Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Dariusz Wójcik: ''To nie reforma, to rewolucja''. Ankieta w Librusie - miasto pyta rodziców

mawi 2017-01-20 13:30:00

Bardzo krytycznie ocenia projekt nowej sieci szkół przygotowywany przez Urząd Miejski, przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Wójcik (PiS). - Miała być reforma, a władze miasta próbują przeprowadzić rewolucję - twierdzi. Tymczasem miasto prosi rodziców o wypełnienie w Librusie ankiet dotyczących zmian.

Protest w sprawie likwidacji gimnazjów nie powiódł się. Jak będzie w przypadku zmiany sieci szkół w Radomiu?

- Uczestniczę od początku w pracach zespołu konsultacyjnego i póki co nie została podjęta żadna wiążąca decyzja. Jednak złożona propozycja budzi zaniepokojenie środowisk wielu szkół. W takim kształcie jest ona dla nas nie do przyjęcia. Trzeba ją pozmieniać - mówi Dariusz Wójcik.

Jednocześnie - przewodniczący RM zastrzega: - Chcę, żeby ta reforma przeszła w Radomiu w zgodzie, bez większych napięć. Trzeba się porozumieć. 

Zdaniem Dariusz Wójcika: "przygotowana propozycja zakłada 30% szkół do likwidacji". - Szkoły chce się przenosić i likwidować. Nie na tym ma polegać reforma, bo w takim przypadku wszyscy pracownicy tracą pracę, łącznie ze sprzątaczkami - mówi przewodniczący. Wyjaśnia, że nowa ustawa zakłada przekształcanie gimnazjów w podstawówki, a obecnych 6-klasowych szkół podstawowych w 8-klasowe. - Przy przekształcaniu nikt z automatu pracy nie traci, później może się tak zdażyć, ale to wyniknie z demografii - uważa radny.

Jako przykład "rewolucyjnych i niepotrzebnych zmian" Dariusz Wójcik podaje Ustronie: - Podstawówkę nr 2 chcą zlikwidować i przenieść do budynku likwidowanego ZSO nr 4, by utworzyć tam szkołę nr 11. Czyli wszyscy z dwójki stracą pracę. A gdyby od razu przekształcić gimnazjum z ZSO nr 4 w szkołę podstawową, to chociaż administracja nie straciłaby pracy, bo dla wszystkich nauczycieli etatów nie starczy. Ale to wyjdzie po czasie, po naborze.

Dlatego na Ustroniu i Prędocinku zdaniem Dariusza Wójcika są potrzebne cztery podstawówki. - Demografia na to pozwala. Współczynnik zmianowości byłby wtedy 1, a w tej chwili w PSP 4 na ul. Wyścigowej jest ponad 2. Tę szkołę można odciążyć, zapewniając nabór pozostałym - argumentuje przewodniczący RM.

W czwartek w Dworku Saskim odbyło się spotkanie kurator Aurelii Michałowskiej z nauczycielami i rodzicami uczniów ze szkół, których zmiany dotkną najbardziej. W poniedziałek kolejne spotkanie z kurator organizuje Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Natomiast następne zebranie zespołu konsultacyjnego, na którym mają być przedstawione pod dyskusje ostateczne propozycje zmian - zaplanowano na 1 lutego. Do tego czasu miasto chce zebrać opinie rodziców wyrażone w ankietach zamieszczonych w Librusie. Rodzice uczniów mają odpowiedzieć, czy byliby zainteresowani przeniesieniem dziecka do szkoły podstawowej, jeśli byłaby utworzona w gimnazjum najbliższym ich miejsca zamieszkania. Przy wybraniu odpowiedzi "tak", rodzice mają wskazać wybrane gimnazjum.

Ostatnie ustalenia zespołu konsultacyjnego tutaj.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych