Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Problemy lokalowe przy Kolejowej, budowa S12, rewitalizacja parku na Plantach na sesji Rady Miejskiej

dm 2017-05-29 14:55:00

Na 48. sesji Rady Miejskiej w Radomiu radni rozpatrzyli kilka projektów uchwał oraz debatowali nt. budowy drogi ekspresowej S12, czy rewitalizacji parku na Plantach.

09:00 Porządek dzisiejszej sesji znaleźć można tutaj.

09:00 Sesję można oglądać na żywo w internecie - tutaj.

09:01 Przewodniczący Dariusz Wójcik otworzył 48. sesję Rady Miejskiej w Radomiu.

09:05 Punkt 4. dzisiejszych obrad zostanie omówiony już teraz, bowiem na sali znajdują się radomianie, których ten problem dotyczy.

09:06 Chodzi o omówienie problemów lokalowych związanych z inicjatywą poszerzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Kolejowej 22 w Radomiu.

09:17 - Warsztat Terapii Zajęciowej to magiczne miejsce. Nasi podopieczni już się nie wstydzą, otworzyli się na ludzi, wychodzą na scenę, występują. Rodzice są bardzo szczęśliwi, że takie miejsce powstało. Pani dyrektor wielokrotnie mówiła, że jest gotowa powiększyć ośrodek, ale tak się nie stało. Usłyszałam też, że teraz nie jest to możliwe. A chcemy powiększyć ośrodek - w pierwszym etapie - tylko o 15 miejsce. Nie mamy bowiem dalszej możliwości rehabilitacji dla absolwentów, a to dla nich jest w krótkim czasie regres - mówiła kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej "Do Celu".

09:22 Teraz na mównicy przedstawicielka specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Radomiu.

09:30 - Nie do końca jest prawdą, co mówiła moja poprzedniczka. Oddawanie nowych pomieszczeń dla Warsztatów Terapii Zajęciowej ma bowiem negatywne skutki dla placówki, działa to na szkodę uczniów. My chcemy, żeby nasi uczniowie mieli jak najlepsze warunki. Jako pracownicy ośrodka, bardzo dbamy o naszych uczniów, a jak jest możliwość, to proszę radnych i prezydentów o znalezienie nowego lokum dla warsztatów - powiedziała.

09:32 Magdalena Lasota: Trzeba jak najszybciej rozwiązać ten konflikt. Nie mogą dwa takie ośrodki ze sobą rywalizować, powinny współpracować.

09:36 Dariusz Wójcik: Na tej sesji podejmujemy decyzję o pieniądzach na sport, czy na rower miejski, a zapominamy o tych, którzy są najbardziej potrzebujący. Ten konflikt nie leży w ilości pomieszczeń, tylko gdzieś indziej. Stanowisko dyrektora powinna pełnić osoba, której zależy na dobru dziecka, a tak nie jest. Proszę więc wygasić mandat pani dyrektor.

09:42 Leszek Pożyczka: Ten budynek przy ulicy Kolejowej ma możliwości, aby udostępnić pomieszczenia dla Stowarzyszenia. Nie rozumiem też tego konfliktu, przecież i tu i tu są dzieci, których trzeba przygotować do dorosłego życia. Nie widzę więc tu drugiego dna, o którym mówiła pani z ośrodka.

09:45 Marek Szary: Zbudowaliśmy w Radomiu wiele szkół, więc panie prezydencie, może najwyższy czas wybudować w Radomiu szkołę z prawdziwego zdarzenia dla osób niepełnosprawnych.

09:47 Wioletta Kotkowska: W zarządzie ośrodka jest dyrektor szkoły przy ul. Lipskiej, więc jeśli pan przewodniczący chce kogoś odwołania, to proszę również spojrzeć na tę sprawę.

09:52 Ryszard Fałek: Wystąpienie pani Tatiany Kaplińskiej (ze Stowarzyszenia "Do Celu") było naganne, pani przyszła tu ze skargą. A ta sprawa powinna zostać rozwiązana w urzędzie. Bo czy ktoś na tej sali odmówiłby pomocy niepełnosprawnym? Pan przewodniczący nie powinien w ogóle takiej sprawy dołączać do porządku dzisiejszych obrad. Już prawie godzinę nad tym debatujemy. To co, my mamy być sądem? Proszę o przekazanie sprawy p. Semikowi.

09:55 Dariusz Wójcik: Stowarzyszenie próbowało dostać się do Urzędu z tą sprawą, ale im się to nie udało, dlatego debatujemy o tym na sesji.

10:00 Kazimierz Staszewski: Przysłuchując się wcześniejszym wypowiedziom, stwierdzam, że pani ze Stowarzyszenia rzeczowo przedstawiła sytuację, a odpowiedź dyrekcji była konfliktowa i szukali oni drugiego dna, a gdzie tu jest drugie dno? Panie prezydencie, tam już nie będzie współpracy, trzeba szukać nowego miejsca dla Warsztatów Terapii Zajęciowej.

10:03 Dariusz Wójcik: Pan Fałek mówi o mojej niekompetencji, bo wprowadziłem tę sprawę na sesję. A niepełnosprawność to nie polityka. Zostałem poproszony przez radomian o to, aby wprowadzić to na sesję i to zrobiłem. Nigdy nie odmówię radomianom, którzy chcą poruszyć na sesji ważne dla naszego miasta sprawy. Także proszę panie Fałek, aby pan nie szukał tu polityki, bo ja jestem wolontariuszem, pomagam niepełnosprawnym, a Pan? Co pan zrobił dla niepełnosprawnych?

10:07 - Jeśli nie ma miejsc dla niepełnosprawnych, to trzeba to miejsca znaleźć. My nie pozwolimy nam zabrać naszego miejsca, bo takie dzieci bardzo przyzwyczają się do kolegów i miejsca. My nie odpuścimy i nie oddamy tych pomieszczeń - mówiła jedna z matek dziecka z ośrodka szkolno-wychowawczego.

10:15 Teraz na mównicy ponownie pani z ośrodka szkolno-wychowawczego. Ta sprawa się ciągnie i ciągnie, niestety, nie widać, aby obie strony się dogadały. Na pewno nie na dzisiejszej sesji.

10:18 Radny Kowalski chce złożyć wniosek formalny o zamknięcie dyskusji, ale... dyskusja trwa dalej. - Kiedy mam złożyć wniosek o zakończenie dyskusji, gdy ona już się zakończy? - mówił.

10:20 Tatiana Kaplińska: Ja jestem zszokowana tym, co tu się dzieję. Chyba każdy widzi, kto chce się dogadać, a kto chce kłótni. Proszę więc o nowe miejsce dla nas, tam, gdzie będziemy mile widziani.

10:27 Wiceprezydent Jerzy Zawodnik: W Radomiu jest 6 Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie znajduje się 195 osób. Wniosku formalnego ws. powiększenia miejsc dla podopiecznych nie było. Warsztaty Terapii Zajęciowej są głównie finansowane przez PFRON.

10:30 Przewodniczący Wójcik złożył wniosek formalny o to, aby prezydent przeprowadził kontrolę w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych ws. wykorzystania tam powierzchni.

10:34 Wiesław Wędzonka: Jak można składać taki wniosek? Panowie prezydenci mogą przecież w każdej chwili przeprowadzić kontrolę. Ja wiedziałem, jak ta sesja będzie przebiegała: że każdy będzie mówił, że pomoc osobom niepełnosprawnym jest potrzebna, a każdy będzie przy tym załatwiał swoje poboczne sprawy. Współpraca pomiędzy tymi dwoma podmiotami nie będzie już możliwa, tyle po tej sesji wiemy. Takie sprawy powinny zostać załatwione w gabinecie jednego z prezydentów.

10:35 Jerzy Zawodnik: W piątek byłem w jednym z budynków specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, a tam przeprowadzone były warsztaty kulinarne...

10:38 Wniosek przewodniczącego Wójcika została przyjęty. Komisja Rewizyjna przeprowadzi więc kontrolę w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych w Radomiu.

10:42 Były dwie minuty przerwy, ale powoli wracamy do dalszej części sesji.

10:47 Czas na informację nt. budowy drogi ekspresowej S12. Na sali nie ma jednak nikogo z Ministerstwa Infrastruktury, choć takie zaproszenie zostało wysłane.

10:50 Wnioskodawca - Andrzej Łuczycki przedstawia sprawę. My więcej o tym pisaliśmy tutaj.

10:55 - Parlamentarzyści PiS-u wpisali tę inwestycję do Kontraktu dla Radomia. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości - zostaliście oszukani. Wszyscy zostaliśmy oszukani - zakończył radny PO.

11:02 Jakub Kowalski: Ramą realizacji jakiegoś kontraktu jest kadencja. Nie mamy jeszcze nawet półmetka, a pan radny Łuczycki już wydaje tu sądy. Przypomnę, że to koalicja PO-PSL usunęła kwestie realizacji S12 z budżetu państwa, a później tuż przed wyborami przypomnieli sobie o tym i dopisano ją, żeby mówić, że będą oni ją realizować. Wielokrotnie rozmawiałem z ministrem Adamczykiem na ten temat. Obecnie trwa analiza, która pokaże nam, jak tę inwestycję kontynuować.

11:07 Wiesław Wędzonka: Myślę, że wcześniej, czy później ta droga powstanie. Tylko ostatnio słyszałem, jak poseł Marek Suski mówił, że ten problem nie istnieje, bo droga powstanie, ale po 2021 roku, więc inna ekipa już będzie to realizować.

11:11 Marta Michalska-Wilk: Szkoda, że nikt z ministerstwa dziś na sesji się nie stawił. To pokazuje, jak oni traktują samorządy. Minister Kowalski mówi coś innego, podsekretarz stanu Szmit pisze coś innego. Dalej nic nie wiemy, ale ja proszę tych, którzy podpisali Kontrakt dla Radomia - spełnijcie swoje obietnice.

11:20 Radosław Witkowski: To jak ważna jest dla naszego regionu budowa tej drogi i jak to pobudzi gospodarkę w naszym mieście, nie trzeba nikogo przekonywać. Ja tylko proszę ministra Adamczyka, aby zajął się tą sprawą, bo tu nie trzeba wielu rozmów, trzeba tylko kilka podjętych decyzji.

11:22 Wiceprezydent Frysztak przedstawia, co obecnie zrobiło Stowarzyszenia na Rzecz Budowy Drogi Ekspresowej S12. O jednym z takich spotkań - tutaj.

11:30 Rozmowy na ten temat trwają dalej. Radny Fałek złożył stanowisko, aby wysłać to do ministerstwa jako oficjalne stanowisko radnych - zaraz będzie głosowanie, choć radny Szary uważa, że radni powinni się z tym stanowiskiem zapoznać, aby móc głosować. Radny Pszczoła z kolei zauważył błąd historyczny, "bowiem w latach 70. nie było bezrobocia".

11:34 Radni przyjęli stanowisko zgłoszone przez radnego Fałka ws. drogi S12.

11:35 Przechodzimy dalej. Czas na interpelację i zapytania radnych oraz odpowiedzi prezydenta.

11:37 Robert Fiszer: Czy jest planowany remont sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej?

11:40 Na sali obecni są mieszkańcy osiedla Planty, którzy nie zgadzają się z przebudową tam parku. Zebrali oni ponad 400 podpisów przeciwko placom zabaw w formie proponowanej przez miasto.

11:47 Radna Michalska-Wilk pytała o Stowarzyszenie, wykonujące w Radomiu dializy, zaś radny Pszczoła podjął temat ul. Wiertniczej na Idalinie, gdzie są wielkie wyrwy, "umożliwiające bezpieczny dojazd do domów". Z kolei radny Chłopicki zapytał o przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. 11 Listopada i Żwirki i Wigury.

11:49 Radny Fałek zadał pytanie prezydentom nt. Air Show 2017.

11:57 Radny Fałek poruszył też inne kwestie, m.in. konkurs na dyrektora ROK. Teraz radny Rejczak mówi o szpitalu na Józefowie...

12:06 Dariusz Wójcik: Zgadzam się w 100% z radną Michalską-Wilk na zakup nerek dla radomskiego szpitala. My pogubiliśmy się w priorytetach dla naszego miasta. Panie prezydencie, oprócz sportu - są w Radomiu też inne potrzeby. Przestańmy co roku pompować balon do niewyobrażalnych rozmiarów.

12:09 Przewodniczący Wójcik mówił też o kładce nad ul. Szarych Szeregów. - Pilnują jej starsi, chorzy panowie. Coś z tym w końcu zróbmy!

12:12 Radosław Witkowski: Jeśli chodzi o Air Show, na czwartek na godz. 13 zwołałem nadzwyczajną sesję ws. Air Show 2017. Będą przedstawiciele wojska, czy MON-u i wtedy radni będą mogli pytać o dosłownie wszystko. Na ostatnim spotkaniu w Warszawie, MON zmienił kompletnie ostatnią koncepcję finansowania Air Show i ja podobnie jak radni - na ten moment mało wiem.

12:15 Jerzy Zawodnik: Rozmawiamy nt. dializ i nerek ze szpitalem. Ten temat był poruszany na ostatnim spotkaniu, także mamy to na myśli.

12:20 Konrad Frysztak: Po zakończeniu tego sezonu odbędzie się remont sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Jest on już zaplanowany, mamy zabezpieczone fundusze w budżecie. Wraz z tym remontem, będziemy montować barierki, o które pytał radny Fiszer. Nie ma planów o wytyczenie nowego przejścia dla pieszych na ul. 11 Listopada/Żwirki i Wigury.

12:25 - Odrabiam lekcję, za nieodrobione lekcję moich poprzedników. To tyle nt. kładki nad ul. Szarych Szeregów. Mamy program naprawczy i kładka będzie mogła być bezpiecznie użytkowana przez radomian - dodał wiceprezydent Frysztak.

12:30 - Sprzeciwiamy się inwestycji pięciu placów rekreacyjno-sportowych w parku Plantu. Jesteśmy ogromnie rozczarowani postawą władz miasta wobec nas i działań, jakie podejmujemy w związku z tą inwestycją. Nie zgadzamy się z tą przebudową naszego parku, stąd nasz protest. Pod protestem podpisało się już 500 osób. Prawdopodobnie będzie nas dużo więcej. Nie było żadnych konsultacji społecznych w tym przypadku. Chcemy zachować charakter parku, aby pozostała zieleń - powiedział mieszkaniec Plant, dodając: My się obawiamy, że będziemy jako ostatni z tego parku korzystać. Kto wpadł na taki pomysł, aby wydać milion złotych na degradację zieleni? Czy myśli ktoś o seniorach? Na Plantach mieszka ich wielu. Oni będą z tego korzystać? Wątpię. Widać, w Urzędzie więdzą lepiej, co ma u nas być, co będzie dla nas lepsze. Słyszeliśmy, że przetarg został ogłoszony, ale mamy nadzieję to zatrzymać.

12:38 Radosław Witkowski: Osobiście spotykałem się z Państwem dwukrotnie. Pierwszy postulat, który wtedy Pan złożył, to taki, że nie chcę boiska obok swojego bloku, bo przeszkadzają mu dzieci. Pan zapytał mnie, kto wpadł na taki pomysł? A kto wpadł na taki pomysł, aby w środku parku budować blok?

12:42 - Żadne drzewa w tym parku nie zostaną wycięte. Jestem jednak za tym, aby nawierzchnia na tym placu zabaw była inna, niż jest planowana, bo w parku jest to ważne - powiedziała przedstawicielka z Wydziału Ochrony i Środowiska UM w Radomiu.

12:51 Konrad Frysztak: Mamy w Radomiu parki, gdzie jest nawierzchnia poliuretanowa. Drzewa tam rosną, kwitną, nic im nie jest, dlatego tu będzie podobnie. Chce głośno podkreślić: w tym parku nie zostanie wybudowany blok! Zgadzam się, że Planty to jedno z najstarszych osiedli w Radomiu, ale ono się odmładza, są tam dzieci, które potrzebują placów zabaw i terenów sportowo-rekreacyjnych.

12:56 Marek Szary: Rewitalizacja Parku Planty powinna być robiona profesjonalnie. Jak się robi rewitalizację w parku, to się robi rewitalizację zieleni i miejsce do odpoczynku, a tu mamy amatorszczyznę.

13:03 Dariusz Wójcik: Jestem zdziwiony tą inwestycją, przecież w koło mamy tyle szkół. Takie nasycenie obiektów sportowych jak tam, to nie ma nigdzie, więc po co kolejne? Po co wydawać milion złotych na przekór mieszkańców. Przecież oni tego nie chcą. Na ul. Osiedlowej nie ma takich terenów, więc może przekazać ten milion złotych na budowę tam terenów sportowo-rekreacyjnych, tam będzie poparcie mieszkańców. Ja rozumiem huśtawki w parkach, ale boisko? Nie ma chyba drugiego takiego miasta w Europie.

13:10 Jakub Kowalski: Sprawą oczywistą jest to, że chcemy, aby w Radomiu było jak najwięcej placów zabaw. Ale z umiarem, a na pewno nie w Parku Planty. Trzeba zbilansować to, że potrzebne są place zabaw, bo potrzebne są też tereny zielone, gdzie można wypocząć.

13:14 Małgorzata Zając: Rozmawiając z mieszkańcami Plant, dowiedziałam się od nich, że podpisali tę listę, ponieważ wmówiono im, że park zostanie zdewastowany.

13:18 Marta Michalska-Wilk: Czy ta inwestycja jest następstwem inicjatywy mieszkańców Plant?

13:22 Wniosek od przewodniczącego Wójcika: wnioskuję o zaprzestanie realizacji tej inwestycji.

13:24 Radosław Witkowski: Serdecznie dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Obiecuję, że nie będzie ogłoszonego żadnego przetargu przed spotkaniem z mieszkańcami Plant. Wysłuchamy Waszych uwag, zapraszam do dyskusji.

13:25 Przypomnijmy, że mieszkańcy Plant nie chcą boiska w parku, nie mają jednak nic przeciwko budowy placu zabaw.

13:30 Wiceprezydent Zawodnik poinformował, że w Urzędzie Miasta jest 600 podpisów "za" placem zabaw w Parku Planty.

13:31 Wniosek przewodniczącego Wójcika został odrzucony.

13:32 Wreszcie przechodzimy do kolejnego punktu, tj. informacja Powiatowego Urzędu Pracy nt. stanu bezrobocia w mieście i aktualnej sytuacji na rynku pracy. My więcej o tym pisaliśmy tutaj.

13:33 Najpierw jednak pięć minut przerwy.

13:47 Obrady zostały wznowione, a do głosu tradycyjnie zapisało się dwóch radnych, tj. Mirosław Rejczak oraz Ryszard Fałek.

13:56 Wreszcie przechodzimy do rozpatrzenia projektów uchwał.

13:57 Uchwała ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2017 - 2037 została przyjęta.

14:00 W sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2017 rok, radny Fiszer zapytał o 70 tysięcy złotych, które mają zostać przeznaczone na naprawę fontann na ul. Żeromskiego.

14:02 Z kolei przewodniczący Wójcik nie zgadza się z tym, że tyle pieniędzy z budżetu miasta idzie na sport. - Są też inne ważne sprawy w naszym mieście. A nie co roku dodajemy pieniądze na sport, na stypendia - mówił.

14:05 Skarbnik miasta: Fontanny są w trakcie naprawy, koszt to 70 tysięcy złotych, ale będzie to naprawa gwarancyjna, także nie wydamy na to ani złotówki.

14:06 Przeszła również uchwała ws. dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2017 rok.

14:07 Teraz punkt trzeci, tj. rozpatrzenie projektu ws. emisji obligacji komunalnych Gminy Miasta Radomia.

14:10 Celem emisji w 2017 roku jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 32 700 000,00 PLN.

14:11 Celem emisji w 2018 roku jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 36 300 000,00 PLN.

14:14 - 130 mln "poszło" m.in. na MOSiR, chociażby na Rower Miejski. W 2,5 roku zadłużyliście miasto na 411 mln złotych, natomiast za prezydenta Kosztowniaka - przez 8 lat - miasto zostało zadłużone na 400 mln złotych, ale pozyskaliśmy wówczas 600 mln złotych, podczas gdy - Wy pozyskaliście przez 2,5 roku tylko 20 mln złotych - mówił Dariusz Wójcik.

14:20 Skarbnik Sławomir Szlachetka wyjaśnia ten punkt obrad.

14:23 - Jakbyśmy chcieli w tym momencie zliczyć zadłużenie, to jest ono niższe niż na początku roku. Część kapitału przez te 5 miesięcy spłaciliśmy - poinformował. Skarbnik liczy tylko zadłużenie gminy, a nie spółek, jak np. MOSiR.

14:24 Uchwała ws. emisji obligacji komunalnych Gminy Miasta Radomia została przyjęta.

14:26 Zdanie odrębne przewodniczącego Wójcika: Co to za różnica, czy kredyt zaciąga MOSiR, czy gmina. Tak czy siak, musza ten dług spłacić mieszkańcy naszego miasta...

14:30 Uchwała ws. gospodarowania nieruchomościami została przyjęta. Chodzi o budynek przy ul. Wośnickiej.

14:31 Wycofany został projekt uchwały ws. nadania statutu MOK „Amfiteatr” w Radomiu.

14:32 Teraz radni zajmą się projektem uchwały ws. przekazania do prowadzenia Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu. - To dobra decyzja. Szkoła będzie po prostu bogatsza - stwierdził Dariusz Wójcik.

14:33 Uzasadnienie - tutaj.

14:34 Radni dopytują, czy miasto oddaje ministerstwu wszystkie budynki, czy może budynki dalej będą należeć do gminy.

14:40 Radni chwalą pomysł przekazania szkoły, ale chcą mieć pewność, że teren pozostanie w rękach gminy.

14:44 Wiceprezydent Semik: W myśl prawa nie można negocjować tego, że placówka na stałe będzie w Radomiu.

14:49 Konrad Frysztak: Ministerstwo chce nieodpłatnie przekazania szkoły wraz z gruntami na Skarb Państwa.

14:50 Uchwała została przyjęta.

14:51 Podobnie jak uchwała ws. wprowadzenia zmian do Statutu Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

14:52 Teraz czas na informację o pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej oraz sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich.

14:55 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych