść

Mateusz Tyczyński (dyrektor Kancelarii Prezydenta): Przyczyn takiej sytuacji należy upatrywać w szeregu zjawisk, które obserwowaliśmy na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Przez wiele lat gospodarka naszego miasta była oparta o funkcjonowanie kilku dużych, państwowych przedsiębiorstw. Ich upadłość była przyczyną strukturalnego bezrobocia.

Pamiętajmy, że upadłość jednego zakładu powodowała, że bez pracy pozostawało nie kilkadziesiąt osób, lecz nawet kilka, czy kilkanaście tysięcy osób. Dziś przemysł odradza się w nowej formie, w postaci mniejszych, nowoczesnych firm, ale to proces, który musi potrwać.

Druga sprawa to utrata statusu miasta wojewódzkiego. W 1999 roku Radom stracił przez to wiele miejsc pracy, głównie miejsc zajmowanych przez osoby z wyższym wykształceniem. To wszystko przełożyło się na problemy demograficzne. Sporo osób zdecydowało się na wyjazd z Radomia, czemu też na pewno sprzyja bliskość Warszawy, czyli chłonnego rynku pracy. Na skalę emigracji miała też niewątpliwie wpływ słabość szkolnictwa wyższego w Radomiu.

Efekt jest dziś taki, że wielu specjalnościach dramatycznie brakuje już w Radomiu rąk do pracy. Myślę, że najważniejszym wyzwaniem jakie stoi dziś przed samorządem jest zmierzenie się właśnie z problemami demograficznymi. Dlatego prezydent Radosław Witkowski postawił na budowę miasta przyjaznego mieszkańcom, miasta, w którym wygodnie się mieszka. I nie chodzi tu wyłącznie o tworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy. Chodzi także o jakość codziennego życia. M.in. stąd duże nakłady na inwestycje z pozoru drobne, ale bardzo istotne z punktu widzenia komfortu życia w mieście.

Zdaję sobie sprawę, że poprawa demograficznych tendencji i odwrócenie trendu, który jest charakterystyczny dla wielu średnich miast w całej Europie musi potrwać. Niemniej konsekwentnie pracujemy w tym kierunku. Stąd kompleksowe wsparcie dla biznesu czy unikatowe w skali kraju propozycje dla osób kończących studia i wchodzących na rynek pracy, których chcemy zachęcić do pozostania w Radomiu i wiązania z naszym miastem swojej przyszłości.

Katarzyna Kalinowska (przewodnicząca radomskiej Nowoczesnej): Dane GUSu potwierdzają wieloletni negatywny trend związany z wyludnianiem się Radomia. Zjawisko to ma charakter dwuwymiarowy: z jednej strony wyjeżdżają ludzie z powodów stricte płacowych, a z drugiej - i to jest znacznie bardziej poważny problem - emigruje najzdolniejsza młodzież do większych ośrodków akademickich i najczęściej nie wraca do Radomia.

W tym pierwszym przypadku poprawa na lokalnym rynku pracy (co się stopniowo dzieje, niemniej jednak tempo tych zmian jest niezadowalające) powinna być czynnikiem decydującym o powrocie do miasta. W przypadku tej najzdolniejszej młodzieży, która wyjeżdża jedynym motywem skłaniającym ich do powrotu byłby rozwój rynku pracy dla pracowników wysoko wykwalifikowanych, czyli de facto stworzenie warunków dla rozwoju firm innowacyjnych.

Takie firmy oczywiście w Radomiu istnieją, jest ich jednak na tyle niewiele, że wchłaniają jedynie absolwentów kierunków technicznych uczelni radomskiej. To zbyt mało w kontekście rozwoju miasta, tego segmentu rynku pracy i wzrostu presji płacowej, która mogłaby być czynnikiem zachęcającym do powrotu najzdolniejszych radomian.

Niezbędna w tym kontekście wydaje się współpraca w ramach trójkąta: uczelnie wyższe, biznes i władze samorządowe. Wypracowanie rozwiązań w ramach takiego trójkąta mogłoby dać pozytywny impuls dla tworzenia wysoko płatnych miejsc pracy.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

autor: dm

Wasze komentarze (18)

Marzes
2017-08-14 20:21:00

Wstyd to przynosi radomski misiewicz. Chłop któremu radom życie uratował. Bez szkoły, bez inteligencji, bez polotu.

Sergiusz
2017-08-14 15:58:00

Witkowski odejdź i wstydu oszczędź. Już dość się nachapałeś razem z żoną w radach nadzorczych.

Er
2017-08-14 13:46:00

Nie tylko obecnego prezydenta ale wszystkich po 89r

miro
2017-08-14 10:52:00

dwóch mamy największych "dobroczyńców" naszego miasta w ostatnich latach i dobrze żeby radomianie pamiętali o tym przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi w przyszłym roku. A są to w kolejności: 1.Jerzy Buzek (PO) który pozbawił Radom stolicy województwa i tym skazał na degradację 2.Adam Struzik (PSL) który przez ostatnie 10 lat okrada Radom na rzecz Płocka i Siedlec

0
2017-08-13 00:27:00

Tak, określenie obecnego prezydenta jako rozgarniętego, nie ważne czy mniej czy bardziej jest jak najbardziej prawidłowe. Niewątpliwie chyba ma maturę, a więc jest w miarę rozgarnięty, tyle czy to ma jakieś pozytywne znaczenie dla miasta? Niestety nie.

ks. Zbigniew
2017-08-12 17:02:00

Informuję wszystkich troli PiSowskich, że z kłamstw i oszczerstw pisanych na tym forum będziecie musieli sie jutro WYSPOWIADAĆ

dtxs
2017-08-12 16:58:00

Rozumiem że za prezydenta Kosztowniaka Radom się świetnie rozwijał, nie miał bezrobocia, mieszkańcy nie emigrowali i był wiodącym miastem w Polsce!

0
2017-08-12 16:09:00

Nie da się nic zrobić w Radomiu, gdy prezydent będzie nadal rżnąć opozycjonistę wobec rządu. Bo co Radom może zrobić bez programów rządowych. Witkowski jest już na tyle beznadziejny, że ARP nie jest w stanie na stronie internetowej miasta podziękować za 50 mln zł. w ramach programu dla Radomiu. Kto to jest ten pan i komu on służy?

tak się bawią tak się bawią zło dzie je
2017-08-12 14:12:00

POgrobowcy Radomia: tłuścioch w przyciasnych marynarkach i pedalskich rurkach, niedoszły olimpijczyk w WKKW i ***** w trakcie pracy sprzedawców hot-dogów.

Środkowopomorzanin z Radomia
2017-08-12 13:22:00

Miasta sie kończą. Kto z miasta mieszkający tam od paru pokoleń chciałby użerać sie z elemenem napływowym ze wsi. Przecież Ci napływowcy (nie wszyscy) nauczyli sie z psami wychodzić na spacer nie mówiąc o zakładaniu smyczy. Znalem panią,która mieszkała na parterze w jednym z bloków na Ustroniu i wypuszczala pieska samopas na spacer. I dla niej to bylo normalne. Dopiero jak straż miejska zaczela walić mandaty to się opamiętała,bo raczej żeby wyjść na spacer z psem na smyczy raczej by nie wpadła. Miedzy innymi ludzie od wieków związani z miastami uciekają poza nie,kupując pare ha (jak można było,podziękujmy Jarkaczowi) budują tam dom,wracają z pracy,wyłączają telefon i maja spokój.

123
2017-08-12 13:00:00

Jaki prezydent taki rozwój! Koniu, Fircyk i ten trzeci co po korytarzach chodzi i plotami się zajmuje nie są wstanie nic dla Radomia zrobić bo z nich to nawet ich polityczne zaplecze się śmieje

Co tu komentować
2017-08-12 11:35:00

Jak działają politycy na rzecz Radomia to widać - nie pomogą im złotouste frazesy. Cała ekipa polityczna Radomia do wymiany.

sxc
2017-08-12 10:48:00

Gdzie obiecany kontrakt dla Radomia?! Radom aby przetrwać powinien być miastem wojewódzkim. Operatywny prezydent miasta + pomoc rządu, ale nasi posłowie, senatorowie kompletnie nie walczą o sprawy Radomia!!! Jeśli nic się nie zmieni Radom upadnie!

Radomiaczek
2017-08-12 10:22:00

Niektore naprawde bzdurne sa te komentarze ,Mam najbardziej rozgarnietego prezydenta od czasow Grzecznarowskiego,tylko pomoc musi byc z Gory jak ktos juz to wspomnial.Sam prezydent nic niezdziala jesli Radomski PIS przeszkadza mieszkancom zamiast pomagac,Ja sam glosuje zawsze do parlamentu na PIS ale w Radomiu ten PIS jest do niczego.Aleja W.P.to tylko i wylacznie jest na barkach PiSu radomskiego parking na Lekarskiej rowniez i wiele innych rzeczy jak chodnik 150 km do wymiany to rowniez zalezy od PiS fundusze.

Radomis
2017-08-12 10:03:00

8 lat poprzednika czyli Pana Kosztowniaka po za może pierwszymi dwoma gdzie coś jeszcze działało na rozwój naszego miasta to 6 lat samych strat brak jakiejkolwiek perspektywy dla ludzi i otworzone perspektywy wyjazdu i pracy na wyspach itp. wyludniły miasto i gdy się wydawało że po odebraniu władzy w naszym mieście ludziom bez wizji i honoru nadeszło 500+ które kupiło zwycięstwo i powrót do przeszłości o co najmniej 12 lat. Nie mówię że program 500 + to coś b złego ale przede wszystkim w innym wykonaniu mógłby działać zdrowiej. Dobra zmiana niszczy nasz kraj i dlatego młodzi i coraz lepiej wykształceni ludzie uciekają i wyludniaja nasze miasta coraz bardziej. Prezydent Witkowski robi co może na tą chwilę ale nie powstrzyma tego bez pomocy z góry

gwidon
2017-08-12 09:28:00

Jedyne czego się uczepiła pewna trzymająca się mocno grupa ,to Cywilne Lotnisko generujące milionowe straty dla miasta , które jednak nigdy nie przyniesie żadnego pożytku ,poza utrzymaniem na posadkach kilkunastu osób.Nikomu jednak nie przychodzi do głowy, by skończyć z tą przynoszącą miastu same straty zabawę,a pieniądze przeznaczyć na rozwój miasta.A może ,,ten MIŚ musi być drogi" a potem się go........itd. itp. etc.Jak określił pewien ,,Prezes Klubu" w kultowej komedii.

ul
2017-08-12 09:07:00

Od czasu stworzonej przez prezydenta Włodarczyka specjalnej strefy ekonomicznej nie wymyślili nic co budowałoby przyszłość miasta.Brak wizji musi się tak kończyć.

0
2017-08-12 08:45:00

Czas rządów obecnego prezydenta to faktycznie fatalny czas dla Radomia. Miasto zatrzymało się w rozwoju chyba pod każdym względem.

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej