Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Wiceprezydent Semik: Rozumiem niepokoje w szkołach, bo to gruba zmiana zaprojektowana przez rząd

mawi, dm 2017-01-17 18:18:00

Wiceprezydent Radomia Karol Semik skomentował krytykę posłów PiS, jaką skierowali oni pod adresem władz miasta w związku ze zmianami w sieci szkół, wprowadzanymi wraz z reformą oświaty. - Wygaszanie gimnazjów i liceów to są dwie osobne sprawy. Mogę zapewnić, że wszyscy uczniowie w dotychczasowych gimnazjach i uczniowie w klasach 1-6 szkół podstawowych swój etap edukacyjny zakończą w tym samym miejscu – stwierdził.

Karol Semik, wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za edukację

Posłowie PiS zdecydowali się na podniesienie tematu zmiany w sieci szkół w Radomiu, w związku z dużą liczbą apeli, jakie skierowali do nich środowiska: zaniepokojeni rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół planowanych do likwidacji, czy przeprowadzki (więcej na ten temat tutaj).

- Rozumiem niepokoje w szkołach, bo to gruba zmiana zaprojektowana przez rząd. Dotyczy ona nie tylko gimnazjów, ale też zmiany szkoły podstawowej na 8-letnią i liceów na 4-letnie. Czyli te zmiany dotyczą wszystkich etapów kształcenia. Oczywiście tą najgrubszą zmianą jest likwidacja gimnazjów – stwierdził Karol Semik.

Jego zdaniem, to co zaprezentowali na konferencji posłowie PiS, „jest mało spójne z tym co dzieje się w pracach zespołu konsultacyjnego”. - W zespole są wszyscy radni komisji edukacji, w tym przedstawiciele PiS, w tym również przewodniczący Dariusz Wójcik, a ostatnio pojawił się też przewodniczący klubu radnych PiS, Marek Szary. Myślę więc, że jest tu jakaś niespójność informacyjna, a podnoszone na konferencji sprawy są nie do końca zgodne z tym co przewiduje przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa. Są bowiem trzy drogi przekształcania sieci szkół, jeśli chodzi o gimnazja i my ze wszystkich tych alternatyw korzystamy - poinformował wiceprezydent.

Dwie różne sprawy

Karol Semik odniósł się też do planów likwidacji trzech liceów ogólnokształcących – VIII, IX i XII. - Kwestia trzech liceów przeznaczonych do wygaszenia, jest oddzielnym zagadnieniem, z tym, że państwo posłowie nie powiedzieli o tym, jaka jest ilość uczniów w tych liceach. Myślę, że odpowiedzialnością władz miasta jest również to, żeby placówki, które nie mają naborów, jak i te które są przeciążone, były przy tak grubej zmianie racjonalizowane. Mam tu na myśli komfort pracy ucznia, czyli jednozmianowość oraz koszty utrzymania liceum, w którym np. są dwa oddziały, jak jest w XII LO w ZSO nr 4 – powiedział.

Jak mówi wiceprezydent, ”likwidacja liceów nastąpi przez wygaszanie, nie z racji czyjeś decyzji, tylko z powodu słabego naboru”. - Ten proces rozpoczął się w trzech liceach - VIII, IX i XII - już kilka lat wcześniej i myślę, że z tej perspektywy trzeba spojrzeć na zaproponowane przez nas rozwiązania – zauważa Karol Semik.

Według wiceprezydenta, spraw wygaszania liceów i gimnazjów nie należy w ogóle łączyć. - To są dwie osobne kwestie i członkowie zespołu konsultacyjnego wiedzą, że będą dwa osobne projekty uchwał: w przypadku liceów nie w oparciu o nowo wprowadzone prawo oświatowe, ale w związku z brakiem naboru - tłumaczy wiceprezydent Semik.

Demografia rządzi

Posłowie PiS stwierdzili, że reforma oświaty nie powinna polegać na zamykaniu i likwidacji szkół, powinna polegać wyłącznie na przekształcaniu.

- Chciałem sprostować, bo przekształcanie, jeszcze raz powtórzę – można przeprowadzić na trzy sposoby. Nie da się w niektórych dzielnicach miasta przekształcić dotychczasowego 3-letniego gimnazjum w 8-klasową szkołę podstawową, ponieważ demografia na to nie pozwala. My te dane pokazujemy. Np. na osiedlu Michałów, gdzie kiedyś były dwie szkoły podstawowe, teraz brakuje uczniów. Liczba dzieci, które będą w 8-klasowej szkole podstawowej nr 3, będzie mniejsza niż w tej chwili łącznie jest uczniów w właśnie w "trójce" i w VIII LO im. Sobieskiego (znajdują się w tym samym budynku – dop. red) - mówi wiceprezydent Radomia.

Wiceprezydent zapewnia: uczniowie klas 1-6 i gimnazjów nie będą przenoszeni

Poseł Andrzej Kosztowniak stwierdził, że celem i ideą reformy jest polepszenie jakości kształcenia i zwiększenie komfortu młodych ludzi przebywających w szkołach.

- To jest stwierdzenie bardzo ogólne, trzeba je odnieść do faktów, czyli do liczby uczniów. Mogę zapewnić, że wszyscy uczniowie w dotychczasowych gimnazjach i uczniowie w klasach 1-6 szkół podstawowych swój etap edukacyjny zakończą w tym samym miejscu. To jest bardzo ważne, szczególnie dla rodziców, aby dziecko, które chodziło do szkoły - nie było przenoszone w inne miejsce. Dbamy o to. Zrezygnowaliśmy z wariantu jaki dopuszcza prawo, że można ucznia przenosić. Patrzymy na ucznia i jego rodziców podmiotowo. To jest ważne, aby uczeń kończył etap edukacyjny, w tym samym miejscu w którym go zaczynał, czy to w szkole podstawowej, czy to w gimnazjum - stwierdził wiceprezydent.

Jak wyjaśnił, nowe rejony będą powstawać dla uczniów klas pierwszych, czyli dla tych którzy będą rozpoczynać naukę w przyszłej szkole podstawowej 8-klasowej.

W większości szkół będzie tylko jedna zamiana

Drugim elementem podnoszącym jakość nauczania jest tzw. zmianowość w szkołach podstawowych. - Staramy się tak zrobić sieć szkolną, aby zmianowość wyniosła 1, albo około 1. Szczególnie dotyczy to szkół, które aktualnie pracują w dłuższym wymiarze czasu, czyli np. szkół podstawowych nr 4 na ul. Wyścigowej i nr 9 na ul. Sandomierskiej.

Dojdzie do spotkania wiceprezydenta z kurator

Parlamentarzyści PiS zaapelowali do władz miasta o spotkanie z mazowieckim kuratorem oświaty Aurelią Michałowską oraz z dyrektorami tych szkół, które mają być likwidowane.

- Ja rozmawiam z każdym, kto chcę ze mną rozmawiać. Pani kurator przyjeżdża w poniedziałek do Radomia, na organizowaną przez nasz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli konferencję poświęcona zmianom w reformie. To, co będzie opinią kuratora, jest badaniem propozycji sieci szkół pod względem zgodności z literą prawa nowego oświatowego, czyli nie jest to ocenne. Kurator nie ocenia co jest dobrym, a co złym jego zdaniem rozwiązaniem, tylko czy wszystkie zaproponowane rozwiązania w projekcie sieci są przygotowane tak, że spełniają zapisy nowego prawa oświatowego, i są zgodne z ustrojem szkolnego, obowiązującym od 1 września 2017 r - kończy wiceprezydent Karol Samik.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych