Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Jedziesz na narty? Pamiętaj, EKUZ zmniejsza tylko koszty leczenia za granicą

dm, informacje.havaspr.pl 2017-02-13 08:30:00

Rozpoczął się czas ferii zimowych. Wiele osób planuje wyjazdy na narty, nie tylko w polskie Tatry, ale również za granicę, m.in. na Słowację, do Czech, Austrii, Włoch, Szwajcarii czy Francji. Zanim jednak wybierzemy się do innego kraju, warto zadbać o zabezpieczenie się na wypadek konieczności skorzystania z pomocy medycznej i w rezultacie nadszarpnięcia domowego budżetu.

Jak nie stracić majątku, wyjeżdżając na ferie

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), choć bardzo przydatna, nie gwarantuje pełnej i bezpłatnej opieki medycznej, ratownictwa górskiego za granicą oraz transportu medycznego do Polski. Niestety koszty takich interwencji mogą sięgać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tys. euro. Dlatego chcąc zabezpieczyć swój domowy budżet, warto zadbać o polisę turystyczną, która pokryje ewentualne koszty związane z nieprzewidzianym zdarzeniem i skróci czas oczekiwania na otrzymanie odpowiednich świadczeń.

- W wielu państwach europejskich musimy liczyć się z koniecznością współfinansowania świadczeń medycznych. Dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, jak wygląda opieka medyczna w kraju, do którego się wybieramy. Dodatkowe ubezpieczenie pozwoli nam w pełni cieszyć się urlopem – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Podstawy czyli EKUZ

Każda osoba podróżująca za granicę powinna mieć przy sobie EKUZ, potwierdzającą prawo do świadczeń medycznych na terenie państwa członkowskiego UE/EFTA. Co ważne każdy członek rodziny musi mieć własny dokument oraz kilka jego kserokopii, gdyż często wymagane jest pozostawienie jej w placówce medycznej.

W Czechach dopłacisz do świadczeń

U naszych południowych sąsiadów posiadacz EKUZ bezpłatnie skorzysta z konsultacji u lekarzy podstawowej opieki medycznej, jednak w przypadku pobytu na szpitalnym oddziale ratunkowym zobowiązany jest do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 90 koron. Koszty leczenia w placówce funkcjonującej poza publicznym systemem ochrony zdrowia w Czechach pacjent pokrywa w całości we własnym zakresie. Jednak w sytuacji, gdy skorzystał on z pomocy medycznej udzielonej przez placówki prywatne w stanie nagłym, może dochodzić częściowego zwrotu związanych z tym kosztów.

Uwaga! Na podstawie EKUZ nie przysługują świadczenia zdrowotne udzielane przez służbę ratownictwa górskiego w związku z wypadkiem na nartach. Pacjent jest zobowiązany do pokrycia pełnych kosztów tego rodzaju pomocy medycznej we własnym zakresie.

Płatne ratownictwo górskie na Słowacji

Na Słowacji świadczenia wykonywane przez lekarzy pierwszego kontaktu i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej są bezpłatne. W przypadku wizyty na pogotowiu pobierana jest jednorazowa opłata manipulacyjna w wysokości 1,99 euro, która jest jednak anulowana w przypadku konieczności hospitalizacji pacjenta. Transport pogotowia ratunkowego, w tym lotniczego, jest bezpłatny, jednak już te same świadczenia w ramach ratownictwa górskiego muszą być w 100 proc. opłacone przez poszkodowanego.

Płatny pobyt w austriackim szpitalu

W Austrii za leczenie szpitalne nie dłuższe niż 28 dni pacjent zapłaci od 12 euro do 20,1 euro za dzień. Pobyt w szpitalu w ramach standardu podstawowego obejmuje zakwaterowanie pacjenta oraz opiekę lekarską. Pracownicy szpitala mogą zaproponować pacjentowi hospitalizację w ramach podwyższonego standardu opieki, ale w takim przypadku musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Sam transport do szpitala jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Ważne - ratownictwo górskie i transport lotniczy są pełnopłatne!

We Włoszech bezpłatne leczenie w szpitalu

We Włoszech koszty porady lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć z własnej kieszeni – do 36,15 euro za wizytę, zaś świadczenie u specjalisty częściowo sfinansuje NFZ. Co ciekawe we Włoszech leczenie w szpitalu jest bezpłatne, za to już do samego transportu posiadacz karty EKUZ będzie musiał dopłacić.

Warto wiedzieć, że w wielu kurortach lekarze przyjmują tylko prywatnie, a w związku z tym nie honorują EKUZ. Ponadto świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż związane z tym standardowe świadczenia zdrowotne.

W Szwajcarii zapłacisz za wizytę u internisty

Za poradę lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, lekarza stomatologa, leczenie stacjonarne w szpitalu posiadacz karty EKUZ musi uiścić wstępną opłatę ryczałtową w wysokości 33 franków w przypadku osób małoletnich lub 92 franków w przypadku osób dorosłych. Dodatkowo koszt hospitalizacji wynosi 15 CHF dziennie, a z opłaty tej są zwolnione dzieci i osoby do 25 roku życia, o ile kontynuują naukę. Kobiety w ciąży korzystające ze świadczeń opieki zdrowotnej są zwolnione z tych opłat. Natomiast każdy pacjent korzystający z transportu karetką lub samolotem, w tym także w przypadku ratownictwa górskiego, jest zobowiązany do pokrycia 50 proc. kosztów.

We Francji dopłacisz 30 proc. do wizyty u lekarza

Pacjent korzystający ze świadczeń zdrowotnych na podstawie karty EKUZ we Francji musi najpierw pokryć ich koszty we własnym zakresie, a następnie może ubiegać się o ich częściowy zwrot. Koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i lekarza stomatologa wynosi 23 euro, a u lekarza specjalisty 25 euro. Aby odzyskać poniesione koszty, należy złożyć zestaw stosownych dokumentów do francuskiej kasy chorych, a te w 70 proc. są zwracane po powrocie do kraju. Co istotne, jeśli lekarz u którego mamy wizytę, pobiera wyższą opłatę niż stawki ustalone w cenniku kasy, różnicę pacjent musi pokryć we własnym zakresie. W przypadku leczenia szpitalnego, kasa chorych pokrywa koszty leczenia w wysokości 80 proc., zaś tylko w niektórych przypadkach w 100 proc. Pacjent musi pokryć pozostałe 20 proc., w tym jest wliczona dzienna opłata ryczałtowa. Koszt ratownictwa górskiego jest w 100 proc. opłacany przez poszkodowanego.

Jak wybrać polisę turystyczną dopasowaną do potrzeb?

Pamiętajmy, aby przed zakupem polisy dokładnie zastanowić się, jaki zakres ochrony jest nam potrzebny oraz kogo powinno ona obejmować. Jedna polisa może chronić bowiem jedną lub kilka osób, np. całą rodzinę.

Oprócz opieki medycznej, polisa turystyczna zazwyczaj pokrywa koszty zniszczenia lub zagubienia bagażu, rezygnacji z opłaconego noclegu, czy uszkodzenia sprzętu elektronicznego lub sportowego. W przypadku gdy jesteśmy sprawcami wypadku np. na stoku, OC pokrywa koszty leczenia poszkodowanego lub naprawy jego sprzętu.

Zazwyczaj w ramach ubezpieczenia turystycznego mamy do wyboru dwie opcje uprawianego sportu: amatorski lub wyczynowy, a każdy ubezpieczyciel w inny sposób definiuje, czym się one różnią. Często w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) wskazane są konkretne dyscypliny. Przed podpisaniem umowy musimy zapoznać się z tym dokumentem i zdecydować, która opcja jest właściwa dla nas. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania co do zakresu ochrony, prośmy ubezpieczyciela o wyjaśnienie np. przez infolinię.

Polisę turystyczną możemy kupić na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich nadal pozostaje kontakt z agentem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyć się można także poprzez internet lub infolinię. Koszt polisy turystycznej dla całej rodziny na dwutygodniowy wyjazd nie powinien przekraczać kilkuset złotych.  

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń w naszym kraju. Polska Izba Ubezpieczeń działa od 1990 roku.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych