Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Jaki będzie Plac Jagielloński? Koniec konsultacji

dm 2017-07-19 14:27:00

Więcej zieleni i więcej miejsc do wypoczynku - to najczęściej powtarzane postulaty zgłaszane przez mieszkańców podczas spotkań konsultacyjnych poświęconych planowanemu remontowi Placu Jagiellońskiego.

- Po ponad 20 latach chcemy ten teren uporządkować i przywrócić funkcjonalność. To co planujemy, to nie gruntowna przebudowa, ale remont. Mamy oczywiście świadomość potrzeby przeprowadzenia też większych zmian, ale najpierw musi powstać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - mówił otwierając podsumowujące spotkanie konsultacyjne w Teatrze Powszechnym prezydent Radosław Witkowski.

Koncepcja opracowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną zakłada m.in. wymianę nawierzchni, która będzie wykonana z dużych betonowych płyt. W części placu zostanie ułożona mozaika. Pojawi się też element wodny, w postaci dekoracyjnych kul oraz murki z siedziskami. Planowane jest także uporządkowanie istniejącej zieleni, w tym usunięcie zagrażających bezpieczeństwu, najstarszych topoli, a także nowe nasadzenia drzew i krzewów.

Plac zostanie przystosowany do organizowania tam imprez masowych. Jednocześnie został przygotowany projekt zmian w układzie drogowym w sąsiedztwie Placu Jagiellońskiego. Przede wszystkim powstanie brakujące przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Struga, Chrobrego i Pileckiego. Wraz z nim powstanie przejazd rowerowy. Zgłoszone podczas konsultacji uwagi dotyczyły przede wszystkim zieleni oraz potrzeby tworzenia miejsc wypoczynku w miejscach zacienionych.

Były też propozycje ustawienia na placu mebli miejskich w postaci na przykład tzw. parkletów, czyli mobilnych wysepek, które tworzą miejsca siedzące oraz rośliny. Dodatkowo mogłyby one być wyposażone w gniazda do ładowania np. tabletów lub smartfonów. Pojawiły się także postulaty wprowadzenia większych zmian w układzie drogowym wokół Placu Jagiellońskiego oraz lokalizacji pomników.

- Zakres planowanego remontu nie może przesądzać o kształcie planu miejscowego. Dopiero z tego planu będą wynikały możliwości realizacji tego typu pomysłów. Na razie chcemy uporządkować plac. Na pewno uwzględnimy propozycje ustawienia większej liczby ławek i innych elementów tzw. małej architektury. Po remoncie powstanie baza do większej przebudowy, a ta będzie możliwa dopiero po uchwaleniu miejscowego planu - tłumaczył wiceprezydent Konrad Frysztak.

Po przeanalizowaniu uwag zgłoszonych podczas konsultacji, zostanie ogłoszony przetarg w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Remont Placu Jagiellońskiego ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwa do wiosny przyszłego roku. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowana jest na ten cel kwota 3 milionów złotych.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych